Evinizde keyifli bir kütüphane oluşturmak için ilham verici fikirler

Güzel ve keyifli bir kütüphane her evin havasını değiştirir. Serbest raflar, tasarım objeler, küp şeklindeki bölmeler, gömme kütüphaneler veya dev kitaplıklar… Kitaplarınızı yerleştireceğiniz alanlar, evinizin dekorasyonunun bir parçası olabilir. İşte evinizde keyifli bir kütüphane oluşturmak için ilham verici fikirler…

1. Yüksekleri hedefleyin

Eğer çalışma masanızın üzerine kitaplarınızı yerleştirmek istiyorsanız, küp şeklinde raflar veya düz raflar tercih edebilirsiniz. Bunları biraz yükseğe asarak, çalışma alanınızı daraltmasını engellemiş olursunuz.

2. Merdiven altlarını değerlendirin

Eğer evinizin içinde merdiven varsa, merdivenin altını kütüphaneye çevirebilirsiniz. Merdiven altını bölmelere ayırarak kitaplarınızı, dekoratif objelerinizi yerleştirebilirsiniz.

3. En basit haliyle üst üste yerleştirin

Kitaplarınızı, özellikle de büyük ebatlı olanları üst üste koyarak yerleştirebilirsiniz. Yaklaşık 40 cm yüksekliğindeki bu kitap kulesini komodin veya sehpa gibi düşünebilirsiniz.

4. Sanat eserleriyle bütünleştirin

Kitaplığınızın tam ortasına veya bir bölümüne sevdiğiniz bir resmi, fotoğrafı asabilirsiniz. Böylelikle kitaplığınızın dev bir kitap yığını gibi görünmesini engellemiş olursunuz.

5. Basamak şeklinde kütüphane fikrini düşünün

Kütüphanenizi farklı yükseklikte basamaklar şeklinde düşünebilirsiniz. Böylelikle basamakların üstünü de dekorasyonun bir parçası olarak konumlandırabilirsiniz.

6. Renklendirin

Kütüphane denince akıllara ahşap tonları veya beyaz renk gelir. Ancak yaratıcılığınızı kullanarak farklı renkler deneyebilirsiniz. Mavi, yeşil veya toprak tonlarındaki bir kütüphane, dekorasyonun havasını tamamen değiştirebilir.

7. Farklı şekillerde dizin

Kütüphanenize kitapları farklı farklı şekillerde dizerek dekoratif bir görünüm elde edebilirsiniz. Bu aynı zamanda farklı geometrik şekiller oluşturmanıza da fırsat verecektir.

8. Aynalarla bütünleştirin

Kitaplığınızın arka yüzünü ayna yapabilirsiniz. Böylelikle daha ferah ve aydınlık bir görünüm yaratabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: İştah açan keyifli sofralar için: Yemek odası dekorasyonunun püf noktaları

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!