Sağlığınızı ve iç huzurunuzu hızlıca iyileştirecek meditasyon teknikleri

Düzenli olarak meditasyon yapmak zihinsel yorgunluğu azaltmak, nöronlar arasındaki bağlantıyı güçlendirmek, depresyon ve anksiyete belirtilerini azaltmak, daha berrak bir zihne kavuşturmak ve daha iyi bir ruh hali sağlayan endorfin salgısını artırmak gibi birçok olumlu etki sağlıyor. Ancak sadece bunlarla sınırlı değil. Meditasyon, beyinsel faaliyetlerin de ötesine geçerek fiziksel işlevleri ve yaşamsal unsurları geliştirip, kronik hastalık risklerini azaltıyor, yaşam kalitesini artırıyor.

Aynı fiziksel egzersizde olduğu gibi meditasyon yaparken de kendinize en uygun tekniği bulup, sağlayacağınız faydayı en üst düzeye çıkarabilirsiniz. Birçoğumuz için sessizce oturup gözleri kapatarak nefes egzersizleri yapmak bile başlangıç için iyi bir yöntem olabilir. Şunu unutmayın, ne kadar çok meditasyon yaparsanız daha enerjik, daha sağlıklı, duygusal ve zihinsel açıdan daha dengeli bir hayata kavuşmanız o kadar kolay olacak.

Sağlığınızı ve iç huzurunuzu hızlıca iyileştirecek meditasyon teknikleri
Mantra metodu uygulanırken bazen tespihlerden de faydalanmak mümkün olabiliyor.

Uplifers olarak sağlık ve iç huzurunuzu hızlıca artırmanızı sağlayacak dört farklı meditasyon tekniğini sizler için derledik. Kendinize en uygun olanı seçip, meditasyondan elde edeceğiniz faydayı hızlıca en üst seviyelere çıkarabilirsiniz.

1. Zen metodu

Zen metodu bir yere oturup tüm dikkatin tek bir nesneye odaklanmasına dayanıyor. Bunun için birçok oturma şekli ve nefes tekniği kullanılıyor. Zen metodunda amaç, sizi egodan ve tüm olumsuz uyarıcılardan uzaklaştırmak.

2. Farkındalık metodu

Mindfulness‘ diye de anılan bu metot, mevcut duruma dikkat kesilmeyi, tam anlamıyla şimdiki zamana odaklanmayı, endişelerden kurtulmayı ve odaklanmamış bir zihni rahatsız eden her şeyden uzaklaşmayı ifade ediyor.

3. Çigong metodu

Bu metot genellikle ayakta durarak, düzenli nefes egzersizleri ve temel fiziksel egzersizlerle birlikte uygulanıyor. Çigong metodunun da asıl hedefi zihni sakinleştirmek.

Sağlığınızı ve iç huzurunuzu hızlıca iyileştirecek meditasyon teknikleri
Aynı fiziksel egzersizde olduğu gibi meditasyon yaparken de kendinize en uygun tekniği bulup, sağlayacağınız faydayı en üst düzeye çıkarabilirsiniz.

4. Mantra metodu

Mantra metodu bir sesin, bir cümlenin veya kişisel anlamda olumlu çağrışımları olan bir kelime dizisinin sesli olarak tekrarlanmasına dayanıyor. Mantra metodu uygulanırken bazen tespihlerden de faydalanmak mümkün olabiliyor.

Kaynak:
The Mind Unleashed

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Meditasyon yaşamı nasıl değiştiriyor

Mandala ile alternatif meditasyonu keşfedin

Sadece bir dakikalık meditasyon ile farkına varacağınız 9 şey

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!