Evinizde hygge ortamı yaratmanın yolları

Okunuşundan bir türlü tam olarak emin olamasak da yarattığı duygu ve hissettirdiği sıcaklıkta hemfikir olduğumuz “hygge”, Danimarka’da ortaya çıkmış bir “mutluluk deneyimi“, aynı zamanda bir çeşit yaşam tarzı. Mum ışığını, sıcak içecekleri, tüylü battaniyeleri odağına alan; mutluluğun anda gizli olduğunu ortaya çıkaran, Norveçce kökünde “esenlik” anlamına gelen, İngilizce’de ise “sarılmak“tan geldiği düşünülen bir kavram olan hygge, kısaca keyifli bir ortamda, huzuru hissetmek olarak tanımlanabilir; Danimarkalılar’a göre ise mutluluğun sırrı. Yaşam alanlarınızı daha keyifli hale getirmek, evinizde hygee ortamı yaratmak sandığınızdan çok basit olabilir. Dekorasyonunuzda yapacağınız birkaç küçük değişiklik ile kendi ‘hygge’nızı yaratabilirsiniz. 

Evde hygge ortamı yaratmak için öneriler

Hygge, kendiniz ve sevdikleriniz için güvenli, huzurlu bir ortam yaratmak ile ilgili olduğundan iyi hissetmeye odaklı bir alan oluşturmak oldukça önemlidir. Verdiği hissi en kolay şu şekilde anlatabiliriz; elinizde sıcak çikolata, en sevdiğiniz battaniyenizle kanepede uzanırken arka fonda çalan hafif müzik eşliğinde dışarıda yağan karı izliyorsunuz ve bir yandan da şöminenin çıtırdayan sesini duyuyorsunuz… Harika değil mi? Kaygısız, stresten uzak ve rahat yaşam tarzını benimseyen sağlıklı ve mutlu bir zihin ile yola çıkarak dekorasyonunuzda yapacağınız birkaç ufak değişiklik, kendi hygge’nızı yaratmanızı kolayca sağlayabilir. Hygge ortamı yaratırken şunları mutlaka aklınızda bulundurun:

 • Sıcak bir ortam yaratın. 
 • Işığın gücünden faydalanın.
 • Kendinizi rahat hissettiğiniz kıyafetlerinizi giyinin.
 • Sevdiğiniz lezzetleri kendinize ayırdığınız zamanlara dahil edin.
 • Şükredin.
 • Anda kalın.
 • Küçük zevklerinizin tadını çıkarın.
 • Hafif tempolu bir şarkı açın.
 • En sevdiğiniz objeyi evinizin en güzel köşesine ekleyin.
 • Kokusunu sevdiğiniz mumları veya tütsüleri yakın.
 • En sevdiğiniz sıcak içeceği yanınıza alın.
 • Yumuşacık minderleri etrafınıza ekleyin.
 • Çevrenizi sevdiklerinizle çevirin.

Genel hazırlıklarınızı yaptıktan sonra ortamı daha da sıcak bir hale getirmek için dekorasyonunuza birkaç eşya ekleyerek hygge ortamınızın verdiği enerjiyi yükseltebilirsiniz. İşte dekorasyonunuza ekleyebileceğiniz hygge ürünleri:

Yumuşacık örtüler

Sıcacık bir hygge ortamı için belki de en önemli aksesuar rahat ve sıcak battaniyeler olabilir. Yumuşacık koltuk örtüleri, içinizi ısıtacak battaniyeler, hava soğuk olsa da evinizin sıcaklığını yüksek tutacak tekstil ürünleri kendi hygge ortamınızı yaratmanız için size imkan sağlayabilir. Ayrıca sevdiklerinizle düzenleyeceğiniz sarılma seanslarını da renklendireceği kesin.

Tüylü yastıklar

Tüm günün yorgunluğunu bir çırpıca alabilen nadir eylemlerden biri olan salondaki kanepeye uzanma anınızı daha da güzelleştirecek ve daha konforlu bir dinlenme deneyimi sağlayacak tüylü yastıklar ile evinizin dekorasyonunu hygee düzenine uygun bir şekilde geliştirebilirsiniz. Soft renklerde, yumuşak kumaşlardan üretilmiş bol tüylü yastıklara mutlaka bir şans vermelisiniz.

Hemen tıklayıp Ev Düzenleme & Dekorasyon seçkimizi inceleyebilirsiniz.

