Çalışma alanınızı kişiselleştirin!

Çalışma MAsanızı Şenlendirin!
Çalışma MAsanızı Şenlendirin!

Düzenli bir çalışma alanı, daha verimli çalışabilmenize yardımcı olur. Dikkat dağıtıcı etkenleri ortadan kaldırabilirseniz, tüm enerjinizi yapmanız gereken işe yöneltebilirsiniz. Ancak masanızın sadece düzenli olması yetmiyor; ihtiyacınız olan tüm malzemeleri bir arada tutma ve depolayabilme şansınızın da olması gerekiyor.

Çalışma alanınızı kullanım kolaylığı sağlayacak şekilde yerleştirmek; amacınıza ulaşmanıza -verimli çalışmak- yardımcı olacak şeylere yakın ve dikkat dağıtıcı -ya da işten uzaklaştırıcı- etkenlerden uzak bir plan yapmak gibidir. Ancak planınızı uygulayabilmeniz için, sizin kimliğinize ve kişiliğinize uygun olması da gerekiyor.

Bugün, çalışma alanınızı kendi zevkinize ve kullanım şeklinize göre düzenleyebilmenize yardımcı olacak pratik fikirlerle karşınızdayız.

1. Kitaplık çalışma masası

Eğer çalışırken elinizin altında olması gereken çok fazla kitap dergi ya da ekstra kaynak varsa, bu masa düzenlemesi ihtiyacınızı karşılayabilir. Yapmanız gereken, masanızın olmasını istediğiniz yükseklikte ve masanız genişliğinde iki kitaplığı, masanızın ayakları olarak sabitlemek. Eğer geniş bir masanız varsa, fazladan kullanım alanı için, tek bir ayağı sırt sırta yerleştirilmiş iki kitaplıktan da yapabilirsiniz. Renklendirmek size kalmış.

Çalışma MAsanızı Şenlendirin!
Çalışma MAsanızı Şenlendirin!

2. Zarflı defterler

Defterlerinizin arasından çıkan düzensiz kağıt parçaları ya da notlar dikkatinizi dağıtıyorsa, bu öneri tam size göre. Yapmanız gereken, defterinizin kapağına, dosya olarak da kullanabilmenizi sağlayacak ve tüm notlarınızı bir arada tutacak zarflar yapıştırmak. Renkli zarflar, defterlerinizi güzelleştirerek, çalışma isteğinizi arttıracaktır.

3. Metal bölmeler

DIY (kendin yap) projelerinin bir özelliği de, kullanmadığınız malzemeleri işinize yarayacak şeylere dönüştürmektir. Evinizde metal boya ya da konserve kutuları varsa; onları, masanızın üzerinde oluşması muhtemel kağıt yığınlarını ortadan kaldırmak için, modern bölmeler olarak kullanabilirsiniz. Ayrıştırmak ya da daha bir kişisel bir görüntü için için dilediğiniz gibi boyayabilir ya da kaplayabilirsiniz.

4. Çerçeveli pano

Çok kullanışlı olan mantar panoların görünümünden sıkıldıysanız, bu öneri sizin için. Yapmanız gereken, panonuzu dilediğiniz bir kumaşla kaplayıp, renkli bir çerçeveyle çevrelemek. Kumaş ve çerçeve seçimi size kalmış. Seçeceğiniz kumaş renkli olursa, çoğunluğu beyaz olan kağıtların da daha kolay ayrışmasını da sağlayabilirsiniz.

Çalışma MAsanızı Şenlendirin!
Çalışma MAsanızı Şenlendirin!

5. Kablo düzenleyici

Masanızın üzerindeki kablo yığınının vereceği his, gözünüzü de yoracağından, dikkat dağıtıcı bir etken olacaktır. Bu kalabalıktan kurtulmak için, masanızın altına bir çoklu priz monte edebilirsiniz. Prizin arkasına yerleştireceğiniz küçük bir sepet, kablolarınızın sarkmasına engel olacak ve aynı zamanda bir arada durmalarını sağlayacak. Kabloları karıştırmamak için etiketlemek de iyi bir fikir.

 

6. Renkli klipsli panolar

Bu öneri, kumaşla kaplayacağınız mantar panoya alternatif olabilir. Klipsli panolar kullanmayı tercih ediyorsanız ancak birden fazlasına ihtiyacınız varsa; çok sayıda panonun dikkat dağıtmaması için, masanızda kalabalık oluşturmasına engel olmanız gerekir. Panoları renkli kağıtlarla kaplayarak çalışma masanızın karşısına asabilirsiniz. Farklı renkteki panolar, belgelerinizi ayırmanıza yardımcı olacak ve dağınıklık yaratmayacak kullanışlı bir çözüm olacaktır.

Çalışma MAsanızı Şenlendirin!
Çalışma MAsanızı Şenlendirin!

7. Çekmeceler için silinebilir etiketler

Eğer çalışma masanızı düzenlemek için çekmecelere ihtiyacınız varsa, bu öneri işinize yarayabilir. Hem kişiselleştirebilmeniz için daha çok alan veren, hem de pratik çekmeceler için; çok gözlü ham ahşap bir dolap alarak, kara tahta boyasıyla boyayabilirsiniz.

8. Kara tahta

Eğer aldığınız notlar, haftalık ya da aylık programlar gibi uzun süre sakladığınız şeylerse; çalışma masanızın arkasındaki duvarı tebeşir tahtası haline getirmek mantıklı bir çözüm olabilir. Hem sıkıcı beyaz tahta görünümünden kurtulur, hem de alandan tasarruf etmiş olursunuz. Ne tahtadan, ne de asmak istediğiniz ekstra pano ya da çerçevelerden vazgeçme zorunda kalmayacaksınız.

Bu kullanışlı projelerin gerçeğe dönüştürülmüş halleri için aşağıdaki galeriye göz atabilirsiniz.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!