Ses banyosu nedir: Ses banyosunun şifasını keşfedin

Buradaki ilk yazımı yaşam enerjimiz üzerine yazmıştım. Yazarlık serüvenime başlarken bu konu, bahsetmek istediğim ana konulardan biriydi çünkü çoğu kişi ne olduğunu, neden önemli olduğunu bilmeyi bırakın duymamıştı bile. Yaşam enerjisiyle tanışana kadar ben de dahil… Enerji konusu ile tanıştıktan sonra ise yaptığım tüm iyi yaşam çalışmalarında yeri olduğunu deneyimledim. Nasıl yeri olmasın ki… Evrendeki her şey titreşim halinde ve bir enerjisi var. Buna bedenlerimiz, hücrelerimiz de dahil! Ve enerjimiz etrafındaki diğer enerjilerden de etkileniyor. Yediklerimiz, dinlediklerimiz, izlediklerimiz ya da düşüncelerimiz. Tüm bunlar bizim titreşimimizi, enerji akışımızı düzenleyebileceği gibi tam tersine düşürüp bedenimizdeki çeşitli enerji merkezlerimizde (çakra denilen bölgelerde) tıkanıklıklara neden olabiliyor. Düşük enerjide olduğumuz zaman da rahatsızlıklar ve sonrasında hastalıklar açığa çıkabiliyor.

Bir süredir yoga ve meditasyona ağırlık veriyor olsam da dediğim gibi enerji konusu tüm bunlara başlarken beni motive eden konu oldu. Eğitimlerde çakralara değinildikçe yeni bilgiler öğrendim. Ve son dönemde bunlar arasında güçlü bir bağ kuran bir uygulama ile tanıştım: Ses banyosu.

Ses banyosu çeşitli enstrümanların zengin titreşimleri ile beden, zihin ve ruhun bu şifalı titreşimlerle “temizlenmesi, “arınması”, “banyolanması”dır. Ses banyosu uygulamasında yüksek titreşimleri dolayısıyla Tibet çanakları, gonglar, Himalaya çanakları, kristal çanaklar, davullar, çanlar tercih ediliyor olabilir. Çalışmada bizim titreşimimiz bu enstrümanların titreşimine uyumlanıyor. Her notanın hitap ettiği çakralar oluyor ve farklı notalar sayesinde çakralarımız dengeleniyor. Yani, vücutta bir yerde düşük frekansta olan bir enerji akışı (enerji tıkanıklığı) varsa, sesler sayesinde o bölgenin frekansı dolaylı olarak artıyor ve şifalanma bu şekilde gerçekleşiyor.

Bu enstrümanların içinde benim gönlümü çalanı ise Alchemy kristal ses çanakları oldu. Kuvars, ametist, yeşim taşı gibi doğal taşların enerjisine inananlardanım. Günlük hayatımda da yatıştırıcı etkisi için pembe kuvars taşlı yüz roller’ı, ağrı giderici ve stresi azaltma özelliği için kehribar bilekliği gibi farklı aksesuarları aktif olarak kullanıyorum. İş, ses banyosuna gelince de bu değerli taşların kattığı şifalanma gücü muazzam. Alchemy kristal ses çanakları farklı kristaller, mineraller, değerli taşlar ile harmanlanıyor ve çok yüksek sıcaklıklarda birbirine yediriliyor. Nasıl pembe kuvars öz sevgiyi, şefkati artırıyorsa, Alchemy kristal ses çanakları da içeriğindeki farklı malzemeler sayesinde notaları, renkleri, madde özellikleri ile değerli bir titreşim sağlıyor. Bunlar tabii benim dışarıdan anladığım kadarı!

Ses banyosunu, şifasının nasıl gerçekleştiğini, Alchemy kristal ses çanaklarını merak ediyorsan hem teorik kısmını öğrenebileceğin hem de yeni yıla girerken ses banyosu ile kendini şifalandırabileceğin çok özel bir atölye haberim var! Benim bir süredir tanıdığım arkadaşım ve çok değerli eğitmenlerden uluslararası düzeyde eğitimlerini alan Yoga Eğitmeni ve Ses Banyosu Uygulayıcısı İrem, 18 Aralık’ta Introduction to Sound Healing & Crystal Alchemy Bowls eğitimini düzenleyecek. Eğitim Zoom üzerinden gerçekleşecek olup diğer ülke katılımcılarına da açık olduğu için İngilizce olacak. Bizleri düşünüp oldukça makul ayrı bir TL karşılığı da belirlemiş. Eğitimin detaylarını buradan inceleyebilir, sorularınızı İrem’e Instagram hesabından yönlendirebilirsiniz. Ben 18 Aralık’ı heyecanla bekliyorum.

Gelecek olursanız görüşmek üzere, sevgilerimle…

İlginizi çekebilir: Doğanın sesine kulak verme zamanı: Yeniden bir olalım

Sibel Okan - moment by Sibel Mindful Yoga Eğitmeni
Merhaba ben Sibel. Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümü mezunuyum. Daha önce özel sektörde pazarlama alanında çalıştım. Mühendislik eğitiminin bana katmış olduğu analitik düşünce yapısı ... Devam