Stresi azaltmanın 5 doğal yolu

İş yerinde bir anlaşmazlık, arkadaşınızla yaşadığınız bir sürtüşme, aile içindeki sorunlar veya bir başka neden… Hepimiz zaman zaman stresli oluyoruz. Üstelik birçoğumuz bu stres konusunda endişe duyuyoruz. Yapılan bir araştırmaya göre Amerikan halkının yüzde 54’ü günlük hayatta yaşadıkları stresten ötürü ciddi bir endişe taşıyor.

İlgili yazı: Stresi azaltmaya yarayan 5 farklı nefes tekniği

Stresle mücadelede terapinin ciddi faydaları oluyor ancak herkes terapiye zaman veya para ayıramıyor. Aslında stresi azaltmak için terapi dışında yapabileceğimiz birçok şey var. İşte size doğal yollardan stresi azaltmanın formülü:

1. Suyun kenarına gidip sessizce oturun

İnsanlık var olduğundan bu yana suyun huzur verici ve sakinleştirici etkisinden hep yararlanmış. Eğer stresliyseniz nehir, havuz, deniz, göl veya ufak bir süs havuzu da olsa gidip bir su kenarına oturmayı deneyebilirsiniz. Orada öylece otururken bş duyunuzun nasıl da etrafta olup biteni algıladığına yoğunlaşabilirsiniz. Suyun sesini dinleyebilir, suyun yüzeyindeki dalgalanmaları izleyebilir, mavinin renklerine bakarken dalabilir ve yüzünüzde o serinliği hissedebilirsiniz.

Stresi azaltmanın 5 doğal yolu
Arada bir pencereden dışarı bakıp dışarıdaki dünyayı düşünerek zihninizi sakinleştirebilirsiniz.
2. Etrafınızı bitkilerle çevirin

Orman, park, koru veya ufacık bir arka bahçe bile olur. Kendinizi sakinleştirmek için deneyebileceğiniz bir başka yöntem yeşile sığınmak. Güneşin yüzünüze vurduğu anda hissettiklerinize odaklanmak, yeşilliklerin kokusunu içinize çekmek, kuşların ve doğadaki diğer canlıların seslerini dinlemek sizi günlük sorunlardan uzaklaştırır. Etrafınızı yeşille ve doğayla çevrelemek, derin nefes almanızı sağlar, dikkatinizi yoğunlaştırmanızı kolaylaştırır ve böylelikle stresi azaltır.

İlgili yazı: Stresin asıl kaynağı: Zamanımızın az olduğunu düşünmek

3. Gökyüzüne bakın

Kendinizi yeşilliklere atma veya su kenarına gitme şansınız yoksa sadece başınızı kaldırıp gökyüzüne bakabilirsiniz. Gökyüzüne bakmak zihninizi sakinleştirir ve hayattaki sayısız fırsatları görmenizi kolaylaştırır. Bulutları şekillere benzetmek hem yaratıcılığınızı geliştirir hem de günlük hayatın stresinden uzaklaşıp başka şeyler düşünmenizi sağlar. Öte yandan güzel bir gün batımına denk gelmek, renklerin dansı dünyanın güzelliklerini bir kez daha fark etmenizi sağlar.

Stresi azaltmanın 5 doğal yolu
Etrafınızı yeşille ve doğayla çevrelemek, derin nefes almanızı sağlar, dikkatinizi yoğunlaştırmanızı kolaylaştırır ve böylelikle stresi azaltır.
4. Etrafınızdaki kişileri gözlemleyin

Stres altındayken etrafınızdakileri gözlemlemek de zihninizi sakinleştirebilir. Özellikle havalimanı, tren garı, meydan gibi kalabalık yerlerdeyseniz bunu yapmanız çok kolay olabilir. Bazen kalabalıkları gözlemlemek yerine tek bir kişiyi seçip onun hareketlerini izleyebilir, kendi kafanızda o kişinin hayat hikayesini düşünebilirsiniz.

İlgili yazı: Stresle mücadelede etkili bir yöntem: Otohipnoz

5. Dış dünyaya odaklanın

Ofisteki sorunlarla veya evinizdeki dertlerle boğuşuyorsanız, arada bir pencereden dışarı bakıp dışarıdaki dünyayı düşünerek zihninizi sakinleştirebilirsiniz. Etrafta göreceğiniz birçok şey sizi kısa süreliğine de olsa mevcut sorunlardan uzaklaştırabilir ve zihninizin kısa bir mola vermesini sağlayabilirsiniz.

Kaynaklar:
Tinybuddha
Greatist

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!