10 adımda çalışma alanınızı düzenleyin

Çalışma Alanınızı Düzenlemek
Çalışma Alanınızı Düzenlemek

Uplifers olarak şimdiye kadar, daha verimli çalışabilmek için, faydalı olacak alışkanlıklardan ve kullanabileceğiniz yöntemlerden bahsettik. Ancak daha verimliliğinizi arttırabilmek için, çalışma alanınız da bir o kadar önem taşıyor.

Çalışma alanınızın yeri ve düzeni, çalışma sisteminiz üzerinde oldukça etkili. Yeterince ışık alan, kendinizi rahat hissedeceğiniz bir ortamda çalışmak kadar, kullandığınız malzemelerin dikkatinizi dağıtmaması ve sizi iş konusunda isteklendirmesi gerekiyor.

1. Masanızı ışık alan bir yere koyun.

Karanlık bir ortamda çalışmak, isteğinizi ve verimliliğinizi azaltacaktır. Eğer masanızı doğal ışık alan bir yere koyamıyorsanız, aydınlatmanın yeterli miktarda olduğuna emin olun. Oturduğunuz zaman karşınıza duvar gelmesi, kendinizi sıkışmış hissetmenize neden olabilir. Masanızı başka bir yere koyamıyorsanız, duvara dikkatinizi dağıtmayacak ve size huzur veren fotoğraf ya da resimler asabilirsiniz.

Çalışma Alanınızı Düzenlemek
Çalışma Alanınızı Düzenlemek

2. Masanızı boşaltın.

Çalışırken ihtiyacını olan şeyleri yerleştirmeden önce, masanızı boşaltın. İlk aşamada masanıza sadece bilgisayarınız ya da üzerinde çalıştığınız projeyi yerleştirin.

3. En çok kullandıklarınızı en yakınınıza koyun.

Her gün kullandığınız şeyler, her zaman elinizin altında olmalı. Burada kaçınmanız gereken şey, alanınızı kullanım kolaylığı sağlayacak bir şekilde yerleştirmektense, estetiğe önem vermek.

4. Kabloları ve elektronikleri ortadan kaldırın.

Birkaç elektronik eşyanın bir arada bulunduğu bir masanın, kolayca kablolarla kaplanması mümkün. İşe modem gibi masanızda bulunması gerekmeyen cihazları başka bir yere taşıyarak başlayın. Masanızın üzerinde kalacak elektroniklerin kablolarını ise, alanınızı kısıtlamayacak şekilde saklayın.

5. Masanızın üzerindeki malzemeleri sınırlandırın.

Masanın üzerinde sadece defter, kalem, makas, post-it gibi her an kullanabileceğiniz malzemeleri bırakın. Çanta, cüzdan, anahtar gibi kişisel eşyalarınızı masanızın üzerine koymayın. Kullanamadığınız ya da biten defter ve kalemleri ortadan kaldırın.

6. Çekmecelerinizi düzenleyin.

Çekmecelerinizi kullanım amaçlarına göre ayırın. Bir çekmecenizi ekstra ofis malzemeleri, bir çekmecenizi dosyalarınız, bir diğer çekmeceyi ise kişisel eşyalarınız için kullanın.

Çalışma Alanınızı Düzenlemek
Çalışma Alanınızı Düzenlemek

7. Yeterince çekmeceniz yoksa

Eğer malzemelerinizi koyacak yeterince çekmeceniz yoksa, masanızın altına yerleştireceğiniz kutular ya da masanıza yakın mesafedeki raflar işinizi kolaşlaytıracaktır. “Çalışma alanınızı kişiselleştirin” makalemizdeki önerilere de göz atabilirsiniz.

8. Dosyalarınızı düzenleyin.

Dosyalarınız için bir sınıflandırma sistemi oluşturun; “yapılacaklar, bitenler” gibi. Böylece aradığınız şeyi bulmanız kolaylaşacak, ararken masanızı dağıtmayacaksınız.

9. Masanızı temizleyin.

Günün sonunda, masanızı temizlemeyi alışkanlık haline getirin. Ertesi gün temiz bir masada çalışmaya başlamak, daha istekli ve keyifli çalışmanıza yardımcı olacaktır.

10. Hoşunuza giden malzemeler kullanın.

İş hayatında mutlu olmanın sırlarından biri de, yaptığınız işin sizin için kişisel bir anlam taşımasıdır. Eğer kullandığınız malzemeler kişiliğinizi yansıtıyorsa, çalışma isteğiniz de artacaktır. Bu konuda renkli kalemler ya da kapağını beğendiğiniz bir defter, oldukça işinize yarayacaktır.

 

                    Bambu iPad kılıfı                                                       Deri kalemlik

 

                     Parşömen kalemlik                                             Deri kapaklı defter

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!