Sağlıklı bir yaşam için: “İyi Pazarlar”

Sağlıklı yaşama dair bilinçlendirme projeleri günümüzde artmaya ve çeşitlendirilmeye devam ediyor. Fakat bunlardan bir tanesi var ki, Türkiye’de gidilmedik yer, bilinçlenmeyen insan bırakmamayı hedefliyor!

Batı Anadolu Grubu kuruluşunun 50. yıl dönümünde hayata geçirdiği ve sağlıklı beslenme konusunda kamuoyunu bilinçlendirmeyi amaçlayan “İyi Pazarlar” projesi, kısa sürede 29.600 kişiye ulaştı.

2016 yılı Mayıs ayında start alan proje, hem yetişkinlerin, hem de gelişme çağındaki çocukların kaliteli ve sağlıklı bir yaşam sürmelerii için yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı geliştirmelerine katkıda bulunmayı amaçlıyor.

“İyi Pazarlar” Ege’nin 5 şehrinde 20’yi aşkın geleneksel pazarına, gezici bir araçla yıl boyunca 75 ziyaret gerçekleştirerek;  diyetisyen sohbetleri, vücut analizleri, bilgilendirici yayınlar ve ödüllü eğlenceli aktivitelerle halka bilgilendirici ve öğretici etkinlikler düzenledi.

Bugüne kadar ulaşılan 29.600 kişiden, 6.700 diyetisyen ile birebir görüşerek analiz yaptırırken, 7.250 kişi çarkıfelek ile ödül kazandı. Pazar yerlerinde uzmanlardan sağlıklı beslenme önerisi alan 680 kişi ise “Sözüm Söz” dedi.  

Sağlık Bakanlığı İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’nün desteklediği ve Batı Anadolu Grubu ile imzalanan protokol ile başlayan projenin ilk etabında, Ege’nin dört bir yanında kurulan 20’ye yakın geleneksel Pazar gezildi. Diyetisyen Dilara Koçak’ın katılımıyla ilki Tire pazar yerinde başlayan proje ile diyetisyenler bu ziyaretlerde halkla doğrudan temas kurarak, vücut analizleri yapıyor ve tavsiyelerde bulunuyor.  

680 kişi “Sözüm Söz” dedi

Diyetisyenler tarafından vücut analizleri yapılan ve beslenme tavsiyeleri verilen vatandaşlar ise “Sözüm Söz” diyerek tavsiyeleri doğru uygulama ve sağlıklı beslenme sözü veriyor. Proje kapsamında T.C. Sağlık Bakanlığı İzmir İl Sağlık Müdürlüğü işbirliğiyle gerçekleştirilen “Sözüm Söz” uygulaması ile diyetisyenler, “İyi Pazarlar” Projesi’ne katılan kişilerin vücut analizlerini yapıp çeşitli tavsiyelerde bulunduktan sonra, katılımcı aile hekimi kontrolünde sağlıklı beslenme kurallarına ve fiziksel aktivite önerilerine uyacağına dair “Sözüm Söz” anlaşmasını imzalıyor. Diyetisyen katılımcıdan onay alması halinde bir sonraki pazar ziyaretinde, katılımcının vücut analizlerini yapıyor ve kaydettiği gelişmelerle ilgili geri bildirimde bulunuyor.

“Domates, Biber, Patlıcan” ile çocuklar da unutulmadı

Proje kapsamında çocuklara yönelik yazılan, içeriğinde doğru beslenme, sağlıklı büyüme için vücudun hangi besinlere ihtiyaç duyduğunu anlatan “Domates, Biber, Patlıcan”  kitabı ise 2 bin 250 kişiye sunuldu. Bu proje çerçevesinde, çocukların sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanması, temel besinlerin faydalarını keşfetmeleri ve ev yemeklerini severek tüketmeleri doğrultusunda uzmanlar tarafından hazırlanan “Domates, Biber, Patlıcan” ise çocuklar kadar aileleri tarafından da büyük ilgi gördü.

Ulusal & yerel basın ve blogger buluşmaları

“İyi Pazarlar” projesinin kamuoyu tarafından bilinirliğinin arttırılması ve daha çok kişiye ulaşımını sağlamak amacıyla Proje boyunca birçok iş birliği gerçekleştirildi. Dilara Koçak ile Tire Pazarı, İzmir yerel basını Alaçatı Pazarı; Saffet Emre Tonguç ve ulusal basın ile Alaçatı Pazarı; lifestyle, anne-çocuk, gezi, yeme-içme, fotoğraf alanında fenomen bloggerlar ile Söke ve Milas Pazarları etkinliklerinde farklı mecralarda takipçi kitleleri ile buluşarak projeye farkındalık arttırıldı.

Geçtiğimiz yıl Ege pazarlarında büyük ilgi gören “İyi Pazarlar” herkes için daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam yolculuğuna katkıda bulunma misyonuna bu sene de devam ediyor. İstanbul Bomonti Organik pazarındaki başlama vuruşunun ardından “İyi Pazarlar” ekibi rotasını Ege’nin geleneksel pazarlarına çevirdi.

Nisan- Mayıs ayları boyunca yapılan ziyaretlerde “İyi Pazarlar” ekibi Tire’den Seferihisar’a, Bornova’dan Söke’ye, Balıkesir’den Torbalı’ya Ege’nin belli başlı pazarlarına uğrayarak bilgilendirici yayınlar ve hediyeler dağıttı. Pazara alışverişe gelen halkla buluşan ekip, pazar ziyaretçileriyle gerçekleştirdiği hem eğlenceli hem bilgilendirici sohbetlerde doğru beslenmenin, mevsimine uygun ürünleri tercih etmenin, yeterli miktarda taze sebze ve meyve tüketmenin önemini aktardı.

İyi Pazarlar hakkında detaylı bilgi edinmek için web sitelerini ziyaret edebilir, Facebook ve Instagram sayfalarını takip edebilirsiniz.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!