İştah açan keyifli sofralar için: Yemek odası dekorasyonunun püf noktaları

Yemek odası dekorasyonu, evinizin diğer bölümlerinin dekorasyonuna göre daha kolay olabilir. Ancak hem iştah açan hem şık hem de konforlu bir yemek odası istiyorsanız, biraz daha üzerine düşünmeniz gerekebilir. Yemek odanızı dekore ederken, bazı önemli noktaları bilmeniz, hayalinize ulaşmanızı kolaylaştırabilir. İşte yemek odası dekorasyonunun püf noktaları:

Yemek odası mobilyası seçimi

Yemek odanızı dekore etmeye mobilya seçimiyle başlayabilirsiniz. Yemek odanızın olmazla olmazları elbette yemek masası, sandalye ve konsol büfe. Aslında ilk bakışta çok fazla görünmüyor. Ancak buna aydınlatma, dekoratif objeler, tekstil malzemeler, sofra takımları, halı ve duvardaki tablolar da eklenince işler daha karmaşık bir hal alabiliyor. Mobilya seçerken ilk olarak ne kadar alanınız olduğunu ve ihtiyaçlarınızı belirlemelisiniz. Eğer çok fazla mutfak eşyanız varsa, büyük bir konsol size ekstra saklama alanı sunabilir.

Dekorasyon önerileri

Yemek odanızı dekore etmek karmaşık bir şey olmak zorunda değil. Birkaç ufak dokunuşla yemek odanızı daha keyifli bir alana dönüştürebilirsiniz. Duvara bir çerçeve asabilir, büfenin üzerine dekoratif eşyalar yerleştirebilir, masanın üzerine taze çiçekler koyabilir, sizi yansıtan bir masa örtüsü veya runner koyabilir, seçeceğiniz aydınlatmayla aradığınız yıldız parçayı bulabilirsiniz.

Eşyaların yerleşimi

Yemek odanızdaki eşyaları yerleştirirken bazı şeylere dikkat etmelisiniz. Örneğin sandalyelerle duvar arasında en az 60 cm mesafe bırakmalısınız. Bu mesafe, bir kişinin rahatça yemek yiyebileceği mesafedir. Aynı şekilde her bir kişiye de masada 60 cm eninde alan ayırmalısınız.

Eğer sandalyelerinizin kolçakları varsa, kolçakların masanın altına girdiğinden emin olmalısınız. Yere halı serecekseniz, bu halinin tüm sandalyeler kullanıldığında sandalyelerin altına gelecek boyutta olmasına özen göstermelisiniz. Yemek masanızın altında daha ince halılar tercih etmelisiniz. Tüylü halılar hem temizlik anlamında sizi zorlayabilir hem de sandalyelerinizin hareketini kısıtlar.

Duvara asacağınız tablonun, hiçbir zaman yemek masanızdan daha büyük olmaması gerektiğine dikkat etmelisiniz. Bu, yemek odanızın odak noktasının dağılmasına neden olur.

Yemek masanızın üzerindeki aydınlatmanın, romantik ve loş bir ışık yerine ferah bir aydınlatma olmasına özen göstermelisiniz.

İlginizi çekebilir: Mutfağınızda büyük fark yaratacak küçük dekoratif dokunuşlar

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!