Ruhunuzun sizden öğrenmenizi beklediği 11 şey

Hayata bir kez geliyoruz, keyfini çıkaralım desek de hayatın hızına ayak uydurmaya çalışırken helak oluyoruz. Mutlu olmak için kişisel gelişimimize ve ruhumuzun ihtiyaçlarına cevap verecek arayışlar içerisine giriyoruz. Yeni bir şeyler öğrenmek adına çeşitli toplantılardan konferanslara, seminerlere koşturup duruyoruz. Peki ya hayatın bize öğretmek, ruhumuzun da öğrenmek istediği derslere ne kadar önem veriyoruz?

Kendinizi iyi hissetmek için huzura yer verin
Kendinizi iyi hissetmek için huzura yer verin.

Uplifers olarak ruhumuzun da beslenmek istediği görüşüyle yola çıktık ve ruhunuzun sizlerden öğrenmenizi beklediği şeyleri sizler için sıraladık:

Şefkatli olmayı öğrenin

İnsanları yargılamadan sevmek, onları anlamak yalnız kendinize değil bir başkasına da verebileceğiniz en güzel hediyedir. Onları olduğu gibi kabul etmek, ihtiyaç duyduklarında yardım elini uzatmak, onları yüreklendirmek ve en önemlisi de onlara saygı göstermenin etkileri sizleri de aşacaktır. Bunun içinse, karşınıza çıkan insanlara gülümseyerek ilk adımı atın.

Merak duyun

Meraklı olmak demek kuru kuruya soru sormaktan daha fazlasıdır; etrafınızı çepeçevre saran dünyaya dair gerçek anlamda bir merak beslemektir. En mutlu ve başarılı insanlar, aktif olarak bir şeylere merak duyan insanlardır. Meraklı olduğunuzda her zaman öğrenecek bambaşka şeylerin olduğunu fark eder ve sizi olgunlaştıracak konulara dair sürekli bir keşif içinde olmak istersiniz.

İyimser olun

Olaylara bakış açınız ile başarınız arasında bir bağlantı vardır. Neden mi? Çünkü olumlu bir bakış açınız varsa, daha da dirençli olursunuz. İnsan olmanın en önemli özelliği hayatta kalmaktır. İyimser olmak bir hastalığı atlatmak gibi hayatın birçok alanında ciddi bir rol oynayabilir. Ölümcül hastalıklara karşı savaş veren insanlar üzerinde yapılan çoğu çalışma da iyimser insanların daha az stres altında olduğunu ve adeta bir “savaşçı ruhu” taşıdığını gösteriyor. Ölümle burun buruna gelen insanlar için durum böyleyse, hayattaki diğer zorluklarda da iyimserliğin nasıl etkili olduğunu bir düşünün.

Farkında olmak

Farkındalık, tüm dikkatinizi mevcut an üzerinde toplamaktır. Yetişmemiz gereken bin türlü iş, yapmamız gereken onlarca görev, çalan telefonlar derken mevcut ana dâhil olmak ve bu keşmekeşin içinde kaybolmamak çoğu zaman çok zor. Farkındalığın kökeni Budizm’e dayanır; ancak çoğu din ve öğretide sevgiye ve nezakete karşı bir farkındalık yer almakla beraber hayata karşı geniş bir bakış açısına değer veriliyor. Yazarlarımızdan uzman klinik psikolog Romina Kuyumcuoğlu’nun farkındalık üzerine yazdığı bu metinden de faydalanabilirsiniz: Farklılıklarımızın ve farkındalıklarımızın önemi

Güven duyun

Güven duygusu, kim olduğunuzu, nereye yol aldığınızı ve hedeflerinize ulaşmak için uğraşırken kattığınız değerleri bilmektir. Çoğu kişi güvenle kibri birbirine karıştırır. Ancak kibir, düşük özgüven duygusundan ve yeteneklerinin farkına varamamaktan kaynaklanır. Seveceğiniz bir hayat yaratmak ve çevrenizdeki insanlarla ilişkilerinizi şekillendirmek bakımından güven duygusu önemlidir. Başarılı olduğunuz şeyleri gizlemeyin ve hedeflerinizden bahsetmekten korkmayın. Böylece hem kendinize hem çevrenizdekilere iyilik yapmış olursunuz.

Hayatı sevin

Güven duygusu her ne kadar sizinle alakalıysa, şevk de hayatla bağlantılıdır. Şevk bulaşıcıdır; insanlar sizin işinize ve hayatınıza olan istekliliğinize bağlı olarak sizle iletişim kurar. Bir şeylere ilgi ve istek duyan birisiyle konuşmaktan daha zevkli çok az şey vardır hayatta.

Hayatı sevmek, pozitif ruh haliniz için iyi bir etkiye sahiptir.
Hayatı sevmek, pozitif ruh haliniz için iyi bir etkiye sahiptir.

Hedefler belirleyin

Hayattaki gayenizi bulmak konusunda birçok şey duymuşsunuzdur, ancak esas ihtiyacınız olan hedef insanlıkla bağınızı koparmamaktır. Bir amaç doğrultusunda harekete geçer ve sizi mutlu hissettirecek şeylerle uğraştığınızda, kendi doğrularınızla baş başasınız demektir ve bundan daha insani bir şey de yoktur.

Potansiyelinizi keşfedin

Hiçbir enerjiniz olmadan hedefler koymanın, sorular sormanın ve güvenle bilinçli adımlar atmanın ne anlamı olabilir? İçinizdeki doğal enerjiden yararlanmak için kendinize dikkat etmeniz gerek. Potansiyeliniz dâhilinde hareket etmeyi sürdürmek için sağlıklı bir vücuda, zihne ve kalbe ihtiyacınız var. İçinizdeki potansiyeli daha iyi ortaya çıkarabilmek için bu makalemize de göz atabilirsiniz:  24 adımda potansiyelinizi keşfedin. 

Korkularınızın üstesinden gelin

Herkes korku yaşamıştır; genel ve gerekli bir duygudur. Sorun birtakım korkular beslemekte değildir; ne zaman ki korku içinde yaşar ve korkularınızın sizi hayatta bir şeyler başarmaktan alıkoymasına izin verirsiniz, işte o zaman sorun var demektir.

İradeli olun

İnatçı olmak, uzun vadede sizin için doğru olanı seçme ve anlık isteklere boyun eğmeme kabiliyetidir. Kısacası irade, daha mutlu bir hayat kurma yolunda bizi tutan şeydir. İrade bir tür kas gibidir; kullandıkça güçlenir ancak aşırı kullandığında yorulup incinebilir. Bu yüzden küçük değişimler, küçük adımlar bahsi sıkça geçip duruyor.

Şükredin

İnsan olmanın özünde şükretmek vardır. İşler zorlaştığında hâlâ şükrediyor olabilmek zor gelebilir. Böyle anlar hepimizin başından geçmiştir. Böyle zamanları atlatmamızı sağlayan ve bizi daha da dirençli kılan ise minnet duygusudur. En zor zamanlarınızda bile şükredebileceğiniz bir şeyler bulun ve algılarınızın zamanla nasıl değiştiğini gözlemleyin. Şükretmek ve bunu göstermek bizi gerçek anlamda biz yapan şeydir.

Kaynak:

Power of positivity

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!