Sosyal Endişe Bozukluğu’nun tedavisinde teknoloji devrede: Online bilişsel davranış terapisi

Sosyal Endişe Bozukluğu ya da sosyal fobi yaşayan insanlar; başkalarının, anksiyetelerini fark edebileceklerinden korkarlar ve yanlış bir varsayımla kendilerini beceriksiz olarak addederler. İşte veya sosyal ortamlarda dikkatlerini vermeleri gerektiği için zorluk yaşarlar ve bu sebepten dolayı böyle ortamlarda bulunmamaya çalışırlar. Bozukluk bireyi etkisizleştirebilmektedir. Genellikle ergenlik döneminde başlayan bu durum, bireylerin okul ve iş hayatına olumsuz etki eder.

İlgili yazı: Korku ve anksiyetinizi yenmek için en doğru adım: Yüzleşme

Özellikle Batı ülkelerinde Sosyal Endişe Bozukluğu en sık görülen mental bozukluklar arasında gösteriliyor. Psychotherapy and Psychosomatics adlı makaledeki çalışma, sosyal endişedeki internet odaklı bilişsel davranış terapisinin etkisini analiz ediyor.

Her ne kadar bu durum Çin’de çok yaygın olarak görülmese de (%0.2), Çin’in nüfusuna bakıldığında aslında bu oran 200 milyon mental bozukluğu olan kişiye tekabül ediyor.

Online bilişsel davranış terapisi nedir?

Online bilişsel davranış terapisi; başka hiçbir etkili tedavi alma şansı bulunmayan, mental bozukluğa sahip insanlar için kanıt bazlı, kolayca ulaşılabilir ve uygun maliyetli bir tedavi sunuyor. İnternet bazlı tedavi hem ilaç tedavisi gibi sorunu çözmede yardımcı oluyor hem de herhangi bir yan etkisi bulunmuyor. Online bilişsel davranış terapisinde ilaç tedavisinden daha fazla gelişim kaydedilebiliyor. Üstelik bozukluğun nüksetme olasılığı da daha düşük.

ICBT
Online bilişsel davranış terapisi; başka hiçbir etkili tedavi alma şansı bulunmayan, mental bozukluğa sahip insanlar için kanıt bazlı, kolayca ulaşılabilir ve uygun maliyetli bir tedavi sunuyor.

Yapılan çalışma temelde, Çin’de artış gösteren sosyal endişe bozukluğuna sahip kişilerin kendi kendilerine uyguladıkları ICBT yardım programlarının ve terapist eşliğindeki ICBT yardım programlarının etkili olup olmadığını araştırmak.

Kişiye kılavuzluk eden ICBT programı, iyi incelenip Çince diline çevriliyor ve 8 klinik psikolog sayesinde kültürel olarak da Çin’e adapte ediliyor. Çalışmaya katılan 75 kişi sosyal endişe bozukluğu, 69 kişi hem sosyal endişe bozukluğu hem de majör depresif bozukluğa sahipken, 53 kişi ise tam olarak Sosyal Endişe Bozukluğu problemine sahip olmasalar da sosyal endişe semptomlarına sahipler. Sonuçlar gösteriyor ki, online müdahalelerden sonra anksiyete önemli derecede azalıyor. Bununla beraber, 8 hafta sonra yapılan ikili karşılaştırmalar gösteriyor ki, ICBT şartları bekleme listesinden çok daha üstün. Bu noktada bekleme listesinin, kontrol grubunda yer alan ve herhangi bir deneysel tedavi görmeyip, aktif deney grubundan sonra müdahale edilecek bekleme listesinde yer alan katılımcılardan oluşan grup olduğunu belirtmemiz gerekiyor.

Bulgular, kişiye kılavuzluk eden ICBT müdahalesinin etkisinin Çin halkında Sosyal Endişe Bozukluğu konusunda rehberli ICBT müdahalesinden farklı olmadığını söylüyor.  

Kaynak:

Psypost.org

Journals.elsevier.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!