Aktif bir cinsel hayatınız olduğunu tüm dünyaya duyurmanın yeni yolu : #aftersex selfie

selfie10ok-610x610
Aktif bir cinsel hayat

Kadınlar tarafından başlatılan; erkeklerin makyaj yapan kızları daha çekici bulduğu görüşünün yanlış olduğuna dair farkındalık yaratmak amacıyla yapılan ve makyajsız, doğal hallerini fotoğraflayarak makyaja karşı olduklarını gösterdikleri #nomakeup selfie (#makyajsız selfie) akımından bir çoğunuzun haberdar olduğunu düşünüyorum.

Makyaja karşı başlatılan bu harekete, dünyanın her yerinden binlerce kadın Twitter, Facebook ve Instagram’da makyajsız fotoğraflarını paylaşarak destek verdi. Kampanyanın asıl amacı ise kanserle savaşa destek vermekti. Makyajsız fotoğraf paylaşımı trendi Rihanna, Beyonce ve bir çok ünlü modelin desteğiyle büyüyerek  geniş kitlelerde yankı uyandırdı. Kampanya amacına ulaştı ve kadınlar, makyajsız ve doğal hallerini erkeklerin vereceği tepkilere aldırmadan tüm dünyayla paylaştı.

Bugünkü yazımda son günlerde popüler olan başka bir selfie trendinden bahsedeceğim : #aftersex selfie!

Kişisel olarak Instagram kullanıcısı olmadığımı belirtmeliyim (Instagram kullanmıyorum ve Instagram’da dönen bir konu üzerine yorumlarımı paylaşıyorum, ilginç değil mi ?). Fakat #aftersex selfie konusu gündeme geldiğinden beri, neler olup bittiğini çeşitli kaynaklardan takip etmeye çalışıyorum.

Nedir bu #aftersex selfie ?

Hepinizin tahmin edebileceği gibi, cinsel ilişki sonrasında partnerinizle ya da tek başınıza çektiğiniz fotoğrafa #aftersex selfie adı veriliyor.

Instagram’da şu ana kadar 3000’in üzerinde cinsel ilişkiden hemen sonra çekilen fotoğraf yayınlandı. Bu konu o kadar popüler hale geldi ki, ilişki sonrası fotoğrafınızı paylaşmanız, bu videoyu paylaşmanızdan daha uygun karşılanıyor olabilir;

I Just Had Sex (feat. Akon)

Bu akımın herhangi bir farkındalık yaratma amacı yok. Fotoğraflar yeterince tatmin olunmadığını gösteren mimikler, mükemmel yatak odası dekorları ya da erkeklerin mutlu pozlarından oluşan klişelerle dolu. Halka açık alanlar erkek egemenliğinde mi? O zaman sanal dünya da kadınların olsun. Her zaman belirttiğim gibi : Sex sells!

Bu konu üstüne okuduğum makalelerden birinin konusu,  yalnız olan bireylerin bu yeni sosyal hareket nedeniyle kendilerini dışlanmış hissediyor olabilecekleriyle ilgiliydi. Evet, bu trendin problemli olan tek yanı da bu zaten (!). Makalenin de sonunda belirtildiği gibi, bu yeni akım cinsel kaygılar gütmeyen, eğlence amaçlı yapılan bir aktivite. Yani düşününce o kadar da korkunç değil aslında. Çiftlerin karmakarışık saçlı, istediği performansı elde edememiş bakışlı, ilişki sonrası uyuyormuş gibi poz verdikleri fotoğraflar ne kadar kötü olabilir ki?

Bu insanların yapmaya çalıştığı şey aslında çok basit : Cinsel ilişkilerinin olumlu/olumsuz değerlendirmesini yaparak bunu çevrelerindeki kişilerle paylaşmak. Çünkü birçoğu için önemli olan tek konu bu: Performans

Artık fanteziler fotoğraflarda, bedenlerde, derecelendirmelerde, kelimelerde hayat buluyor. Medyatikleştirilmiş sosyal ve cinsel yaşamda, Kim Chapiron’un ‘’YouPorn Jenerasyonu’’ olarak adlandırdığı nesil, kendi cinsel kimliğini keşfetme arayışında. Aynı zamanda bir çok genç kadın ve erkek de televizyonlarda, dergilerde ve çeşitli medya kanallarında ‘’yeni kimliklerini’’ bulmaya ve kendi yaşamlarını (çoğunlukla cinsel hayatlarını) medyatikleştirmeye çalışıyor.

Belki de mahremiyet duygusu 2000’li zamanlarda kalmıştır. Ya da aynı sınıfta olduğum bir ”2014 insanı”nın da söylediği gibi, mahremiyet artık modası geçmiş bir kelimedir.

#sevgiler

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız. 

Mademoiselle Juliette
Eski sevgilim hep bir şarkı söylerdi : “My baby loves me, I’m so happy. And that makes me a modern girl”. Bu şarkıyı dinleyince, ... Devam