Seyahat ederken yemek fotoğrafçılığı konusunda ustalaşmanızı sağlayacak öneriler

Seyahat ettiğiniz yerlere sizi çeken bir nokta da orada tadacağınız yerel yemeklerdir. Yeni bir yeri deneyimleme konusunda önem arz ettiğinden dolayı, gezi yazılarında yerel lezzetler mutlaka yer alır. Durum böyle olmasına karşın, yemeklerin güzel fotoğraflanması inanılmaz zor bir iştir. Profesyonel yemek fotoğrafçıları yemeği çekime hazırlarken stilistlerle çalışırlar ve ışığı da yemeğin doğal görünmesine uygun olacak şekilde ayarlarlar. Seyahate gittiğinizde beğendiğiniz yemeklerin fotoğrafını çekerken maalesef sizin böyle bir lüksünüz bulunmuyor; ancak yine de stilistle çalışmadan veya stüdyo ışığı kullanmadan da mükemmel yemek fotoğrafları çekmeniz mümkün. İşte o öneriler:

Yemeden önce fotoğrafını çekinyemek fotoğrafçısı

Bu madde aslında oldukça açık, yemeği yemeden önce yemek taze ve özenle hazırlanmış bir şekilde karşınızda dururken fotoğraflamalısınız. Yemeği yerken içinde ne olduğunu göstermek için dilerseniz yine fotoğraflayabilirsiniz, ancak taze ve özenle hazırlanmış yemek her zaman yenmiş veya dağılmış yemekten daha lezzetli görünecektir.

Basit olanı uygulayın

Unutmayın, fotoğrafınızın kahramanı ana yemek, o yüzden kompozisyonunuzu çok fazla sıkıştırmamanızı öneririz. Eğer içecek veya başka yemekler eklemek niyetindeyseniz, diğer elementleri ikincil pozisyonda tutmanızda fayda var. İkincil elementleri blurlamanız ana yemekle çakışmasını ve rol çalmasını engelleyeceği gibi, ana yemeğin daha güzel görünmesine de yardımcı olur. Aynı zamanda arka planı da düşünmeniz gerekmektedir. Basit bir tahta masa her zaman metal yüzeyden daha iyi bir seçenektir.

Portre mi manzara mı karar verin

Eğer çektiğiniz fotoğrafları satma niyetindeyseniz, kompozisyonu ve manzara mı portre oryantasyonu mu kullanıp kullanmayacağınız iyice düşünmeniz gerekir. Konu yemek olunca fotoğrafçılar genellikle portre modunu kullanmaktadırlar. Yine de birkaç farklı versiyon denemek iyi bir fikir olabilir. Unutmayın ki, yemek fotoğrafları küçük boyutlarda kullanıldığı gibi tek sayfa büyük görsel şeklinde de olabilir. O yüzden çalışmanızı birkaç farklı senaryolar üzerinden oluşturmalısınız.

İlgili yazı: Türkiye’nin en popüler Instagram fotoğrafçıları ve çektikleri harika kareler

Doğru bir şekilde odaklayın

Yemek fotoğraflamanın en büyük zorluklarından biri, odaklamayı doğru yapabilmektir. Bu da objektif hızı ve alan derinliğinin kombinasyonuyla oluşur. Objektif hızını ne kadar yavaş yaptığınız kamerayı ne kadar sabit tuttuğunuza bağlıdır. Bu noktada 1/60 saniyeden daha yavaş yapmamanızı öneririz. Yeterli objektif hızına sahip olmadığınızı düşünüyorsanız, ISO’yu yükseltebilirsiniz. Ancak ISO’yu yükselttiğinizde fotoğraflarınızdaki gürültü de artacaktır. Aynı zamanda bu noktada alan derinliğini de değerlendirmeniz gerekmektedir.

