Ses terapisi ve ülkemizde ses terapisi uygulayan uzmanlar

Pandemi, ekonomik kriz, savaşlar, hastalıklar derken son yıllarda maruz kaldığımız birçok olumsuz durum dünyanın her yerinde iyi oluş kavramının önemini artırdı. Hepimiz fiziksel sağlığımızı korumanın yanı sıra zihinsel ve ruhsal sağlığımızı da iyileştirmek, motivasyonumuzu kaybetmemek, kendimizi çok daha iyi hissetmek için alternatif pratikler aramaya başladık. Ses terapisi de bu iyi oluş pratiklerinden bir tanesi.

Her ne kadar kökleri çok eskilere uzanıyor olsa da son yıllarda daha da popüler bir hal alan ses terapisi, ülkemizde de birçok uzman tarafından uygulanıyor ve iyi oluşu daha geniş bir açıdan ele alan kişiler tarafından deneyimleniyor. Biz de bu yazımızda ses terapisi nedir, ses terapisinin faydaları nelerdir ve ülkemizde ses terapisi uygulayan uzmanlar kimlerdir sorularının cevaplarını ele aldık. Gelin, ses terapisini derinlemesine keşfedelim.

Ses terapisi nedir?

Sesle şifa yüzyıllardır kullanılan bir yöntem. Müziğin gücünün insanlar üzerindeki etkisi yadsınamaz. Fakat herkes üzerindeki etkisi, tecrübe edilen duyguları, içinde kaybolunan düşünce bulutları birbirinden farklıdır. Şüphesiz ki müzik, hepimizi farklı şekillerde etkiliyor. Duygusal bir şarkı geçmişe götürüp hüzünlendirirken, neşeli ezgiler anında modumuzu yükseltebiliyor. Sonuç olarak sesler, bir şekilde hepimizin içine dokunuyor. Sebebi ise bedenlerimizin ‘enerji frekansları’ndan oluşuyor olması. Bir su birikintisinin sesle nasıl titreştiğine tanık olmuşsunuzdur; insan vücudunun da yarısından fazlasının sudan oluştuğunu hatırlayacak olursanız neden seslerin içimizde bir şeyleri harekete geçirdiğini kavrayabilirsiniz.

Ses Terapisi, sağlığı ve esenliği iyileştirmek için derin öz-yansıtma teknikleriyle birlikte terapötik yollarla çalınan ses, müzik ve özel enstrümanları kullanıyor. Müzik terapisinden ses banyolarına kadar bir dizi farklı pratiği kapsayan ses terapisi, dokunarak şifa veren masaj terapisi gibi, bir tür duyusal terapi şekli. Burada asıl amaç; beyin dalgalarının enstrümanların frekanslarına uyumlanmasıyla, kişinin yüksek bilinç seviyelerini deneyimlemesi.

Ses şifası terapilerinde; gong, Himalaya çanağı, kristal çanak, mantralar, vokal, davul, mbira gibi dünyanın çeşitli yerlerinde ses şifasında kullanılan enstrümanlarla, üzerinde durulmak istenen konuya ve kişiye özel bir ses yolculuğu tasarlanıyor. Ses terapisi pratiklerine kimisi bedeninde müziğin tüm titreşimlerini hissetmek ve beden farkındalığını artırmak için katılırken; kimileri sadece rahatlamaya, dinlenmeye; meditatif bir yolculuğa çıkmaya gidebiliyor.

Ses terapisinin faydaları nelerdir?

Ses banyolarından sesle meditasyona farklı pratikleri kapsayan ses terapisinde iyi hissetme odağı olduğu kadar iyileşme de önemli bir yer tutuyor. Meditatif bir yolculuk olmanın ötesinde fiziksel ve zihinsel rahatsızlıkların tedavi edilmesinde de tercih edilen ses terapisinin sağladığı faydalar arasında şunlar yer alıyor:

-Stresi azaltır
-Ruh hali değişimlerini düzenler
-Kan basıncını düşürür
-Anksiyete bozuklukları ve depresyon semptomlarını iyileştirir
-Kolesterol seviyelerini dengeler
-Ağrı yönetimini öğretir
-Koroner arter hastalığı ve felç riskini azaltır
-Uykuyu iyileştirir

Hatta, yapılan araştırmalar sınırlı olsa da kanseri iyileştirebileceğine dair uzman görüşleri ve bireysel deneyimler de bulunuyor.

