Sizi uğraştırmadan günlük stresinizi azaltacak 8 basit ipucu

Bir miktar günlük stres ve kaygı, hayatı devam ettirmek için gereken uyanıklık ve enerjiyi sağlar. Ancak, stresin fazlasıyla arttığı geçici ya da kalıcı durumlarda kişiler, sürekli bir mutsuzluk ve depresyon halinin yanı sıra fiziksel etkilerle de boğuşmak durumunda kalabilir. Günümüzde uyku bozukluğundan ağrılara, mide rahatsızlıklarından çarpıntı ya da daha ciddi kalp hastalıklarına kadar pek çok sorunun ana kaynağının stres olduğu kabul ediliyor ve stresle nasıl başa çıkılacağı konusunda da koca koca öğütler veriliyor. Bunların içinden, uzman psikologların yazdıklarına kulak vermekte fayda var:

İlgili yazı: Olayları algılama şeklimizin stres oluşumu üzerindeki etkisi ve stresle başa çıkabilmenin yolları

Uplifers olarak, günlük hayatınıza kolayca uygulayabileceğiniz, ekstra bir yük getirmeksizin sizi ufak tefek günlük streslerden koruyacak 8 ipucu derledik:

Sizi uğraştırmadan günlük stresinizi azaltacak 8 basit ipucu

Çantanızı önceki akşamdan hazırlayın

Tıpkı okul günleri gibi! Ne giyeceğinizi, hangi çantayı alacağınızı, ofise yemek götürecekseniz bunun ne olacağını yatmadan önce planlayın. Üşenseniz de yapın bunu, çünkü sabah sakince hazırlanırken akşam kurtardığınız 10 dakika sizi epey rahat ettirebilir.

Randevulara 5-10 dakika erken gidin

Gerek iş, gerek özel hayatta önemli randevulara yetişme stresi, büyük şehirlerde yaşayan insanlar için son derece olağan. Yolun ne kadar süreceği konusunda kötümser olup, evden ne zaman çıkmanız gerektiğini hesapladıysanız bundan 10-15 dakika erken davranmaya çalışın. Böylece kendinizi koştururken bulma olasılığınız azalır. Eğer son dakikacılardansanız, saatinizi 10 dakika ileri alıp öyle kullanın.

İşleri teker teker bitirin

Bir zamanlar çok popüler olan, işverenlerin pek hoşlandığı multitasking, yani birden çok işi aynı anda yapmanın aslında verimli olmadığı pek çok çalışmayla gösterildi. Yapılacaklar listenizdeki maddeleri teker teker silmek, beyninizi daha az yorup, sizi daha az strese sokuyor.

İlgili yazı: Birkaç işi aynı anda yapmak: “Multitasking” bir beceri mi yoksa hata mı?

Verdiğiniz aralar gerçek birer mola olsun

Verdiğiniz molalarda gözünüzü kapatıp beyninizi dinlendirin, ayağa kalkıp dolaşın, yemek yiyorsanız yavaş yavaş ve başka şeylerle ilgilenmeden yiyin (bu, aynı zamanda az yemenizi ve sindirimin kolaylaşmasını da sağlar!)

Önceliklendirmenizi iyi yapın

Olabilecek en basit şekilde mi düşünüyorsunuz? Önünüzdeki işlerin ne kadar zaman alacağı, bir sonraki maddeye ne zaman geçebileceğiniz hakkında dürüst davranıyor musunuz? Yapılacak işleri sıraya sokarken “şu an en acil / önemli işim ne?” diye kendi kendinize sormak, bir şeyleri eksik yapmaya dair kaygı ve günlük stresinizi azaltır.

İdeal çalışma ortamını oluşturun

Gürültü ve müziğe, bilgisayarın arka planında olan bitene rağmen verimli çalıştığınızı düşünebilirsiniz. Ancak şu bir gerçek ki, sürekli çalan ya da çeşitli bildirimlerle bipleyen telefon kadar dikkat dağıtan çok az şey var. Telefonu, hatta yapabiliyorsanız interneti kapatarak çalışın. Belki daha kısa süre bilgisayar başında oturabilecek, daha sık mola vermek isteyeceksiniz ama konsantrasyonunuz mutlaka artacaktır.

E-postalarla ile ilişkinizi gözden geçirin

Sürekli e-posta kontrol etmek, acelesi olmasa dahi “hazır görmüşken” yanıt vermeye zorunlu hissetmek, günümüzde hep ulaşılabilir olmanın lanetlerinden biri. Bu süreyi kısıtlayın, gerekiyorsa belli aralıklarla yapmayı kararlaştırıp buna uyun. Ayrıca daha kısa e-mailler yazmak, 1 ila 5 cümlede derdinizi anlatmak da zaman kazandıran bir yol.

Zamanın yüzde 80’ini çözüm aramaya ayırın

Bir sorunla karşılaştığınızda neden ve nasılını sorgulamak hem zaman hem de verimlilik kaybına neden olur. Önce sakince düşünüp, sorunu nasıl çözeceğinize odaklananın. Bir sorun üzerine düşünerek geçirdiğiniz zamanın en az yüzde 80’i çözüm arayışına dair olmalı. Geri kalan sürede ise bu hatanın nedenini bulmaya ve tekrarlanmaması için ders çıkarmaya ayırabilirsiniz.

 

Kaynaklar:
The Positivity Blog
Bilkent Üniversitesi Sağlık Merkezi

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!