Kış günlerini bir Norveçli kadar mutlu geçirmenin yolları

Ah kış bir bitse, bir an önce bahar gelse, şu kışı hiç sevmiyorum…” sizin için de tanıdık söylemler mi? Eğer öyleyse kış mevsiminin pek de favoriniz olmadığını söyleyebiliriz. Ancak, gerçek şu ki kışın bir an önce geçip bitmesini beklemek anın tadını çıkarmanızdaki en büyük engel olabilir. Soğuk havanın getirdiği gri günler, pek çoğumuzda hüzün ve melankoliye sebep olabilir. Fakat kışın soğuk atmosferine rağmen içimizdeki sıcaklığı ve coşkuyu canlı tutmanın pek çok yolu var! Kış günlerini mutlu geçirmek, aslında bir sanattır ve bu sanatı ustaca icra etmek için birkaç basit ama etkili adım atmak yeterlidir… Bu yüzden kışın soğuk günlerine aldırış etmeden mutlu olmayı başarabilen Norveçliler’den öğreneceğimiz çok şey olduğunu söyleyebiliriz. İşte kışın bir Norveçli gibi mutlu olma konusunda size yardımcı olacak ipuçları:

Bakış açınızı değiştirin

Kış aylarını gerçekten mutlu bir şekilde geçirmek istiyorsanız öncelikle bakış açınızı değiştirmelisiniz. Zihninizin yönünü değiştirdiğinizde, dikkatinizi mevsimsel etkiler dışındaki şeylere daha kolay yoğunlaştırabilirsiniz. Yaşamının bir dönemini Norveç’in en kuzeyindeki noktalardan biri olan Tromso’da geçiren Yazar Kari Leibowitz, Kasım ayından Ocak ayına kadar güneşin kendini göstermediği bu şehirde, mevsimsel depresyonun çok yüksek olmasını beklerken tam tersi bir durum ile karşılaştığına dikkat çekiyor.

Leobowitz, Tromso’da yaşayanların ruh sağlığını incelediğinde ilk başlarda kendine “Neden buradaki insanlar daha depresif değil?” diye sorarak buradaki insanlardan alınacak bir ders olup olmadığını araştırmaya çalışıyordu. Ancak daha sonra bunun yanlış bir soru olduğunu fark etti; çünkü insanlara “Neden mevsimsel depresyona girmiyorsunuz?” diye sorduğunda “Neden girelim ki!” yanıtını alıyordu. Leibowitz’e göre bunun sebebi, Norveç’te insanların kış aylarını “katlanılacak bir şey olarak değil, keyif alınacak bir şey olarak” görmesiydi. Bu bakış açısı, tümden her şeyi değiştiriyordu. Siz de kış aylarının bir an önce geçip bitmesini beklemek yerine keyfini çıkarmaya odaklandığınızda bu soğuk mevsimde eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz.

Sosyal ağlarınızı geliştirin

Kutup kültüründe, dünyanın başka yerlerinde görülmesi zor olan bazı gerçekler var; o da güçlü sosyal ilişkiler. Norveçliler, kendi aralarında çok güçlü sosyal bağlara sahipler. Soğuk kış günleri onları birbirlerine daha da yaklaştırıyor ve bu karlı mevsimin tadını birlikte keyifle geçirebiliyorlar. 75 yıl süren Harvard Mutluluk Araştırması’nı hatırladınız mı? Araştırmaya göre, mutlu bir hayatın sırrı ne kadar para kazandığınız, ne iş yaptığınız, nelere sahip olduğunuz değil; sağlıklı, kaliteli ilişkileriniz. Kış günlerini neşe içinde yaşamak için ister evinizde ister dışarıda sevdiklerinizle, yakın arkadaşlarınızla zaman geçirebilirsiniz. Oyun geceleri, sinema seansları eşliğinde zevkli sohbetlerle ilişkilerinizi güçlendirirken kış mevsiminin de tadını çıkarabilirsiniz.

Egzersiz yapın

Norveçliler, başta kış sporları olmak üzere kış aylarında mutlaka sporu hayatlarına dahil ediyorlar. Mevsim fark etmeksizin egzersiz yapmak mutluluk hormonlarınızın artmasına ve kendinizi çok daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir. Stres, depresyon, endişe ve benzeri olumsuz durumlarla mücadele etmesinin yanı sıra hem fiziksel hem zihinsel sağlığı olumlu yönde etkileyen egzersizi kış aylarında da alışkanlık haline getirmeniz soğuk günlerde mutluluğunuzu artırmanıza yardımcı olabilir. İster evinizde ister açık alanda keyif aldığınız egzersiz türleri ile neşenizi artırın.

