Dünyanın dört bir yanından yüksek teknolojili sağlıklı yaşam otelleri

Kişiye özel akılalmaz hizmetler sunan, dünyanın en iyi sağlıklı yaşam otelleri, aşağıdaki keşfedilmeyi bekliyor… Pandemiden bu yana, çoğu insanın hayata bakışı, yaşam alışkanlıkları ve öncelikleri kalıcı olarak değişti. Dünyanın dört bir yanından gezginler, uzun süredir yoga inzivaları, derin doku masajları ve fitness eğitim kampları için tatil yerlerine akın ediyor. Çünkü pandemiyle birlikte “sağlıklı yaşam” yeni bir boyut kazandı ve insanlar sağlıklarına farklı yollar aracılığıyla odaklanmaya başladı. Önceliklerdeki bu değişiklik, sağlık turizmine olan talebi doğal olarak artırdı. İş trendlerini inceleyen bir firma olan Grand View Research tarafından hazırlanan Haziran 2022 raporuna göre, küresel sağlık turizmi pazarının 2030 yılına kadar 1 trilyon doları aşması ve önümüzdeki sekiz yıl içinde yıllık yaklaşık yüzde 10 oranında büyümesi bekleniyor. Dolayısıyla günümüzde birçok otel ve tatil köyü, ziyaretçilerine, genellikle Batı teşhis testlerini, Doğu terapileriyle harmanlayarak, uzun ömürlülüğü teşvik ettiği iddia edilen “gelişmiş sağlıklı yaşam tedavileri” sunuyor.

Dünyanın en iyi sağlıklı yaşam otelleri

Sonuç olarak bir sağlıklı yaşam tatili veya inziva planlamak, kendi dönüşümünüze giden yolda atacağınız muazzam bir adım olabilir. Bu tür bir tatille, ister eski alışkanlıklardan uzaklaşmayı, ister değişim için ilham bulmayı, ister sadece yeni bir şey denemeyi umuyor olun; tüm bu ödüllendirici deneyimler, merkezler tarafından size ilham vermek üzere tasarlanıyor… İşte dünyanın dört bir yanındaki sağlıklı yaşam otelleri ve sağlıklı yaşam gezginlerine hitap etmek üzere sundukları hizmetler. (Herhangi bir tedavi programına başlamadan önce doktorunuza danışmayı unutmayın.)

1. Tuz banyoları ve akıllı yataklar: Carillon Miami Wellness Resort

Sağlıklı yaşam otelleri listemizin ilk önerisi Miami’den. Miami Beach’teki Carillon Miami Wellness Resort‘un spa ve sağlıktan sorumlu başkan yardımcısı Tammy Pahel, insanların değişen taleplerine yakından tanık olmuş biri. Ve bunu, şu cümlelerle açıklıyor: “Pandeminin ardından Kasım 2020’de oteli yeniden açtığımızda, insanlar bizi kaygı, uykusuzluk ve kas gerginliği gibi belirli sorunlarla arayıp onlara yardımcı olmak üzere hangi hizmetleri sunduğumuzu soruyorlardı.”

Carillon Miami Wellness Resort, pandemi sırasında 70.000 metrekarelik spa alanı için son teknoloji ekipmanlara, 1 milyon dolardan fazla yatırım yaparak stres, uykusuzluk ve sırt ağrısı gibi sorunları çözmeyi amaçlayan sağlıklı yaşam hizmetleri geliştirdi. Otelin sunduğu hizmetlerden bazı örnekleri aşağıda görebilirsiniz:

 • Tuz banyosu ve sakinleştirici kırmızı ışık tedavisi,
 • Vücudu derin bir dinlenme durumuna soktuğu bilinen seslerin ve elektromanyetik dalgaların kullanıldığı akıllı yataklar,
 • Akupunktur (iğneli veya lazerle) gibi Çin tıbbı uygulamalarında ve hastalığın temel nedenlerini anlamak için kişinin bütüncül sağlığını ele alan fonksiyonel tıpta uzman sağlıkçılar,
 • Hormonlar ve mineral düzeylerini inceleyen kapsamlı bir kan testinin sonuçlarını; diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri, stres yönetimi, besin enjeksiyonları, bitki bazlı hormonlar kullanan terapileri içeren özel tedavi planları tasarlayan bir program (Hekim ve hemşire ekibi kontrolünde),
 • Misafir odalarında sertlik, sıcaklık gibi kişisel uyku tercihlerini analiz etmek için yapay zeka kullanan akıllı yataklar.

