Sevgilinizin size deliler gibi aşık olduğunun 10 işareti

Aşk… Dünyanın en güzel, en benzersiz ve en sıcak hislerinden biri. Bugüne kadar yüzbinlerce masala, destana, romana ve filme konu olmuş bu harika duyguyu size hissettiren o özel insanı bulduğunuzda bitmesini asla istememeniz son derece normal. Derin bir bağlılık, sonsuz bir güven, mutluluk ve huzur gibi pek çok harika duyguyu bir arada yaşamanıza olanak veren ‘gerçek aşk’ın aynı zamanda gözle görülebilir, somut bazı çıktılarının da olduğunu biliyor muydunuz? Sevgilinizin size deliler gibi aşık olduğunun anlaşılması için, bazen sadece davranışlarını gözlemlemeniz bile başlı başına yeterli olabilir.

Her ne kadar aşktan bahsederken somut olmayan duygular anlatılsa da, aşk aynı zamanda gösterilen tutumlar ve eylemlerle birlikte dışarı yansıtılabilen de bir duygu. Eğer hayatınızda biri varsa ancak bu kişinin size aşık olup olmadığından emin olamıyorsanız, hareketlerini ve davranışlarını daha dikkatli incelemeye başlayın. Çünkü birçok işaret aslında sevgilinizin size deliler gibi aşık olduğunun bir kanıtı niteliğinde.

Tabağındaki son lokmasını sizinle paylaşıyorsa

90’ların popüler dizisi Friends’i izleyenler Joey karakterinin asla yemeğini paylaşmadığını hatırlayacaktır. Kadınlarla arası çok iyi olmasına rağmen Joey hoşlandığı bu kişilere dahi yemeğinden vermeyi tercih etmezdi. Aslında bu durum pek çok kişi için geçerli. Ancak sevgiliniz size yemeğinden bir parça vermeyi teklif ediyor; hatta size bu parçayı kendi çatalıyla yediriyorsa bu kesinlikle size aşık olduğunun önemli bir işareti olabilir. Hele tabağında kalan son lokmasını sizinle paylaşmayı teklif ediyorsa, sevilip sevilmediğinizle ilgili tüm şüphelerinizi bir kenara kaldırıp aynı lokmayı paylaşıyor olmanın tadını doyasıya çıkarmanızı öneriyoruz.

İlginizi çekebilir: Sevgiyi gösterme şekillerinin ilişkilerdeki kilit rolü: 5 farklı sevgi dili

Size sesli mesajlar gönderiyor ya da sık sık arıyorsa

Hayatımızın büyük bir çoğunluğunu kaplayan online iletişim araçları, yüz yüze görüşmek için yeterince zaman bulamadığımızda ya da şartlar çok da müsait olmadığında (bkz. uzaktan ilişki) hayat kurtaran çözümler olarak karşımıza çıkabiliyor. Ancak birbirini gerçekten seven ve değer veren kişiler, ne kadar yoğun olurlarsa olsunlar ya da aralarında kaç bin kilometre mesafe olursa olsun sevdiği için zaman ‘yaratmanın’ bir yolunu öyle ya da böyle buluyorlar. 

Yüz yüze görüşemeyecek durumdaysanız bile mesajlarla ya da arama yoluyla iletişim kurmaya ve tüm fırsatsızlıklara rağmen sizinle gerçek duygularını dile getirerek konuşmaya çalışıyorsa; ses tonuyla gerçek duygularını yansıtmaktan, heyecanını paylaşmaktan ya da karşınızda hata yapmaktan korkmuyorsa sizi gerçekten sevdiğini düşünebilirsiniz. 

İlginizi çekebilir: İlişkide uyumun psikolojik kökenleri: Partnerinizle uyumlu olup olmadığınızı nasıl anlayabilirsiniz?

