Sonbahar dönüşüm demektir 2: Ekim ayı ve ritüelleri

Son görüşmemizde sonbahar hem kişisel hem de çevresel dönüşümler için bir zamanı temsil eder demiş ve bazı sorular sormuştuk.

 • Doğru yönde mi gidiyorsunuz?
 • Çıktığınız yol hala yüksek amacınıza hizmet ediyor mu?
 • Kim olduğunuzu, kim olacağınızı düşünüyor musunuz?
 • Artık size hizmet etmeyen alışkanlıklardan, uygulamalardan ve hatta ilişkilerden vazgeçmeye gönüllü müsünüz
 • Yaşamınızda ve varlığınızda neyin bolluğu ve neyin eksikliği var?

Bu yazı öncelikle geçen zamanda bazı cevaplara ulaşmış olanlar ve elbette hala arayışı devam edenler için. İpin ucunu bir kez yakalayınca peşinden gitmek hevesi yeşeriyor insanın içinde. İster soru soran ister cevapları cebinde olan tarafta olun, iyi haber şu ki eylemdesiniz. Niyetiniz kalbinizde, niyetiniz zihninizde, niyetiniz avuçlarınızda.

Yoga uygulamalarımıza genellikle bir niyet koyarak başlar, sonra bir yolculuğa çıkarız. Üzerinde hareket ettiğimiz matımız aracılığı ile zeminle, toprağımızla ilişkimize bakarız.

 • Ayaklarımız yere ne kadar sağlam basıyor?
 • Zemin kaygan mı?
 • Uygulama alanımız bizim için yeteri kadar geniş ve nefeslerimiz için yeteri kadar ferah mı?
 • Ellerimizin de en az ayaklarımız kadar köklenmemize destek olabileceğinin farkında mıyız?

Zemin kaygansa daha çok denge gerektiren duruşlar zor, ayaklar yere sağlam basmıyorsa güç gerektiren pozlar zordur, ellerin desteğini alamadığımız yerlerde bacaklar ve bedenin kalanı olması gerekenden daha yorgun olur.

Her bir niyetimiz toprağına kavuşmak için heveslenen bir tohum. İçinde bulunduğumuz ay ismi ile müsemma Ekim ayı. Tohumların toprağa kavuşma zamanı. Zeminimiz, ekim yapacağımız toprak ve onunla olan ilişkimiz tohumlarımız kadar önemli. Tüm ritüeller onlara gösterdiğimiz özen kadar kıymetli.

Yeni bir işe başladığınız ilk güne veya yaz tatilinden sonra okulun ilk gününe hazırlanışınızı hatırlayın, kendi nikahınız veya şahitliğinizin olduğu bir nikaha giderken gösterdiğiniz özeni, kıymetli misafirleriniz için saatlerce mutfakta canhıraş hazırladığınız ikramlıklarınızı masanıza dizerken belki günlük yaşantınızda kullanmadığınız peçete ve masa örtülerini…

Onca savaş vererek, belki büyük kavga ve ayrılıklardan geçerek, sayısız gün ve geceler boyunca ağlayarak, ışığı içinizde hissedemediğiniz her an ruhunuzu sıkan o cendere ile her şey normalmiş gibi davranarak geçirdiğiniz zamanlardan sonra avucunuza koyabildiğiniz tohumları toprağa rastgele mi bırakacaksınız?

Gelenek ve tecrübelere istinaden tohum hazır olsa da toprak değilse ekim yapılamaz. Toprağın önce güz yağmurları ile buluşması ve onunla yoğrulması gerekir. Ele alındığında toprak hamur kıvamında yapışıyorsa eğer, işte o zaman ekim için hazırdır. Zaman darus (ekim yağmurları) ritüelleri zamanı. Kendimizde hoşlanmadığımız şeyler ve onları reddetmek hepimiz için kaos yaratıyor.

Bu ay ne ekersek onu biçeceğimizin ve nereye ne zaman ekeceğimizin bilinci ile yanlışları düzeltip doğruları yaparak içimizdekileri dışa vurma ayı.

Hangi taraftan mı gideceğiz? Gelin, hep beraber iyi dilekler, şiddetsizlik, tarafsız tutku yasalarını benimseyelim. Ritüel mi? Gönlünden nasıl geçiyorsa, yaşadığın hayat ve takvimin neye izin veriyorsa, tek koşul sadece ve sadece sana ait olan bir zaman ve mekanda kendinde hoşlanmadığın, inatla reddettiğin şeyler varsa;

 • Onlara sarıl
 • Onları temizle
 • Onları arıt

Onlardan üreyen, onlardan geriye kalan negatif enerjileri pozitife çevir. Daruslarla ıslanan toprağının hazır olduğuna inandığın anda da tohumlarını ek. Baharı beklemene gerek kalmadan farkı hissedeceksin.

“Yoga ve meditasyon bu Ekim’de tam da ihtiyacım olan şey!” diyorsan program bilgisi senin için aşağıda. İletişim ve daha detaylı bilgi için @birceileyoga Instagram hesabına mesaj atabilirsin.

1. Buluşma: Hedefli Yoga- Boyun Omuz Sırt
2. Buluşma: Hedefli Yoga- Alt Beden
3. Buluşma: Temalı Yoga- Avucundaki Tohumlar
4. Buluşma: Temalı Yoga- Nefes Teknikleri- Hangi Zemin Üstündesin?
5. Buluşma: Çakralarla Çalışma- Kalp Çakrası-Reddetme Kucakla
6. Buluşma: Elementlerle Çalışma- Toprak Elementi- Darus
7. Buluşma: Yin Yoga- Mide & Dalak Meridyenleri
8. Buluşma: Vinyasa Yoga- Erdemli Kahraman- Tüm Beden Denge

İlginizi çekebilir: Sonbahar dönüşüm demektir: İlhamını sonbahardan alan 5 soru

Birce Sinem Tezer Yoga Eğitmeni
Merhaba, ben Birce. Yoga ile lise yıllarımda tanıştım. 200 saatlik temel eğitimimi 2014 yılında aldım. İçlerinde Godfrey Devereux gibi pek çok kıymetli eğitmenlerin olduğu ... Devam