Lezzetli çay ve kahveler

Sizce de ellerinizin arasında sıcacık bir fincan kahve tutmak huzur verici değil mi? Tatlılar, pastalar, lezzetli hamur işleri, sıcak şarap, hoş kokulu bitki çayları, kakaonun baskın olduğu sıcak içecekler ve hem kokusuyla hem tadıyla baş döndüren kahveler… Hygge bir ortam için ihtiyacınız olan içinizi ısıtacak çay ve kahveler, yanında da en sevdiğiniz çörekler. Bir de el yapımı reçelleri seviyorsanız lezzet dolu bir huzur ortamı yaratabilirsiniz. Tabii, sevdiklerinizle de paylaşmayı unutmayın.

Işıl ışıl mumlar

Mumlar olmadan tam bir hygge ortamı düşünülemez. Hygge’nın çıkış noktası olan Danimarka’da her Danimarkalı’nın bir yılda yaklaşık 6 kilo mum yaktığını biliyor muydunuz? Mum tüketimi konusunda Avrupa rekorunu elinde tutan Danimarka için mumlar oldukça önemli bir unsur. Siz de ortamınızı ‘hygge’ya uygun olarak düzenlemek istiyorsanız birbirinden hoş kokulu mumlara evinizde yer vermelisiniz.

Şık aydınlatmalar

Işığın tek kaynağı elbette ki sadece mumlar değil. Aydınlatma konusu hygge için oldukça önemli. Öyle ki, Hygge Danimarkalılar’ın Mutluluk Sırrı kitabında, “Işığın renk sıcaklığı ne kadar düşükse hygge o kadar fazladır.” kuralı bile mevcut. Hatta Danimarkalılar aydınlatmayı o kadar ciddiye alırlar ki sadece hygge için ürettikleri ikon haline gelen lambaları bile var. Bu yüzden evinizde doğru bir hygge ortamı oluşturmak istiyorsanız renk sıcaklığı düşük şık abajur ve lambalarla dekorasyonunuzu zenginleştirebilirsiniz.

Sıcacık kıyafetler

Termal çoraplar, yün kazaklar, tüylü eşofmanlar; giydiğiniz anda size kendinizi sıcacık hissettirecek ev kıyafetleri… Sessiz okuma saatlerinizi, heyecanlı film seanslarınızı, sakince müzik dinlediğiniz anları daha huzurlu ve konforlu kılacak ev kıyafetlerini hygge ortamınıza eklemeyi unutmayın.

Minimal objeler

Dekorasyonunuzu zenginleştirecek ve içinizi mutlulukla, huzurla dolduracak minimal tarzdaki tablolar, hygge ortamınızın hissettirdiği duyguları pekiştirebilir. Beğendiğiniz resimleri, hoşunuza giden objeleri, sizin için anlamlı eşyaları ekleyerek dekorasyonunuzu ve hygge enerjisini güçlendirebilirsiniz.

Hoş kokulu bitkiler

Görüntüsü kadar kokusuyla da büyüleyen okaliptüs, aynı zamanda stresi azaltan etkisiyle de hygge ortamlarında oldukça popüler. Benzer şekilde rahatlatan ve huzur veren lavantalar da öyle. Ancak, hygge bitkileri sadece bunlarla sınırlı değil. Sevdiğiniz, görüntüsünü, kokusunu beğendiğiniz, bakmaktan keyif duyduğunuz bitkileri dekorasyonunuza ekleyerek yarattığınız güzel ortamın tadını çıkarabilirsiniz.

Ahşap eşyalar

Ahşap eşyaların yarattığı özel enerjiyi keşfeden Danimarkalılar, bunu hygge için de kullanmayı ihmal etmemişler. Ahşabın doğal, saf ve şık yapısı, özel dokusu ve kokusu belki de eski zamanlara olan özlemi tetiklediği için çok anlamlı. Dekorasyonunuza ahşap bir sandalye, masa veya süs eşyası ekleyerek hygge ortamınızın enerjisini artırabilirsiniz. Daha fazlasını merak edenlere Danimarkalılar’ın ünlü Kay Bojesen ahşap maymununa da göz atmalarını öneririz.

Evinizde hygge ortamı yaratmak için ihtiyacınız olan tüm ürünler Hygge Koleksiyonumuzda.

Kaynak: Hygge Danimarkalıların Mutluluk Sırrı / Meik Wiking

İlginizi çekebilir: Mutluluk sanatı hygge ruhunu iliklerinizde hissetmenizi sağlayacak öneriler

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!