Sağlıklı besinleri doğru bir şekilde tüketiyor musunuz?

Sağlıklı besinleri seçmenizdeki neden sizin için en iyisi olduklarını düşünmeniz. Peki onları en sağlıklı şekilde değerlendiriyor musunuz? Onları yanlış tüketmeniz besin değeri kaybına ya da fazla kalori almanıza neden olabilir. En yaygın kullanılan sağlıklı besinlerinin nasıl sağlıksız şekilde kullanıldığından bahsedelim.

1. Tatlı patates

Sağlıklı besinleri doğru bir şekilde tüketiyor musunuz?
Turuncu renkli olan tatlı patates,vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir

İçerdiği yüksek A vitamini ve antioksidanlar sayesinde çok sağlıklı bir besinken sağlıksız hale getirilebilir. Ayrıca iyi bir C vitamini ve potasyum kaynağıdır. Lifli yapısı ile de uzun süre tokluk hissi sağlayabilmektedir. Bu turuncu renkli olan sebzeyi keyifli ve sağlıklı yemenin yolu buharda pişirmek ya da fırında pişirmekten geçiyor. Çocuklarınıza patates kızartması yerine fırında sütlü patates yapabilirsiniz. Böylece besleyici değeri yüksek bir öğün hazırlayabilirsiniz.

2. Fıstık ezmesi

Sağlıklı besinleri doğru bir şekilde tüketiyor musunuz?
Tüketimi son derece kolay olan fıstık ezmesi, enerjik olmanıza katkı sunabilir

Spor öncesi aperatiflerden olan ve  hızlı protein aldıran besinlerden biri de fıstık ezmesidir. Fıstık ezmesinin sadece kırılmış fıstık içermesi gerekir. Fakat dışarda satılan fıstık ezmelerinin içeriğinde şeker, tuz ve hidrojen yağları bulunmaktadır. Doğal fıstık ezmelerini seçerek ya da mutfak robotunuzla kendiniz yaparak gereksiz yağ ve şekerden kaçınabilirsiniz.

3. Kurutulmuş meyveler

Sağlıklı besinleri doğru bir şekilde tüketiyor musunuz?
Kurutulmuş meyvelerle atıştırmalık ihtiyacınızı sağlıklı bir şekilde giderebilirsiniz

Canınız bir şeyler atıştırmak istediğinde ya da şekeriniz düştüğünde kurutulmuş meyve en sağlıklı seçeneklerdendir. Şeker ilavesi yapılmayan kurutulmuş meyveler olduğundan emin olun. Evde kendiniz de fırınlanmış meyveler yapabilirsiniz.

4. Elma

Sağlıklı besinleri doğru bir şekilde tüketiyor musunuz?
Elma, içerdiği vitaminler sayesinde sağlıklı hayatınızın vazgeçilmez bir parçası olabilir

Elma yüksek miktarda pektin içerir. Pektin, aynı zamanda narenciyelerde, pancarda ve çilek, ahududu türünden küçük yumuşak meyvelerde bulunan ve kolondaki kurşun, cıva gibi ağır metallere bağlanan ve vücuttan atılmalarını hızlandıran bir liftir. Elmanın kabuğunda A ve C, kalsiyum, potasyum, folat ve demir gibi vitamin ve mineraller bulunur.

Zeynep Orman
Zamanın birinde İstanbul'da doğdum. Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oldum. En çok yiyen diyetisyen ben oldum. Gezmeyi çok sever, gezdiğim yerlerde yemeye bayılırım. Anlayacağınız, ... Devam