Hava soğuk olsa da dışarı çıkın

Sıcacık, konforlu evinizden çıkıp kışın ayazıyla, rüzgarıyla karşılaşmak belki en son isteyeceğiniz şey olabilir, ancak Norveçliler gibi kışın tadını çıkarmak istiyorsanız biraz soğuk havayı içinize çekmeniz şart. Norveçliler de dışarısı ne kadar soğuk veya karanlık olursa olsun dışarı çıkmaya devam ediyor. Siz de soğuğa aldırış etmeden temiz havayı soluduğunuzda canlandığınızı, kendinize geldiğinizi hissederek daha mutlu olabilirsiniz. Avuçlarınız yağmurda ıslandığında, kar taneleri burnunuzun ucunda eridiğinde veya rüzgarda saçlarınız uçuştuğunda kışı sevmeye bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

Sadece kışın yapabileceğiniz şeylere odaklanın

Norveçliler sadece kış aylarında gerçekleştirebilecekleri şeyleri kutlamalar eşliğinde yapıyorlar. Kış festivalleri ile bir araya gelerek kışın ve birlikte olmanın tadını çıkarıyorlar. Aynı zamanda kış sporlarına da büyük ilgi gösteriyorlar. Leibowitz, “İnsanlar kayak sezonunun başlamasını sabırsızlıkla bekliyor” diye anlatıyor. Korketrekkeren ismi verilen kış sporu ile soğuğun, karın eğlencesine varıyorlar. Ayrıca, Leibowitz Norveçlilerin “Kötü hava diye bir şey yoktur, kötü kıyafet vardır” dediğini aktarıyor.

Konforunuzu artırın

Norveç dilinde “koselig” diye bir kelime var; “samimiyet, sıcaklık” anlamına geliyor. Noel’in stresten uzak, en güzel günlerini, insanların battaniyeler altında otururken sıcak içeceklerini yudumlayışını anlatan bir kelime. Bu sadece belli bir zamanı değil, bir arada olma durumunu da anlatıyor. Yumuşacık battaniyeler, hoş kokulu mumlar, tütsüler, tüylü minderler ve çok daha fazlasıyla evinizde hem kendinizle hem de sevdiklerinizle baş başa kalabileceğiniz konforlu bir ortam yaratmak için “Evinizde hygge ortamı yaratmanın yolları” yazımıza da göz atabilirsiniz.

Işıkların gücünü fark edin

Kış günlerinde güneşin yüzünü görmeye hasret kaldığımız bir gerçek… Çoğu zaman sabahları hava aydınlanmadan işe gidip karanlıkta eve dönüyoruz. Haliyle ışığı, aydınlığı özlüyoruz. Norveç’te Güneş daha az yüzünü gösteriyor olmasına rağmen orada yaşayanlar bu durumdan şikayetçi değiller. Güneş’in yerine dünyanın her yerinden birçok insanın hayran olduğu Kuzey Işıkları’nın keyfini sürüyorlar. Bizim bu keyfi ülkemizde sürmemiz mümkün olmasa da yıldızların, ayın ışığına odaklanmamıza engel değil. Gecenin sessizliğinde büyüleyici ay ışığının ve yıldızlarının parıldayışını fark etmeyi unutmayın.

Damak tadınızı zenginleştirin

Kışın en güzel yanlarından biri lezzetli ve sıcacık içeceklerle cam kenarında keyif yapmak olabilir. Lezzetli tarifleri deneyerek soğuk kış günlerinizi renklendirebilirsiniz. Enfes bir sıcak çikolata, taze çekilmiş kahveden demleyeceğiniz lezzetli bir kahve ya da tarçınlı, cevizli bir kek. Damak tadınızı zenginleştirebileceğiniz ve anın tadını çıkarabileceğiniz lezzetlerle kış mevsiminde keyifli zaman geçirebilirsiniz. Üstelik dilerseniz sevdiklerinizi de davet ederek leziz tatları paylaşabilirsiniz.

Son olarak Norveçliler ve onlar gibi düşünenler, kış mevsiminin kendine has güzelliğine adeta aşıklar. Norveç’te kışın en yoğun hissedildiği, Güneş’in kendini sakladığı o günlerde, saatlerce gökyüzünde sanki bir gün batımı yaşanıyormuş gibi ışıkları görmek ve yağan karla etrafı kaplayan o güzellik birçok kişiyi büyülüyor. Siz de en az bir Norveçli kadar kış mevsimini mutlulukla geçirmek istiyorsanız anda kalmayı, etrafınızdaki her şeyin değerini bilmeyi unutmayın. Mevsime değil, deneyimlerinize odaklanın. Bahara kaç gün kaldığını saymayı bırakın.

Kaynak: Fast Company, Oslomet

İlginizi çekebilir: Hiçbir yere benzemeyen doğası ve atmosferiyle Norveç’e ait en güzel fotoğraf kareleri

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!