Restoranda oturacağınız yeri dikkatli seçerek sağlıklı beslenin

Diyette olmak dışarıda yemek yiyemeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Önemli olan, kendinizi kontrol edebilmek ve “dur” diyebilmek. Fakat, restoranda oturduğunuz yerin, ne kadar yemek yediğinizi etkilediğini biliyor muydunuz? Yapılan araştırmalar, restoranda müşterinin oturduğu yerin, siparişini etkilediğini ortaya çıkardı. Uplifers olarak, yemek yemek için dışarı çıktığınızda kendinizi daha rahat kontrol edebilmek ve diyetinizi bozmamak için oturabileceğiniz yerleri sizler için derledik.

sağlıklı yemek

Yemek psikoloğu Brian Wasink’in yeni kitabı “Slim By Design”a göre restoranın yerleşimi ve müşterinin kalori alımı arasında çok güçlü bir bağ var. Wasink ve arkadaşları Amerika’da 27 farklı restoranı gezerek bir araştırma yaptılar. Gezdikleri 27 restoranın iç mekan planını ve ölçülerini çıkardılar. Ayrıca, 3 ay boyunca restoranlarda yenen akşam yemeklerinin fişlerini topladılar. Elde ettikleri verilere dayanarak, restoranın neresinde oturmanın sağlıklı ve daha az yemek yemeye yol açtığını buldular. Araştırmalarından ortaya çıkan sonuçlar ise:

  • Aydınlık bölgelerde ve cam kenarlarında oturan insanların sağlıklı yemekler ısmarlamaya daha meyilli oldukları belirtildi.
  • Karanlık kısımlarda ve rahat koltuklarda oturan insanların sağlıksız ve ağır yemekler ısmarladıkları gözlendi.
  • Kapıya uzak olan masaların %73’ünün tatlı ısmarladığı ortaya çıktı.
  • Bara yakın oturanların ortalama üç veya üçten fazla alkollü içecek ısmarladıkları belirtildi.
  • Televizyona yakın oturan müşterilerin diğer masalara göre daha çok kızarmış yemek sipariş ettikleri gözlemlendi.
  • Salataların, en çok yüksek ve yüzeyi az olan masalarda ısmarlandığı ortaya çıktı.

Bu verileri göz önünde bulundurursak, eğer dışarıda yemek yediğimizde sağlıklı beslenmek istiyorsak, yüksek bir masada veya aydınlık bir bölgede oturmayı tercih etmeliyiz. Televizyona yakın rahat koltuklardan uzaklaşmak sağlığımızı korumamıza yardımcı olabilir.

Her ne kadar bu veriler herkes ve her ortam için %100 doğru olmasa da, yemek yemeye gittiğimizde bunları aklımızda bulundurmamızda fayda var.

 

Kaynak:

Mindy Body Green 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!