Sevilen dizi ‘Friends’ten modunuzu yükseltmenize yardımcı olacak mutluluk ipuçları

90’lı yılların sevilen dizisi Friends,  geçtiğimiz günlerde yayımlanan “Reunion” fragmanı ile yeniden gündemde. 10 sezon boyunca çekimleri yapılan ve çok sevilerek geniş bir hayran kitlesi yaratan dizi, içimizi ısıtan, huzur veren, eğlenirken dinlendiren bir içeriğe sahip. Her bölümünde de ayrı ayrı mutluluk verici olayları gündeme getiren, aralarındaki bağı hiç koparmadan yıllarca güçlü arkadaşlıklarını sürdürmeyi başaran 6 kişilik yakın arkadaş grubunun hayatlarına dahil oluyoruz. Yaşadıkları her olumsuzluğu başarıyla atlatabilen, birbirlerini sürekli dinleyen ve yardımcı olan bu arkadaş grubundan öğrenilecek çok şey var. Friends sahnelerinden hayatınıza katabileceğiniz mutluluk ipuçlarına başlamadan önce belirtmek isteriz ki diziyi izlemeyenler için yazımız spoiler içermektedir. 🙂 Keyifli okumalar:

Yakın arkadaşlar her zaman değerlidir

Dizinin aslında her sahnesi Friends karakterleri arasındaki güçlü bağı ortaya koyar nitelikte. Fakat, üç kız arkadaşın hayatlarındaki tüm olumsuzluklara ve ters giden ilişkilerine rağmen bir arada durarak birbirlerine destek oldukları, üçünün de gelinlikle oturdukları sahne en sevilen kısımlardan bir tanesi. Birbirlerini eleştirmek yerine fikirlerini benimsemeyi ve eğlenmeyi tercih eden arkadaşlık ilişkileri, hepsinin mutlu olmasına en büyük neden.

Kahve hemen hemen her derde çare olabilir

İzleyenlerinin yakından tanıyacağı: Central Perk. Dizinin büyük bir bölümünün çekildiği kahve dükkanı. Oturma odası imajından esinlenerek döşenmiş, ev tipi görünümünde olan Central Perk, karakterlerin sıklıkla buluştuğu ve ilişkilerden iş hayatına birçok farklı konuda beyin fırtınası yaptıkları bir ortam. Kahve, arkadaş buluşmalarının olmazsa olmazlarından biri olarak herkesi etrafında toplamayı başarıyor. Aynı zamanda birçok sohbete keyif katan eşlikçi, Friends karakterlerinin de favorisi.

Çekinmeden yardım isteyebilmek önemlidir

En yakın arkadaşı Joey’in sevgilisine aşık olan Chandler, kız arkadaşını Joey kadar mutlu edemediğini düşünür. Cinsellik üzerine tavsiyeler almak üzere Monica ve Rachel’a danışır. Monica, Chandler’a kadınların erojen bölgeleri hakkında bilgi verir. 7 bölgeyi seyirciye göstermeden çizerek anlatır. Hayretler içinde kalan Chandler, tavsiyeleri deneyimlediğinde kendini çok mutlu ve başarılı hisseder. Yakın arkadaşlarınıza konuşmaktan çekindiğiniz konularda bile danışabileceğinizi bilmenin rahatlığı ile yaşayın. 

Endişe duymadan mutluluğu yaşamak keyiflidir

Dizinin en deli dolu, rahat, umursamaz ve mutlu karakterlerinden biri olan Phoebe, kendine has, dışarıdan bakıldığında “aptalca” olarak yorumlanan bir koşu stiline sahiptir. Rachel ile koşuya çıktıklarında, Rachel onun bu koşma stilinden çok utanır ve bir daha onunla koşmamak için yalanlar uydurur. Phoebe durumu fark ettiğinde Rachel ona koşma stilinin çok kötü olduğunu, herkesin kendisine baktığını söyler. Phoebe ise insanları umursamadan, onlara dikkatini vermeden, içinden geldiği gibi koşmanın ne kadar mutluluk verici olduğunu söyler ve denemesini ister. Sonunda Rachel da onun gibi içinden geldiği gibi koşarak çok daha mutlu hisseder.

Köpüklü bir banyo keyfinizi yerine getirebilir

Monica, sıklıkla kendi için hoş bir ortam kurarak köpüklü banyo hazırlar. Chandler ise bunun çok saçma olduğunu, temizlenmek için neden bu kadar zahmete girdiğini anlamadığını söyler. Monica da onun bu düşüncesini değiştirmek için Chandler’a özel sabunlar ve kokular ile bir ortam yaratarak denemesini ister. Sonrasında ise kendisini ne kadar rahatlattığını ve mutlu hissettirdiğini fark ederek köpüklü banyonun hayranı olur.

Masaj bedeni ve ruhu rahatlatmanın en etkili yollarından biridir

Bir masöz olan Phoebe’nin içinde bulunduğu masaj sahneleri dizide oldukça fazla. Yakın arkadaşı Monica, Phoebe’den utandığı için başka bir masöze gider, Phoebe ise bunu fark ettiğinde ona çok kızar ve bir profesyonel olarak ona masaj yapmayı teklif eder. İlk deneyimden sonra Monica çok memnun kalarak devam etmek ister. Tabii masaj seansları daha sonra devam etmez, izleyenler nedenini hatırlayacaktır. 🙂

Hayalinizdeki işin peşinden koşmak size mutluluğu getirebilir

Arkadaş grubunda herkesin yaptığı işten çok mutlu olduğunu ve bir tek kendisinin işini sevmediğini fark eden Chandler, aniden işini bırakmaya karar verir. Bu süreçte başta Monica olmak üzere arkadaş grubundan fazlasıyla destek görür. Hayalindeki işi bulduğunu düşündüğünde maaşsız bir staj programına katılır, tam umutları tükenmeye başladığında ise hayalindeki işe maaşlı olarak başlar.

Kuralların dışına çıkmak her zaman kötü değildir

Dizinin belki de en romantik sahnelerinden biri olan Monica ve Chandler’ın evlilik teklifi sahneleri, ilişkilerdeki tüm kuralları yıkan ikonik anlardan bir tanesi. Bütün gün Monica’ya evlilik teklifi etmek için planlar yapan Chandler bir türlü başarılı olamaz ve Monica’nın anlamaması için evliliğin ne kadar gereksiz bir durum olduğunu anlatır. Bunun üzerine ortadan kaybolan Monica’nın kendisini terk ettiğini düşünmeye başlar. Monica ise arkadaşlarından Chandler’ın aslında evlilik teklifi edeceğini öğrenir ve asıl sürprizi kendisi teklif ederek yapar.

Diziyi özleyenler, uzun zamandır yayımlanması beklenen ve 27 Mayıs tarihinde HBO Max’de yayımlanacak “Friends Reunion”ın fragmanını izleyebilirler:

Friends: The Reunion | Official Trailer | HBO Max

Kaynak: wellandgood

İlginizi çekebilir: Arkadaşlarınıza bilimsel verilerle sarılın: Arkadaşlığın 10 olumlu etkisi

Ecem Şenyurd Efecan
Selam, ben Ecem! Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra çeşitli özel kurumlarda çalışıp akademi özlemiyle soluğu yine üniversitede aldım, daha öğrenilecek çok şey var! :) ... Devam