Sevdiklerinizin dertlerini yüklenmeden onlara destek olmanın yolları

Sevdiğiniz birinin canı yanarken sizin de yüreğinizin sızladığı oldu mu? Başkaları için çok fazla empati kurduğunuzda, onlara yardım edemeseniz bile yaşadıkları acıyı üstlendiğiniz oldu mu? Bazen sadece empati yapmak istersiniz ancak karşınızdaki kişi çok sevdiğiniz biriyse, onun sorunlarını üstlenmiş bir halde bulabilirsiniz kendinizi.

Sevdiğimiz insanların canı yandığında, üzüldüklerinde, bir problemle uğraştıklarında, onlara yardım etmek isterken yaşadıkları sorun her ne ise onu üstlenmemek oldukça zor olabiliyor. Çaresizce onların sorunlarını çözmek, zorlukları uzaklaştırmak ve sevdiklerimizi yine mutlu görmek istiyoruz. Bazen içimizdeki kontrol meraklısı taraf, sanki kendini her şeyin düzelticisi gibi görmeye çalışıyor. Sorunları çözmek için kolları sıvıyoruz, daha gergin oluyoruz, karşımızdakine tavsiyeler veriyoruz ancak bu tavsiyeler her zaman işe yaramıyor ve yaşanan sorun gittikçe büyüyor.

İlginizi çekebilir: Muhtemelen hayatınızda bulunan 4 zehirleyici insan tipi

Oysa sizden beklenen tek şey, sevdiğiniz kişinin yanında olmak, hiçbir şeyi değiştirmeye çalışmadan onu dinlemek, onun sıkıntılarına ve dertlerine tanıklık etmek, bu sıkıntıları yaşarken yalnız olmadığını hissettirmek. En sevdiğiniz insanlar bile olsa başkalarının problemlerini çözmek sizin işiniz değil. Sizin yapmanız gereken, sevdiğiniz kişi problemlerini çözerken sevginizle onu besleyip onun yanında olmak.

Destek olmak, sorunları çözmek anlamına gelmiyor

Sevdiğiniz kişiler zorluklarla mücadele ediyor olabilir. Depresif bir ruh haline bürünebilir. Böyle zamanlarda onları düzeltmek zorunda değilsiniz. Onlar için bir çözüm bulmayı takıntı haline getirmemelisiniz. Sevdiğiniz kişi daha iyi olsun, sorunlarından kurtulsun diye hiçbir şeyi aceleye getirmemelisiniz. Tüm bunlar karşınızdakinin gerginliğini artırmaktan başka bir işe yaramıyor. Bunun yerine sevdiğiniz kişiye sadece destek olun. İhtiyaç duyarsa onun yanında olduğunuzu hissettirin. Böylelikle karşınızdaki kişi de işler yolunda gitmediğinde güvenebileceği biri olduğunu bilir ve bunun verdiği güveni hisseder.

Bırakın herkes kendi yolunu bulsun

İçinizdeki kontrol sevdalısını durdurmak zor olabilir. Ancak sevdikleriniz zorluklarla mücadele ederken onları kontrol etmekten vazgeçmelisiniz. Aksi halde yaşadıkları zorluklardan hiçbir şey öğrenmeden, güçlenmeden, hiçbir dönüşüm yaşamadan bu süreci geçirmiş olurlar. Bazen insanın zorluklardan kurtulması değil, zorlukları yaşaması ve bunu yaşarken sadece sevdiklerinin orada olduğunu bilmesi yeterlidir.

Sevdiklerinizi rahat bırakmak onlardan uzaklaşmak anlamına gelmiyor. Yine öneriler sunabilir, sevginizi gösterebilir, verimli olacaksa yardım eli uzatabilirsiniz. Ancak şunu unutmayın; günün sonunda herkesin kendi adına çıkarması gereken dersler var. Siz sevdiğiniz kişiyi dersin ortasında sınıftan çıkarırsanız, o bu süreçten hiçbir şey öğrenemeden kurtulmuş olur.

Siz sadece kendinizden sorumlusunuz

Başkalarını, başkalarının hayatlarını, yaşadıkları duyguları kontrol edemezsiniz. Siz sadece kendinizden sorumlusunuz. Sevdiğiniz bir kişi zor zamanlar geçiriyorsa, ona yardımcı olurken bile kendi sınırlarınıza saygı göstermelisiniz. Başkalarına karşı verici olmak için kendinizi tüketmek sizin işinize yaramadığı gibi, karşınızdaki kişi de bunu sevgiden değil zorunluluktan veya korkudan kabul ediyorsa onun da işine yaramaz. Bunun yerine kendinize özen gösterdiğiniz ve saygı duyduğunuz sınırlar içinde kalın. Birine desteğinizi sunmadan önce bunun sizin için uygun olup olmadığını düşünün.

İlginizi çekebilir: Zor zamanlarda destek olarak: Yoga ve Farkındalık

Kendi bedeninize ve ruhunuza dönün

Başkalarına destek olurken, bazen onların ruh haline bürünebilirsiniz. Bu aynı sinirli birinin yanında vakit geçirdikten sonra sizin de sebepsiz yere sinirli olmanız gibidir. Eğer sevdikleriniz bir sorunla mücadele ediyorsa, zaman zaman onların yanından ayrılıp kendi bedeninize ve zihninize geri dönün. Size ait olan ve olmayan duyguların farkına varın. Bunun için yoga, egzersiz veya danstan faydalanabilir, bedeninize ve zihninize odaklanabilirsiniz.

Kaynaklar:
Tinybuddha
Christine Hassler
Omnipositive

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!