Türkiye’de ses terapisi uygulayan uzmanlar

Siz de sesin iyileştirici gücünü keşfetmek ve bütüncül iyi oluş halinize yatırım yapmak isterseniz ülkemizde ses terapisinin farklı uygulamalarını bir arada sunan birçok uzman bulabilirsiniz. İşte onlardan bazıları:

Soundala Therapy

2016 yılında Ses ile Meditasyon ve Somatik Deneyimleme Uygulayıcısı Rida Kıraşı tarafından kurulan ve 2017’de müzisyen-besteci Can Dedeoğlu’nun da katılmasıyla uygulamalarına hız kazandıran Soundala Therapy’de farklı ses pratiklerini, meditasyonlarını ve workshoplarını bir arada bulmak mümkün. Ses banyosu, farkındalık ve sesle meditasyon, online ve yüz yüze grup banyoları, sesle meditasyon inzivaları gibi farklı uygulamaları da sunan Soundala Therapy’de ayrıca, ‘Farkındalık Yolundan Yürüme Programı’nı tamamlamış kişilerden oluşan ve alanında uzman eğitmenlerin yer aldığı Soundala Kabilesi ile farklı ihtiyaçlarınıza yönelik de çalışma imkanı bulabilirsiniz.

Daha fazlası için tıklayabilirsiniz.

Nilüfer Ormanlı

Besteci, şarkıcı, performans sanatçısı Nilüfer Ormanlı, müziğin ve ses frekanslarının iyileştirici etkilerini araştırmaya ömrünü vakfetmiş bir ses kaşifi. Somatik hareket, Qi Gong, yoga, sanat,ses, nefes ve beden terapileri alanlarındaki bilgi ve deneyimlerini ‘Ses Kaşifleri’ çatısında birleştiriyor. Sesin iyileştirici gücünü keşfetmek için farklı uygulamaları bir araya getiren ‘Ses Kaşifi’ Nilüfer Ormanlı’nın deneyimlerinden, uygulamalarından ve pratiklerinden faydalanabilirsiniz. Vokal aktivasyon ile doğal sesinizi bulabilir, ses banyosu ile derin dinlenmeyi deneyimleyebilir, ses masajı sayesinde titreşimlerle dengelenebilirsiniz.

Daha fazlası için tıklayabilirsiniz.

Gökçe Es

Gökçe Es, frekansların bütünleyici yolunda bir ‘yolcu’, aynı zamanda ses yolcuğu rehberi ve müzisyen. Seslerin büyülü dünyasını keşfeden ve zihin-beden-ruh bütünlüğüne önem veren Gökçe Es ile kendi ses yolculuğunuza çıkabilir; bedeninize, zihninize, ruhunuza iyi gelecek bir çok şeyi keşfedebilirsiniz. Doğayla ve doğaüstü güçlerle kurulan bağı güçlendiren ses ve beden çalışmalarına katılabilir, ses şifası konserleriyle ruhunuza dokunmayı öğrenebilir, otantik sesinizi bulabilirsiniz. ‘Ses’ ile şifa bulmak için bireysel ve grup çalışmalarına katılabilir veya inzivaya çekilebilirsiniz.

Daha fazlası için tıklayabilirsiniz.

Cenk Sarkuş

Müzisyen, ses ve ritim eğitmeni Cenk Sarkuş, titreşimlerin gücünü farklı pratiklerle ortaya koyarak, yeni keşiflere çıkmaya hazır olan herkes ile buluşturuyor. Kalbinize ve zihninize dokunan manevi bir yolculuğu sesler aracılığıyla deneyimlemek istiyorsanız Cenk Sarkuş’un ses ile dengelenme, ses ve astroloji şifası, Qi Gong dersleri, ruh-beden titreşim kampı gibi birçok şifalı pratiği bir araya getiren atölyeleriyle hayatınızda yepyeni dengeler kurabilirsiniz.

Daha fazlası için tıklayabilirsiniz.

The Music Medicine

Dimitrios Dermentzioglou’nun sesin iyileştirici gücüne ait birçok pratiği bir araya getirdiği The Music Medicine’de özünüzü keşfedebileceğiniz, kendinize dönebileceğiniz, bedeninizi, zihninizi, ruhunuzu iyileştirebileceğiniz atölyeleri bulabilirsiniz. Doğayla iç içe yaşayacağınız deneyimler, ruhunuza dokunacak ezgiler, önce kulağınızda sonra kalbinizde tınlayacak müzikler ile şifa bulabilir; yaralarınızı sararken kendinizi kucaklayabilirsiniz. Ayrıca, müzik ve hareketi bir arada sunan atölyeler ile bambaşka yolculuklara da yelken açabilirsiniz.

Daha fazlası için tıklayabilirsiniz.

Siz de ruhunuza iyi gelecek bir şeyler arıyorsanız ve yepyeni bir keşif yolculuğuna çıkarak sesle kendinizi bütünleştirmek istiyorsanız ülkemizdeki birçok alternatifi değerlendirebilir; farklı atölyelere katılarak kendi ‘sesinizi’ bulabilir; seslerin sizi iyileştirmesine izin verebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Kişisel yolculuğumda The Music Medicine ile ‘Müzikle terapi deneyimim’

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!