Kişiye özel sağlık inzivası sunan bu otelde konaklamanın maliyeti, 699 dolardan başlıyor; yukarıda bazı örneklerine yer verdiğimiz temassız teknoloji hizmetleri ise 25 dakika için 99 dolardan başlayarak ayrı ayrı rezerve edilebiliyor. Kan tahlili, 499 dolar veya nitelikli sağlık planları ile birlikte 299 dolar.

2. Kaos içinde sessizlik: Aman Hotels

Dünyanın en dikkat çeken sağlıklı yaşam otelleri arasında gösterilen, New York’ta bulunan Aman Hotels, sağlık inzivası konusunda misafirlerine 3 günden 12 haftaya kadar farklı programlar sunuyor. Otelde; tıp doktorları, Çin tıbbı pratisyenleri ve fizyoterapistlerden oluşan bir ekip vücut yağını, bilişi, mineralleri ve toksik metalleri, glikoz seviyelerini; kardiyovasküler, solunum, sinir ve kas-iskelet sistemlerinin işlevselliğini ölçen yüksek teknoloji araçları kullanarak farklı tedavileri ve diyetleri kişilere göre özelleştiriyor. Ekip doktorları ayrıca daha önceki tıbbi kayıtları talep edip daha fazla test yapılmasını da isteyebiliyorlar. Spa alanında sadece otel konuklarına ve üyelere açık olan;

 • Kızılötesi sauna,
 • Sıcak ve soğuk dalma havuzları,
 • Kriyoterapi odası gibi çeşitli arınma ve detoks hizmetleri bulunuyor.

Amaç, misafirlerin New York’u gezip keşfetmek yerine, kaosun içinde biraz sessizlik bulmalarını ve genel sağlıklarını iyileştirmelerini sağlamak. Otelde konaklamanın maliyeti 3.200 dolardan; üç günlük program ise konaklama, yiyecek ve alkolsüz içecekler dahil 15.600 dolardan başlıyor.

3. Uyku döngülerini ve hücrelerin yaşlanmasını değerlendirme: Six Senses Ibiza Resort

İspanya’da bulunan Six Senses Ibiza Resort, konuklarına kapsamlı sağlık taramaları ve hiperbarik oksijen tedavisi (saf oksijen solunması) gibi 1, 3 veya 7 günlük program seçenekleri sunuyor. Programlara katılan konuklara ayrıca, iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olduğu düşünülen basınçlı bir kapsül içinde kriyoterapi ve hücrelerin ne kadar hızlı yaşlandığını göstermek için DNA’yı analiz eden testler yapılıyor.

Kişilere sunulan sağlık paketleri tıp uzmanlarıyla konsültasyonları, IV infüzyonları, oksijen terapisini ve masajları içeriyor. Ek olarak, kişinin kronotipini veya doğal uyku döngüsünü değerlendiren yeni bir program da var.

Bu otelde konaklamanın bedeli ise kahvaltı dahil 827 dolardan başlıyor.

4. Sağlıklı alışkanlıklar oluşturmaya odaklanma: Alive Resort

Uruguay’daki Alive Resort, ilhamını Sha Wellness Clinic, Priedlhof ve Bürgenstock Waldhotel gibi köklü Avrupa kaplıca merkezlerinden alıyor. Otelin sunduğu bakım hizmetleri, aralarında pratisyen hekimler, beslenme uzmanları ve terapistler de bulunan tıp uzmanları tarafından veriliyor. Uzmanlar sundukları sağlık hizmetlerini vücut üzerindeki baskıyı azaltmak üzere pozisyonu ayarlayan 3 boyutlu tarayıcılar ve sıfır yerçekimi yatakları gibi teknolojilerle birleştiriyor.

