Sağlıklı ilişkiler kurabilmek: Nezaket her zaman korunması gereken bir tavır mıdır?

İnsanlarla kurduğunuz ilişkilerde nezakete önem vermeniz ve buna uygun davranmanız son derece normal. Ancak yine de bazı durumlarda nezaketi ikinci plana atmak gerekebilir. Sosyal ilişkiler, aslına bakarsanız, bize katkısı çok olmakla birlikte sürdürmesi belli ölçüde beceri isteyen durumları içerir. Bunun nedeni sağlıklı bir iletişim kurmanın bazen sizi ya da başkalarını incitmek pahasına gerçekleşiyor olmasıdır. Fakat hayatın da böyle bir yer olduğunu ve her zaman mutlu olmanın imkansızlığını hatırladığınızda, bunun size biraz yardımcı olabileceğini söyleyebiliriz.

Nezaket her zaman korunması gereken bir tavır mıdır?

Nezaketi her zaman korumalı mıyız?

Sosyal ilişkilerde nezaket, çoğu zaman korunması gereken bir tavırdır. Bu hem size hem de karşınızdakine bir şeyler katar. Ne var ki, insan ilişkileri karmaşıktır. Tek bir tavrı benimseyip yalnızca bunu sürdürerek tam anlamıyla sağlıklı bir iletişim kurabilmek neredeyse olanaksızdır. Nasıl her zaman çok neşeli olmak ya da her zaman kaşları çatık durmak bir noktadan sonra kişiyi yormaya başlayacaksa, aynı şekilde sürekli kibar biri olmaya çalışmak da size zarar verebilir.

Üstelik Dr. Mark Hyman’a göre gerekli durumlarda dahi nezaketten ödün vermemek, bireylerde sağlığa zarar verecek ölçüde rahatsızlığa ve strese yol açabilir. Söylemeniz gereken şeyleri içinizde tutmanız uykusuzluk, mutsuzluk hali, ağrılar ve hatta mide kramplarına yol açabilir. Kendi yaşamınızda bazı düzensizliklere neden olabilir. Nezaket göstermek adına söylemediğiniz birkaç cümle, daha sonra sizin kendinizi kötü hissetmenizin sebebidir genellikle. 

İlginizi çekebilir: Kelimeleri yerinde kullanarak daha güçlü bir iletişim kurmanın yolu

Dürüst ilişkiler kurabilmenin gücü

Nezaket adına ya da başkalarını kırmamak için dürüst davranmadığınız zamanlarda bunun zihin ve beden sağlığınızı olumsuz etkilediğini biliyoruz. Bunun yanında dürüst davranmanız ve gerektiğinde hayır demeyi bilmenizin size ve kurduğunuz ilişkilere olumlu etkiler sağlayacağı da muhakkak. Bu şekilde hem sınırlarınızı çizmeyi ve onları korumayı öğreneceksiniz, hem de ilişkilerinizde dürüst tavrınız bazen karşınızdakilerin hoşuna gitmese dahi takdir toplayacak. Unutmayın ki; herkesin gerçeklerle baş edecek kadar gücü vardır ve insanların duymak istediği şey de çoğu zaman gerçeklerdir. 

İlginizi çekebilir: Daha kaliteli bir iletişim kurabilmek için uymanız gereken 1o altın kural

Dr. Mark Hyman’dan ilişkilerde nezaket ile ilgili daha fazlasını dinlemek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz: 

Stop Being “Nice” and Do This Instead

 

Kaynak
bigthink

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!