24 adımda potansiyelinizi açığa çıkarın

Kişisel gelişim, ideal benliğinize ulaşabilmenin ve hayatın sunduklarını en iyi şekilde alabilmenin yoludur. Değişen koşullara ayak uydurabilmek, ancak kendimizi geliştirmekle mümkündür.

Uplifers olarak, kişisel gelişiminiz yolunda size yardımcı olacak, faydalarını yadsıyamayacağınız önerileri bir araya getirdik. İnsanın potansiyelinin sınırı yok; aşağıdaki maddeler, potansiyelinizi en iyi şekilde kullanmanızı sağlayacak.

 1. Her gün kitap okuyun. Kitaplar, kişisel gelişime açılan kapılardır. Tarzı ne olursa olsun, okuyacağınız kitaplar kelime dağarcığınızı ve iletişim becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olur. Her gün en az bir sayfa kitap okuyun.
 2. Yeni bir dil öğrenin. Yabancı dil öğrenmek, beyninizin farklı yönlerini kullanmanızı sağlar. Farklı bir kültür tanımak, ufkunuzu da geliştirmenizi sağlar. Başlangıç için, her gün yeni bir kelime öğrenin.
 3. Yeni bir hobi edinin. Yapmaktan keyif aldığınız aktivitelerin yanı sıra, yeni bir hobi edinin. Yeni bir şeyler öğrenmek, kendinizi fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak geliştirmenize olanak sağlar.
 4. Eğitimlere katılın. Yeteneklerinizi geliştirmek ve yeni beceriler geliştirmek için, eğitimlere katılın. İlginizi çeken bir konuda seminerlere katılmak, bakış açınızı değiştirmenize yardımcı olabilir.
 5. Çalışma alanınızı düzenleyin. Kişisel alanınız, modunuz ve üretkenliğiniz üzerinde oldukça etkilidir. Kendiniz için, ilham verici bir çalışma alanı oluşturun. 10 adımda çalışma alanınızı düzenleyin
 6. Korkularınızı yenin. Korkular, hareket alanınızı daraltarak bulunduğunuz yerde kalmanıza neden olur ve gelişiminizi engeller. Korkularınızın farkına varın, yüzleşin ve üstesinden gelmek için harekete geçin.
 7. Yeteneklerinizi geliştirin. Yeteneklerinizi geliştirmek, becerilerinizi daha etkili şekilde kullanmanıza olanak sağlayarak özgüveninizi arttırır. Geliştirmek istediğiniz yeteneklerinizi belirleyerek, her gün üstlerinde çalışın.
 8. Erken kalkın. Erken kalkmak, üretkenliğinizi ve dolayısıyla yaşam kalitenizi arttırır. Güne daha enerjik başlayabilmek ve günün temposuna hazırlanabilmek için her gün birkaç dakika daha erken kalkın.
 9. Egzersiz yapın. Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur. Forma girmek, üretkenliğinizi de arttıracaktır. Fiziksel özelliklerinize ve haftalık programınıza uygun bir antrenman programı oluşturun.
 10. Kendi kişisel gelişim kitabınızı yazın. Hedeflerinizi, amaçlarınızı ve gelecekte varmak istediğiniz noktaların her birini yazdığınız bir defter oluşturun. Böylece gelişiminizi de rahatça gözlemleyebilirsiniz.
 11. Gelecekteki kendinize mektup yazın. Kendinizi bundan 5 sene sonra nerede görüyorsunuz? Gelecekteki kendinize mektup yazarak, o zamanki kendinize ulaşmak için çalışın. Vakti geldiğinde mektubu açarak gelişiminizi gözden geçirin.
 12. Güvenli bölgenizden çıkın. Gelişebilmek için, çok çalışmak gerekir. Rahatlık ise, içinde bulunduğumuz durumu değiştirmemize engel olur. Güvenli bölgenizden çıkabilmek için, yeni şeyler deneyin. Güvenli bölgenizden çıkabilmek için 42 öneri
 13. Meydan okuyun. Yarışmak ve mücadele etmek, gelişiminizi destekler. Kendinize, ulaşmak istediğiniz bir hedefinizle ilgili meydan okuyun.
 14. Kör noktalarınızı belirleyin. Kör noktalar, gözlerimizin göremediği noktalardır. Kişisel gelişimde ise, kör noktalar, kendimizle ilgili farkında olmadığımız şeylerdir. Kör noktalarınızı keşfederek, kendinizi tanıyın. Rahatsız olduğunuz şeyler varsa, değiştirmek için harekete geçin.
 15. Geri bildirim isteyin. Kişisel gelişiminiz için adım atarken, gelişiminizi objektif olarak gözlemleyemeyebilirsiniz. Objektif olabilmek için. Yakınlarınızdan gözlem yapmalarını isteyin.
 16. Yapmanız gereken şeyler listesine  sadık olun. Gün içerisinde daha verimli çalışabilmek için, güne başlarken yapmanız gereken şeylerin listesini oluşturun. Harekete geçmeden önce, plan yapmayı ihmal etmeyin. Üretkenlik formülü: Dinlen, planla, harekete geç
 17. Çevrenizdekilerden ilham alın. Sizi etkileyen ve fikirlerine değer verdiğiniz kişilerin beğendiğiniz özelliklerini kendi yaşamınıza adapte edin. Mümkünse, bu kişilerle iletişim halinde olarak fikir alışverişi yapın.
 18. Negatif insanlardan uzak durun. Vakit geçirdiğiniz kişiler, sizin kim olduğunuzu belirler. Daha verimli bir yaşam sürebilmek için, çevrenizde pozitif kişiler bulundurun. Negatif insanların, modunuzu düşürmesine izin vermeyin.
 19. Strateji oyunları oynayın. Satranç, risk gibi strateji oyunları oynamak, beyninizi daha etkin kullanmanıza yardımcı olur. Oyun oynamak, aynı zamanda analitik becerilerinizi geliştirmenin de etkili bir yoludur.
 20. Meditasyon yapın. Meditasyon yapmak, sakinleştirir ve farkındalığınızı arttırmanızı sağlar. Stresten uzaklaşmak ve rahatlamak için, meditasyona zaman ayırın. Stresten arınmak için: Meditasyon
 21. Geçmişi geride bırakın. Geçmişteki hayal kırıklıklarınızdan, üzüntülerinizden, duygusal ve psikolojik tüm yüklerinizden kurtulun. Böylece hayatınızdaki olumlu şeylere odaklanabilirsiniz.
 22. Nazik olun. Nezaket, sevgi, saygı ve sabrın yolunu açan önemli bir erdemdir. Çevrenizdekilere nazik davranarak ilişkilerinizi geliştirin.
 23. Ara verin. Kişisel gelişim, aynı zamanda yorulduğunuz zamanı bilmek ve dinlenmeye ihtiyacınız olan zamanlarda ara verebilmektir. Daha etkili bir başlangıç yapmak ve üretkenliğinizi arttırmak için, ihtiyaç duyduğunuzda ara vermekten çekinmeyin.
 24. Hedeflerinize bağlı kalın. Hedeflerinizi belirlemek ve onlara bağlı kalmak, motivasyonunuzu ve amaç hissinizi arttırır. Hedeflerinizi ve hedefleriniz yolunda atmanız gereken adımları belirleyin. Pes etmeyin.

 

Kaynak: Lifehack

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!