Sağlıklı beslenme depresyon riskini de azaltıyor

Yakın zamanda yapılan geniş çaplı bir araştırma meyve, sebze, kuruyemiş ve işlem görmemiş etten oluşan Akdeniz tarzı sağlıklı beslenme düzeninin sadece bedeni değil zihni de koruduğunu ortaya koydu. BMC Medicine dergisinde yayımlanan ve 15 binden fazla kişinin katıldığı araştırmaya göre sağlıklı beslenme depresyonu önlüyor.

Beslenme düzeninin fiziksel sağlık üzerine etkilerini araştıran bilim insanları şimdi de beslenme ile zihin sağlığı arasında bir bağlantı tespit etti. Böylelikle ilk defa beslenme alışkanlıkları ile depresyon riski bir arada değerlendirilmiş oldu.

Araştırmacılar bu kapsamda üç beslenme şeklini kıyasladı; Akdeniz tarzı beslenme, vejetaryen beslenme ve 2010 alternatif sağlıklı beslenme endeksi. Katılımcılardan söz konusu beslenme düzenine bağlılıklarını ölçümlemeleri istendi ve bunun sonucunda daha sağlıklı yiyeceklerin daha yüksek puan aldığı tespit edildi.

Sağlıklı beslenme depresyon riskini azaltıyor
Sağlıklı beslenme düzenine bir kez geçildiğinde, sıkı bir bağlılık olsa da olmasa da depresyon riski azalıyor.

Hayvansal yağ, doymuş yağ ve trans yağ içeren et ve şekerli gıdalar negatif olarak ölçümlenirken; omega-3 yağ asitleri, vitaminler ve mineraller bakımından zengin kuruyemişler, meyveler ve sebzeler pozitif olarak ölçümlendi.

Araştırma kapsamında hepsi İspanya’daki Navarra Üniversitesi’nin eski öğrencisi olan 15 bin 93 kişinin yaklaşık 10 yıllık süre içindeki beslenme alışkanlıkları ve psikolojik sağlığıyla ilgili gelişmeler takip edildi.

Çalışma sonucunda 2010 alternatif sağlıklı beslenme indeksinin, depresyon riskinin azaltılmasında en etkili beslenme düzeni olduğu tespit edildi. Bunun nedenini ise, Akdeniz tarzı beslenmeyle arasındaki benzerlik sayesinde açıklamak mümkün. Zira her iki beslenme düzeninde de omega-3 yağ asitleri, sebzeleri meyveler, kuruyemişler ve düşük alkol tüketimi öngörülüyor.

Araştırmayı yürüten ekipten Almudena Sanchez-Villegas, depresyon riskini düşürmede bir eşik değeri olduğunu da söylüyor ve bu durumu şöyle açıklıyor:

Katılımcılar sağlıklı bir beslenme düzenini, düşük bağlılıkla takip etmeye başladıklarında bile depresyon riskini azaltmada belirgin bir fark sağlanıyor. Ancak söz konusu sağlıklı beslenme düzenine daha sıkı bağlılık, depresyon riskini azaltmada herhangi bir değişiklik yaratmıyor.

Sağlıklı beslenme depresyon riskini azaltıyor
Akdeniz tarzı sağlıklı beslenme düzeni sadece bedeni değil zihni de koruyor.

Bu da şu anlama geliyor; sağlıklı beslenme düzenine bir kez geçildiğinde, sıkı bir bağlılık olsa da olmasa da depresyon riski azalıyor.

Ancak uzmanlar şu konuda da uyarıyor; bu araştırma topyekün bir beslenme düzeninin depresyon riski üzerindeki etkileri ele alıyor, özel olarak hangi gıdaların, minerallerin, vitaminlerin veya proteinlerin depresyon riski üzerinde etkili olduğunun belirlenebilmesi için daha detaylı araştırmalar yapılması gerekiyor.

Kaynak:
Almudena Sánchez-Villegas, Patricia Henríquez-Sánchez, Miguel Ruiz-Canela, Francisca Lahortiga, Patricio Molero, Estefanía Toledo, Miguel A. Martínez-González. A longitudinal analysis of diet quality scores and the risk of incident depression in the SUN Project. BMC Medicine, 2015 (1) DOI: 10.1186/s12916-015-0428-y

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!