Selfie’ler erkeklerde narsisistik veya psikopatik kişilik eğilimi göstergesi olabilir

Ohio Universitesi’nden Jesse Fox ve Margaret C. Rooney tarafından yapılan ve Personality and Individual Differences dergisinde sonuçları yayımlanan bir araştırmaya göre sosyal medyada sık sık selfie paylaşan erkekler, diğerlerine göre daha çok narsisistik ve psikopatik kişilik özellikleri sergiliyor. Hatta selfie fotoğrafları paylaşmadan önce düzenleyenlerdeki narsisistik kişilik özellikleri daha fazla görülüyor.

Narsist nedir, psikopatik nedir?

Narsist kişiler genellikle başkalarından daha akıllı ve daha çekici olduklarını düşünme eğilimindedir. Psikopatikler ise daha fevri ve dürtüleriyle hareket eden, başkalarının düşünceleriyle ilgili hiçbir endişe taşımayan kişilerdir.

Selfie'ler erkeklerde narsisistik veya psikopatik kişilik eğilimi göstergesi olabilir
selfie fotoğrafları paylaşmadan önce düzenleyenlerdeki narsisistik kişilik özellikleri daha fazla görülüyor.

Düzenleyenler narsist, hemen paylaşanlar psikopatik eğilim taşıyor

Araştırma kapsamında 800 erkeğe karşılaştırmalı soru-cevap yöntemiyle sosyal medyada fotoğraf paylaşma alışkanlıkları soruldu. Daha sonra da anti-sosyal kişilik eğilimleri ve kendini nesnelleştirme testleri uygulandı. Buna göre selfie fotoğrafları paylaşmadan önce düzenlemek, kişinin psikopatik değil narsisistik bir davranış eğilimi olduğunu gösteriyor. Margaret C. Rooney, bunun tutarlı bir sonuç olduğunu çünkü psikopatik eğilimlerin dürtülerle açıklandığını, psikopatik kişilerin fotoğraf düzenlemekle vakit harcamak yerine bir an önce kendini sosyal medyada görme isteği taşıdığını söylüyor.

Araştırmanın ortaya çıkardığı önemli gerçek

Fotoğraf düzenlemek için fazla vakit harcamak ise kişinin kendini nesnelleştirmesi durumuyla açıklanıyor. Rooney bunun da diğer kişisel nitelikler yerine dış görünüşüne daha fazla önem verme eğiliminden kaynaklandığını söylüyor.

Selfie'ler erkeklerde narsisistik veya psikopatik kişilik eğilimi göstergesi olabilir
Psikopatik kişiler fotoğraf düzenlemekle vakit harcamak yerine bir an önce kendini sosyal medyada görme isteği taşıyor.

Araştırmanın altında imzası bulunan bir diğer isim Jesse Fox, araştırmanın önemini şu sözlerle anlatıyor:

“Daha çok selfie paylaşan ve bunları düzenlemek için daha çok zaman harcayan erkeklerin narsisistik eğilimler göstermesi şaşırtıcı bir durum değil. Önemli olan bunun ilk defa bir çalışmayla doğrulanmış olması. Öte yandan, bu kişilerin psikopatik ve kendini nesnelleştirme eğilimi taşıyor olması, bu araştırmanın ortaya çıkardığı çok daha ilginç bir gerçek.”

Sırada kadınlar var

Bu sonuçlar, sosyal medyada selfie fotoğraflar paylaşan ve bunları paylaşmadan önce düzenleyen tüm erkeklerin narsisistik veya psikopatik kişilikte olduğunu göstermiyor tabii. Ancak bunları yapan erkeklerde bu tür kişilik eğilimlerinin daha fazla olduğu anlamına geliyor.

Araştırmacılar, bir sonraki aşamada bu sefer kadınların sosyal medya paylaşımları incelemeyi planlıyor.

Kaynak:

Spring

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!