Telefon güven ve ilgi konusunda bir engel teşkil etmiyorsa

Günümüz ilişkilerinin en büyük problemlerinden biri hiç şüphesiz iletişimsizlik ve odaklanama problemi. Öyle ki birlikte olduğunuz her an telefonunuzdaki bildirimleri hiç kontrol etmeden dikkatinizi sadece o ana ve birlikte olduğunuz kişiye vermek zorlayıcı olabilir. Ancak karşınızdaki kişi yanınızdayken telefonuyla hiç ilgilenmiyor, aramaları ve önemli mesajları cevaplamak dışında sürekli sizinle sohbet etmeye çalışıyor, aynı zamanda da telefonunu hiçbir çekincesi olmadan yanınızda rahatlıkla bırakacak kadar size güvendiğini gösteriyorsa bu kişinin size gerçekten değer verdiğini söyleyebiliriz. Güven ve ilgi güçlü ilişkilerin en temel taşlarından ikisi ve aranızdaki bağı güçlendirebilecek kadar da yoğun duygular. Elbette sevgilinizden size tüm sosyal medya hesaplarının şifrelerini paylaşmasını ya da her an sizin ihtiyaçlarınızı gözetmesini beklememelisiniz. Ancak bu güveni sağlamak ve size ilgi göstermek için çabalaması size deliler gibi aşık olduğunun önemli bir göstergesi olabilir. 

Birlikte yeni şeyler denemeye açıksa

Sevgilinizin size deliler gibi aşık olduğunun 10 işareti

İki kişi arasında ciddi bir şeyler başladığında, birbirlerini daha iyi tanımaları için masaya paylaşılan ortak değerler gibi farklı tercihler ve sevilmeyen şeyler de yatırılır. Eğer sevgilinizin yapmaktan hoşlandığı şey sizin hiç ilginizi çekmiyorsa çoğu zaman bir fikre “evet” demeniz de son derece zor olabilir. Ancak sevgilinizin pek ilgisini çekmese de sizinle yemek kursuna geliyor ya da kış tatillerinden hiç hoşlanmadığı halde sırf sizinle birlikte keyifli vakit geçirebilmek için kayak öğrenmeye çalışıyorsa bu, sizi ne kadar sevdiğini göstermesinin bir yolu olabilir. Karşınızdaki kişi sırf siz önemsediğiniz için yeni şeylere rahatlıkla “evet” diyorsa bu, size olan aşkı konusunda son derece pozitif bir sinyaldir.

İlginizi çekebilir: Sevgili ile yapılacak birbirinden romantik 40 aktivite

Alışkanlıklarını değiştirebiliyorsa

Eski alışkanlıklara veda etmek çoğu zaman zor olsa da, aslında kimse sizden kişiliğinizi tamamen değiştirmenizi de istemez. Ancak partneriniz sizin için bazı küçük alışkanlıklarına veda etmeyi çok da büyütülecek bir mesele olarak görmüyorsa, sizi gerçekten sevdiğine dair bir çıkarım yapabilirsiniz. Örneğin, sevgilinizin tek odalı bir dairede yaşadığını ve sabah televizyon izleyerek güne başladığını düşünelim. Elbette siz uyurken televizyonu açması sizi uykusundan uyandırabilir ya da televizyon izlemekten hiç hoşlanmıyor olabilirsiniz. İzlemek istediği şey her neyse televizyon yerine bilgisayarın izleyip kulaklık kullanmak ya da televizyon izleme saatini biraz daha geciktirmek gibi küçük alışkanlık değişimleri sizi sevdiğinin ve önemsediğinin önemli bir işareti olabilir.

İlginizi çekebilir: Bir alışkanlıktan vazgeçmek ve yeni alışkanlık oluşturmak için kullanabileceğiniz yöntemler

Sorunlarınız üstüne konuşabiliyorsanız

Çoğu zaman aynı anda sessizliği de paylaşabildiğimiz biriyle birlikte olmanın hayalini kurarız. Ama burada düşlenen elbette, baskın ve rahatsız edici bir sessizlik değil. Aranızdaki sessizlik gergin bir ortam yaratıyorsa ve sizi sözlü bir şekilde kavga etmekten daha çok yaralıyorsa sorunlarınız üstüne konuşabilmek de en az birlikte susabilmek kadar önemli bir beceri haline gelir. Bu nedenle, karşınızdaki kişi sonucu ne olursa olsun sessiz kalıp sorunu daha da derinleştirmek yerine üzerine konuşmayı ve çözümlemeyi tercih ediyorsa bu size olan aşkı ve sevgisinin güçlü bir kanıtı olabilir.