RAW modunda çekim yapın

Eğer yemeği stüdyo dışında bir yerde fotoğraflıyorsanız, renk üstünlüğünü dikkatle izleme ihtiyacınız olacaktır. RAW modunda fotoğraflama, post-prodüksiyon kısmında bunu düzeltmenize yardımcı olur, böylece fotoğraf doğal bir görünüme ve hisse kavuşur. RAW dosyalarının JPEG dosyalardan daha büyük olduğunu unutmayın ve bilgisayarınızda yeterli yeriniz olduğuna emin olun.

Farklı açılarda çekim yapın

Yemek tabağının fotoğrafını dik bir şekilde üstten çekmemeye çalışın, bu durum sıklıkla tabağın düz ve sıradan görünmesine sebep olur.(Yine de bazen tabakta simetri olduğunda, yukarıdan çekim ilginç görünmektedir) Onun yerine belirli bir açıdan çekmeye çalışın, hatta bazen göz hizasından çekmek tabağa pozitif perspektif katacaktır.

Gıda piyasasını gezin

Büfeler ve seyyar satıcılar yemek fotoğrafçılığı konusunda pratik yapmak için en uygun yerlerden biridir. Size taze ürün sunmasının yanı sıra, bu yerler aynı zamanda yemek de satmaktadır, hatta genellikle yemeği tam önünüzde hazırlamaktadırlar. Eğer satıcı yoğun değilse, ondan ürün aldığınız zaman ürünlerin fotoğraflarının çekilmesine izin verecektir.

Tabağın ötesine bakınşef bey

Yemek fotoğrafçılığı konusunda yeteneğinizi vitrine çıkarmanın en iyi yollarından biri yemeğin hazırlanış anını fotoğraflamaktır. Bu yalnızca portfolyonuzu çeşitlendirmekle kalmaz, aynı zamanda yemek fotoğraflarınıza çok daha ilginç bir hikaye katar. O yüzden, eğer mümkünse şeflerin yemek yaparkenki hallerini ve yemeklerini fotoğraflamaya çalışın. Ayrıca mutfağın iyi ışıklandırılmış olduğuna dikkat edin.

Dikkatlice kırpın

Her zaman tabağın tamamını fotoğraflamak zorunda olmadığınızı unutmayın. O yüzden tabağın bazı kısımlarını kırpmaktan korkmayın. Ayrıca tüm detayları, renkleri, malzemeleri yakalamak için bazen iyice yakından çekmeniz gerekebilir. Bu noktada düşünmeniz gereken yemeği oluşturan ana malzemeyi yani kahramanı bulmak ve fotoğrafı onun etrafında oluşturmaktır. Her zaman birkaç farklı şekilde kırpabilirsiniz ve post-prodüksiyonda en doğru olanının hangisi olduğunu bulabilirsiniz. Unutmayın ki, aşırı yakın çekimlerde makro lense ihtiyacınız vardır.

Doğal ışık kullanın

İnsanların yemek fotoğraflarken yaptıkları en büyük hatalardan biri kameranın flaşını açarak direk tabağa tutmasıdır. Bu şekilde fotoğraf çekmek yemeğin tüm güzel renklerinin ve yapısının ortadan kaybolmasına neden olur. Flaş kullanmak istiyorsanız gölgeleri tamamlamak için kullanın ya da direk flaş yerine yansıtma flaş uygulayın.

Bu noktada yapabileceğiniz en iyi şey doğal ışığı kullanmak olacaktır. O yüzden cama yakın bir yere oturun, hatta en iyisi dışarıda oturun. Yemeğin üzerine güneş ışığı gelmesini engelleyin, çünkü bu durum güçlü gölgelerin oluşmasına neden olur. Bunun yerine direkt ışıktan korunmak için bir şemsiyenin altında oturun. Bulutlu günler dışarıda yemek fotoğrafı çekmek için en ideal zamanlardır. Dağınık ışık fotoğrafınızın en iyi şekilde görünmesine yardımcı olacaktır.

Kaynak:

digital-photography-school.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!