Spor öncesi ve sonrası nasıl beslenmeli?

Sporun önemini hepimiz farkındayız. Peki hepimizin hayatında düzenli olarak yer alıyor mu? Cevabı duyar gibiyim: HAYIR.

Madem öyle, spor salonları ve koşu bantları sizi sıkıyorsa, diretmeyi bir kenara bırakalım. Öncelikle sizi nelerin motive ettiğini bulun. İçinde iyi hissettiğiniz spor kıyafetleri, spor yaparken yanınızda size motivasyon sağlayacağını düşündüğünüz renkli su mataranız… Ve tabii en önemlisi de size hitap eden, egzersiz yaparken aynı zamanda size keyif verecek bir aktivite / hobi seçmeniz. Bu kimimiz için dans etmek, kimimiz için yoga yapmak, kimimiz için ata binmek… Unutmayın ki zevk aldığınız sürece egzersiz yapmak size asla zor gelmeyecek!

Peki, hobimizi bulduk. Düzenli olarak egzersizimizi de yapıyoruz. Bunu çözdüğümüze göre gelelim “peki spor yaparken nasıl beslenmeliyim?” sorunsalına…

Öncelikle kas kaybı yaşamamak için spordan önce karbonhidrat ve proteinin bir arada olacağı şekilde öğün tüketebilirsiniz. Meyveli yoğurt veya tost-ayran ikilisi güzel seçeneklerden. Genelde yıllarca protein popüler iken karbonhidrat tüketimi hep arka plana atıldı. Oysaki kaslardaki glikojen depolarının dolu olması vücudun direncini destekler ve yorgunluk görülmez.

Egzersiz öncesinde, sonrasında ve egzersiz sırasında düzenli olarak az miktarda belirli aralıklarla su tüketimini göz ardı etmemelisiniz. Terleyerek kaybedeceğiniz suyun önlemini önceden almalıyız. Tabii unutulmamalıdır ki susadığınız zaman birden çok fazla su alımı rahatsızlık hissi verecektir. Aynı zamanda şişkinlik ve gaz yapan besinler de sizi rahatsız edecektir. Kendinizi bu konuda gözlemleyin. Size rahatsızlık veren besinleri mümkünse spor yapacağınız zaman tüketmemeye özen gösterin. Egzersiz sonrası da karbonhidrat ve proteinin bir arada olduğu bir öğün kaslarda kullanılan glikojen depolarını yerine koyar.

Hem mental hem fiziksel sağlığımızı korumak elimizde. Doğru beslenme ve doğru egzersiz programıyla birlikte; stresle başa çıkarken aynı zamanda sağlıklı bir vücuda kavuşabiliriz. Daha ne isteriz ki? O zaman haydi değişim başlasın!

İlginizi çekebilir: Yılın gözdesi Chia tohumu: Nasıl tüketilmelidir, faydaları nelerdir?

Uzm. Dyt. Seba Sarıtepe Diyetisyen
Uzman diyetisyen. İngiltere’de Chester Üniversitesi’nde yüksek lisans okuyor. İstanbul Bilgi Üniversitesi mezunu. Bebek Lisya Beauty'de beslenme danışmanlığı yapıyor. Yeni tarifler denemeyi ve bunları farklı ... Devam