Sonbahar dönüşüm demektir: İlhamını sonbahardan alan 5 soru

Sonbaharın ilk günlerinden merhaba. Sonbahar sıcak ve hareketli yazla birlikte birçok şeyin sonuyken, aynı zamanda başlangıcı da temsil edebilir. Sonbahara dair çeşitli kültürlere ait çeşitli gelenekler ve fikirler mevcut. Rengi değişen yaprakların yere düşmeye başlamasıyla değişim ve dönüşüm etrafımızı sarar. Yapraklarla birlikte sıcaklıklar düşer ve gardıroplarımıza bizi sıcak tutacak giysiler hakim olur. Soğuyan hava yalnızca her şeyin sıcak ve rahatlatıcı olduğu bir yerde bulunmanın değil, aynı zamanda zihinsel ve ruhsal olarak odağımızı kendi içimize çevirme zamanının da habercisidir. Doğru yönde mi gidiyoruz? Çıktığımız yol hala yüksek amacımıza hizmet ediyor mu?

Sonbahar hem kişisel hem de çevresel dönüşümler için bir zamanı temsil eder.

Çok yakında yapraklar sarı, turuncu ve kırmızının güzel tonlarına dönüşecek. Uzun günler, kısa gecelerden sonra her şey bir kez daha dengeye gelecek; gece ve gündüz, aydınlık ve karanlık… Ve bu nedenle kim olduğumuzu ve kim olacağımızı düşünmek için mükemmel bir zaman. Halihazırda düzenli bir meditasyon uygulamanız yoksa, başlamak için mükemmel bir zaman. Günde sadece 15 dakika bile merkezinizi bulmanıza ve stres faktörleriyle daha kolay başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

Gezegenimiz büyük bir değişim içinde. Biz de onunla birlikte değişiyor ve büyüyoruz. Bu nedenle ihtiyaçlarımız da büyük olasılıkla değişti. Ölü yapraklara tutunmak ağacın kışın soğuğuna dayanmasına yardımcı olmaz ve hayatımızın son kullanma tarihi geçmiş yönlerine tutunmak da ilerlememize yardımcı olmaz. İşte bu yüzden sonbahar artık bize hizmet etmeyen alışkanlıklardan, uygulamalardan ve hatta ilişkilerden vazgeçmemiz için de ideal bir zaman.

Sıcak zamanlardan çıkıp soğuk zamanlara hazırlanmanın bir parçası da depomuzda neler olduğunu görmek. Neyin bolluğu ve neyin eksikliği var? Ne kadar iyi hazırlanırsak, mevsimin geri kalanında sadece kışın sertliğinden kurtulmakla kalmayıp aynı zamanda kendi yolumuzda o kadar çok gelişeceğiz.

O zaman sonbahardan ilham alarak sormama izin verin.

  • Doğru yönde mi gidiyorsunuz?
  • Çıktığınız yol hala yüksek amacınıza hizmet ediyor mu?
  • Kim olduğunuzu, kim olacağınızı düşünüyor musunuz?
  • Artık size hizmet etmeyen alışkanlıklardan, uygulamalardan ve hatta ilişkilerden vazgeçmeye gönüllü müsünüz
  • Yaşamınızda ve varlığınızda neyin bolluğu ve neyin eksikliği var?

Uygulamalarımıza başlarken ellerimizi kalbimizin önünde birleştirdiğimizde, bir niyet seçip bir soru sorduğumuzda avuçlarımızın arasına bir tohum koyuyoruz. Onu ne çok sert tutup sıkıyor ne çok gevşek bırakıp düşmesine izin veriyoruz. Bu sayede o anda ruhumuz, bedenimiz ve zihnimizle birlikte tohuma ve bize sunacaklarına odaklanabiliyoruz.

Bir yoga eğitmeni olarak bir yandan kendi yolumda yürürken bu yolu benimle yürümeyi seçenlerle birlikte olmak benim en büyük mutluluğum. Bu yolculuğun hangi tarafında olursak olalım şifa hepimize eşit akıyor. En zayıf halkamız kadar güçlüyüz, bu yüzden birlikte kalkınmak zorundayız.

Eğer bu Ekim’de bu yola çıkmak isterseniz aşağıda yolculuğumuzun haritasını bulabilirsiniz. Dilerim yoga, tohumunuzu sizin için en yüksek hızda, kolaylıkla ve faydayla yeşertsin.

Sevgilerimle…

1. Buluşma- Hizalanmanın temelleri, desteklerin nasıl kullanılacağı ve nefesi hareketlerle ilişkilendirme
2. Buluşma- Core bölgesinde ve üst bedende güç oluşturma; güneşe selamlar ve akışın temelleri
3. Buluşma- Şimdiye kadar yaptıklarımızın özeti ve ardından ayaktaki pozlar.
4. Buluşma- Öne eğilme ve denge pozları
5. Buluşma- Arkaya eğilmeler ve yerdeki pozlar
6. Buluşma- Bazı yoga nefes teknikleri ve bunların enerji yükseltmek veya rahatlamak için nasıl kullanılacağı.
7. Buluşma- Kısa bir meditasyonla her şeyi bütünleme.
8. Buluşma- 7. Buluşmanın tekrarı ve kesintisiz başlangıç seviyesi yoga akışı

İletişim ve daha detaylı bilgi için @birceileyoga Instagram hesabına mesaj atabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Öz sevgi nedir: İlişkilerde kendi değerinizi unutmayın

Birce Sinem Tezer Yoga Eğitmeni
Merhaba, ben Birce. Yoga ile lise yıllarımda tanıştım. 200 saatlik temel eğitimimi 2014 yılında aldım. İçlerinde Godfrey Devereux gibi pek çok kıymetli eğitmenlerin olduğu ... Devam