Soğuk ve karanlık kış günlerini bir Norveçli kadar mutlu geçirmenin yolları

Türkiye’nin de bulunduğu Kuzey Yarımküre’de artık günler daha karanlık ve soğuk geçmeye başladı. Böyle zamanlarda kasvetli bir ruh haline bürünmek daha kolay. Hatta, önümüzdeki aylarda soğuktan titreyeceğimiz günlerin bile olacağı düşünülürse, havayla tam bir mücadele içine gireceğimizi varsayabiliriz. Üstelik havanın erken kararması yüzünden işten çıkınca Güneş’i hiç görememek de cabası…

Peki bu karanlık ve soğuk günlerle psikolojik açıdan başa çıkmak için ne yapılabilir?

Kış aylarını gerçekten mutlu bir şekilde geçirmek istiyorsanız öncelikle bakış açınızı değiştirmelisiniz. Zihninizin yönünü değiştirdiğinizde, dikkatinizi mevsimsel etkiler dışındaki şeylere daha kolay yoğunlaştırabilirsiniz.

Soğuk ve karanlık kış günlerini bir Norveçli kadar mutlu geçirmenin yolları
Hava soğuk da olsa dışarı çıkın, ilk başta üşüseniz bile sonradan keyif almaya başlayacaksınız.

Ağustos 2014-Haziran 2015 dönemini Norveç’in en kuzeyindeki noktalardan biri olan Tromso’da geçiren ve hala Stanford Üniversitesi’nde doktorasına devam eden Kari Leibowitz de aynı şeyi söylüyor. Tromso’da kasım ayının sonlarından ocak ayının sonlarına kadar Güneş hiç yüzünü göstermiyor, günler karanlık geçiyor. Ancak buradaki mevsimsel depresyon oranları, beklenenden çok daha düşük.

Leobowitz de Tromso’da yaşayanların ruh sağlığını incelemek üzere buraya gitti. İlk başlarda kendi kendine “Neden buradaki insanlar daha depresif değil” diye sorarak, acaba buradaki insanlardan alınacak bir ders olup olmadığını araştırmaya başladı. Ancak daha sonra bunun yanlış bir soru olduğunu fark etti çünkü insanlara “Neden mevsimsel depresyona girmiyorsunuz” diye sorduğunda “Neden girelim ki” yanıtını alıyordu.

Leibowitz’e göre bunun sebebi, Norveç’te insanların kış aylarınıkatlanılacak bir şey olarak değil, keyif alınacak bir şey olarak” görmesiydi. Bu bakış açısı, tümden her şeyi değiştiriyordu.

Gerçekten de kutup kültüründe, dünyanın başka yerlerinde görülmesi zor olan bazı gerçekler var. Örneğin Norveçli ufak topluluklar, kendi aralarında güçlü sosyal bağlara sahipler. Bunun soğuk kış günlerinin bir sonucu olduğu ve bu soğuk günlere farklı bir bakış açısıyla yaklaşarak başka dersler de çıkarılabileceği söylenir.

Öncelikle, Norveçliler sadece kış aylarında yapabildikleri şeyleri kutlamalar eşliğinde yapar. Leibowitz, “İnsanlar kayak sezonunun başlamasını sabırsızlıkla bekliyordu” diye anlatıyor. Dışarı çıkmanın, insanın ruh halini değiştirdiği bilinir. Norveçliler de dışarısı ne kadar soğuk veya karanlık olursa olsun dışarı çıkmaya devam ediyor. Leibowitz bununla ilgili olarak Norveçlilerin “Kötü hava diye bir şey yoktur, kötü kıyafet vardır” dediğini aktarıyor.

Norveç dilinde “koselig” diye bir kelime var; “samimiyet, sıcaklık” anlamına geliyor. Noel’in stresten uzak, en güzel günlerini, insanların battaniyeler altında otururken sıcak içeceklerini yudumlayışını anlatan bir kelime. Bu sadece bir zamanı değil, bir arada olma durumunu da anlatıyor. Leibowitz, Tromso’da sadece insanların bir arada olduklarını hissettirecek sayısız festival olduğunu söylüyor.

Soğuk ve karanlık kış günlerini bir Norveçli kadar mutlu geçirmenin yolları
Güneş’in kendini sakladığı o günlerde, saatlerce gökyüzünde sanki bir gün batımı yaşanıyormuş gibi ışıkları görmek gerçekten büyüleyici.

Son olarak da Norveçliler ve onlar gibi düşünenler, bu mevsimin kendine has güzelliğine aşıklar. Denize yakın, sıcak bir şehir büyüdüğünü söyleyen Leibowitz “Bana herkesin en sevdiği mevsim yaz mevsimi gibi gelirdi” diyor. Ancak Norveç’te kışın en yoğun hissedildiği, Güneş’in kendini sakladığı o günlerde, saatlerce gökyüzünde sanki bir gün batımı yaşanıyormuş gibi ışıkları görmek ve tekrar yağan kar, ışıkların yumuşaklığı ve etrafı kaplayan o güzellik birçok kişiyi büyülüyor.

Tüm bunlardan şunu öğrenmek mümkün, belki herkes bir Norveçli kadar kış aylarından keyif almayabilir veya kış aylarını Norveç’te geçirip o büyülü atmosferi yaşayamayabilir ancak bulunduğumuz yerde kış mevsiminden şikayet etmeyi bırakabiliriz. Kış mevsimi konusunda bu kadar olumsuz düşüncelere sahipken, bu mevsimde olumlu bir bakış açısı geliştirmek neredeyse imkansız. Bunun için yapılacak şey çok basit; sadece bakış açınızı değiştirin. Hava soğuk da olsa dışarı çıkın, ilk başta üşüseniz bile sonradan keyif almaya başlayacaksınız. Arkadaşlarınızla planlar yapın, battaniyenin altında film izlemeyi deneyin. Kış mevsiminin, yalnızlık ve karanlık anlamına gelemdiğini keşfedin.

Kaynak:
Fast Company

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Mevsimsel geçişlere bağlı depresyonunu engellemenin en etkili 5 yolu

Evinizi ısıtacak kış dekorasyonu önerileri

Kış sporları ve yoga: Snowboard ve kayakçılar için 10 yoga pozu

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!