Sizi sosyal çevresine dahil ediyorsa

İlişkinin ilk zamanlarında biraz daha özel ve iki kişi arasında yaşanan romantizm, ‘cicim ayları’ bittikten sonra yerini genelde sevgiliyi aileyle ve arkadaşlarla tanıştırma, davetlere birlikte gitme gibi sosyal çevrelerin daha fazla işin içine girdiği aktivitelere bırakır. Eğer bu aşamada sevgiliniz sizi yakın çevresiyle ya da ailesiyle hiçbir çekince duymadan tanıştırıyor, olumlu özelliklerinizi ön plana çıkarıyor ve size olan sevgisini onların yanında da göstermekten çekinmiyorsa bu, sizi gerçekten çok sevdiğinin önemli bir işareti olabilir. 

İlginizi çekebilir: İlişki durumunuz arkadaşlarınızla olan ilişkilerinizi ve sosyal hayatınızı nasıl etkiliyor?

En çok ihtiyacınız olduğu zamanlarda yanınızdaysa

Hayatın her zaman renkli bulutlarla ya da gökkuşaklarıyla dolu bir yer olmadığı hepimizin malumu. Aslına bakarsanız, zamanımızın büyük çoğunluğu gün içinde yaşadığımız stresli ve zorlayıcı olaylarla baş etmeye çalışarak geçiyor. Beklenmedik anlarda kendimizin ya da ailemizden birinin hasta olması ya da psikolojik olarak kendimizi kötü hissettiğimiz, enerjimizin ve modumuzun düşük olduğu zamanlar da hayata dahil. Yorgun görüntünüze, ölçüsüz asabiyetinize ve moral bozukluğunuza karşın sevgiliniz yanınızdaysa, daha iyi olmanız için çabalıyorsa ve moraliniz yerine gelsin diye hiç sevmediği halde sizinle birlikte favori dizinizi izliyorsa kesinlikle doğru kişiyle birlikte olduğunuzu düşünebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Sevdiklerinizin dertlerini yüklenmeden onlara destek olmanın yolları

Sizden çekinmeden yardım isteyebiliyorsa

Belki de en zor olan ama yapıldığı takdirde ilişkiyi en çok güçlendiren şeylerden biri de karşımızdaki kişinin fikirlerine değer vererek tavsiyelerini uygulamaya çalışmak. Sizi gerçekten seven ve iyiliğinizi düşünen birinin sizi zor duruma sokacak bir tavsiye vermesi oldukça zor bir ihtimal. İçinden tek başına çıkmakta zorlandığı dönemlerde size fikir danışması, fikirlerinizi can kulağıyla dinlemesi ve sizden hiç çekinmeden yardım isteyebilmesi size gerçekten güvendiğinin önemli bir işareti olabilir. Sevgiliniz eğer fikirlerinizi dikkate alıyorsa ve değer veriyorsa, doğru insanla birlikte olduğunuzu düşünebilirsiniz.

Dokunmaktan çekinmiyor hatta küçük öpücüklerle bunu taçlandırıyorsa

Eğer birlikte olduğunuz anlarda birbirinize fiziksel olarak temas etmekten çekinmiyorsanız, hele ki başkalarının yanında aranıza fiziksel mesafe koyma gereği duymuyorsanız bu sizin güçlü bir çift olduğunuzun en belirgin göstergelerinden biri olabilir. Otururken partneriniz yanağınıza küçük öpücükler konduruyor, bulduğu her fırsatta size sarılıyor ve dokunuyorsa bu, size duyduğu aşkın ve sıcaklığın bir göstergesi olabilir.

Siz de bu küçük ancak anlamlı işaretlerin hepsini ya da bir kısmını karşı taraftan aldığınızı düşünüyorsanız, benzer şeyleri siz de onun için hissediyor ve yapıyorsanız, birbirinize deliler gibi aşık olduğunuzu ve uzun ömürlü bir ilişkiye doğru yelken açtığınızı söyleyebiliriz. Sevgi duygusunun kutsallığı, sevmenin ve sevilmenin sıcaklığı her gün kutlanmaya değer!

Kaynaklar: BrightSide, Psychology Today

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!