Kişiselleştirilmiş planlar diyet, fitness ve stres yönetimi ile ilgili yeni alışkanlıklar kazandırmaya odaklanıyor ve otel ziyaretçilerinin çoğu sigarayı bırakmak, kilo vermek ve detoks yapmak için burayı tercih ediyor. Tesis, konukların çoğunun bir hafta, bazılarının ise aylarca kaldığını söylüyor.

Otel restoranında misafirlerin farklı hedefleri, ihtiyaçları ve sağlık durumlarına özel olarak hazırlanmış birbirinden farklı yemek seçenekleri var. Bu yüzden her misafir, kendine özel yemeği yiyebiliyor. Konuklar ayrıca;

 • Bir beslenme uzmanıyla birlikte gıda etiketlerini okumayı ve sağlıklı beslenme seçimleri yapmayı öğrendikleri atölyelere,
 • Bir terapist ve bir yaşam koçu ile yemek pişirme derslerine ve konsültasyonlara katılabiliyorlar.
 • Otelden ayrılmadan önce ise evlerinde devam etmek üzere kişiselleştirilmiş diyetler ve fitness planları ile bunları takip etmek için uzmanlardan online randevular alabiliyorlar.

Burada konaklamanın maliyeti, minimum üç gecelik konaklamalarda kişi başı 449 dolardan başlıyor.

5. Yemyeşil bir adada kişiye özel tedaviler: Joali Being

İşte inanılmaz hizmetlere sahip sağlıklı yaşam otellerinden bir tanesi daha! Maldivler’de yeni bir sağlık tesisi olan Joali Being‘deki sağlık konsepti zihin, cilt, mikrobiyom ve enerji olarak dört ana grup altında şekilleniyor.

Yemyeşil bir ada üzerinde son derece şık bir tasarıma sahip olan tesiste tıp doktorları, Ayurveda uzmanları, Çin tıbbı uzmanları, fitoterapistlerden oluşan uzman bir ekip bulunuyor. Konuklar, edinecekleri yeni sağlıklı alışkanlıkların entegrasyonunu sağlamak için yolculuk öncesi, konaklama sırasında üç kez ve yolculuk sonrası olmak üzere, toplamda beş kez danışmanlık hizmeti alıyorlar.

 • Uzmanlar, organların ve diğer vücut bölümlerinin sağlığını test etmek için elektrik akımlarından yardım alan ve tedavilerin özelleştirilmesini sağlayan Qest 4 cihazı gibi birçok farklı teknolojik cihaz kullanılıyorlar.
 • Kişisel antrenörler, konuklara kişiselleştirilmiş egzersizler yaptırıyorlar.
 • Tüm bunların yanında, spa içerisinde termal havuzda masaj, akupresür ve tesisin en popüler uygulamalarından biri olan Watsu hidroterapi masajı gibi sayısız seçenek var.

Bu otelde konaklamanın bedeli ise gecelik 2.146 dolardan başlıyor. Joali Being hakkında daha fazlasını keşfetmek için ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz: Maldivler’in wellness cenneti: Joali Being

6. Nefes, meditasyon ve oksijen tedavisi: Koh Samui

Sağlıklı yaşam otelleri listemizin son önerisi ise Tayland’dan. Tayland’daki Kamalaya Koh Samui’nin içerisinde yer alan Longevity House, konuklarına özel 100’den fazla tedavi ve 17 sağlıklı yaşam programı sunuyor. Tüm bunları bir dizi Doğulu ve Batılı tıp personeli; akupunktur ve reiki gibi alanlarda uzmanlaşmış iyi yaşam danışmanları ile yapıyor. Sunduğu programları ise çeşitli Asya kültürlerinin eski şifa ve ruhani geleneklerini, Batı bilimiyle birleştirerek tasarlıyor.

Sağlık ve sıhhatin birçok farklı yönünü birlikte ele alan hizmetler arasında;

 • Özelleştirilmiş IV vitamin infüzyonları,
 • Hiperbarik oksijen tedavisi,
 • Semptomlar ortaya çıkmadan önce, hastalığın saptanmasına yardımcı olmak için kan testlerini kullanan bir kanser taraması yer alıyor.

Burada konaklamanın maliyeti, 3 günlük programlar için yemek dahil+ konaklama hariç yaklaşık 1.425 dolardan; sadece konaklama ise 200 dolardan başlıyor.

Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Kaynak: nytimes

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!