Romantik ilişkilerimizde dikkate alınmaması gereken tavsiyeler

İlişkilerimizde sorunlar çıkmaya başladığında arkadaşlarımızdan, ailemizden ve hatta uzmanlardan yardım istemek çok doğaldır. Ne yazık ki verilen tavsiyelerden bazılarının yarardan çok zararı vardır. Oldukça mantıklı gibi görünen bu tavsiyelerin büyük çoğu bir mit. İşte, o tavsiyelerden bazıları…

“Birinden hoşlanıyorsan kendini naza çek”

Pek çok kişi kadınlara, bir erkeği etkilemek istiyorlarsa kendilerini naza çekmeleri gerektiğini söyler. Bu stratejiye göre erkekler ulaşılmaz kadınları severler, dolayısıyla bir kadın hoşlandığı erkeğe karşı ilgisiz davranmalıdır. Araştırmalara göre insanlar, seçici insanları daha çekici bulmakta; lakin bu demek değil ki bizi sevmeyen insanları çekici buluyoruz. Gerçekte, karşılıklılık üzerine yapılan araştırmaların gösterdiği üzere insanlar kendilerini seven insanları sever ve liginin dışında kalan insanların peşinden koşma ihtimalleri düşüktür. Bu noktada en doğru yol, tamamen çaresizmiş gibi görünmeden karşınızdaki kişiye ilginizi göstermek. Yani şu mesajı vermeniz gerekiyor: “Seçici biriyim ama senden hoşlanıyorum.” Kendinizi naza çektiğinizde ise “Senden hoşlanmıyorum” mesajı vermiş olursunuz. Kendisinden hoşlanmayan insanların peşinden koşan biriyle birlikte olmayı gerçekten istiyor musunuz?

“Partnerin sana gerçekten bağlanana kadar kötü yanlarını gösterme”

İlk intiba gerçekten önemlidir ve ilk buluşmalarınızda güzel davranışlar sergilemeniz gerekir. Daha en başında her şeyi ortaya dökmek hoş karşılanmaz ve muhtemelen karşınızdaki kişiyi itecektir. Ama bazen bu tavsiye çok ileri gidebiliyor. Örneğin, kimi tavsiye kitapları kadınlara, ilişkinin ilk aylarında erkek arkadaşlarından bazı kişisel bilgileri saklamayı, erkek arkadaşları onlara aşık oluncaya kadar bu bilgileri söylememeyi öneriyor. Lakin birlikte olduğunuz kişiden aylar boyunca bir şeyler gizlemek derinliksiz bir ilişkiye yol açar; oysa karşılıklı olarak paylaşımda bulunmak, samimiyetin temelidir.

“Zıt kutuplar birbirini çeker”

İnsanlar çoğu zaman zıt kutupların birbirlerini çektiğini söyler. Oysa genelde davul dengi dengine çalar. Zaman zaman bize zıt bir özelliğe sahip olan insanları çekici bulabiliriz. Çok ihtiyatlı ve muhafazakar biri olup spontane, kalender insanları çekici bulabilirsiniz. Çok duygusal biri olup son derece akılcı birini ufuk açıcı bulabilirsiniz. Bununla beraber “ölümcül etkileşimler” üzerine yapılan araştırmalar gösteriyor ki bu türden zıt nitelikler başlangıçta bizi cezbetse de sonunda hayal kırıklıklarına sebep oluyor. Örneğin ihtiyatlı bir insan, pervasız ve düzensiz bir sevgiliden soğuyabiliyor; duygusal bir insan da aşırı akılcı bir partner karşısında, sanki bir robotla çıkıyormuş gibi hissedip hayal kırıklığına uğruyor.

“Her gün seks yapmalısınız”

Sık sık seks yapmanın faydalarını gösteren tonlarca kanıt var: Seks, ilişkideki memnuniyetinizi artırır, stresi azaltır ve mutluluk verir. Bu faydalar bazı insanların, daha fazla seksin daha iyi olduğu, dolayısıyla çiftlerin hemen hemen her gün seks yapmaları gerektiği düşüncesine kapılmasına neden oldu. Ancak diğer araştırmalar gösteriyor ki daha fazla seks yapmak illaki olumlu anlama gelmiyor. Her ne kadar daha sık seks yapan çiftler daha mutlu olsa da bunun bir sınırı var. Örneğin York Üniversitesi’nde binlerce çift üzerinde yapılan bir araştırmada, haftada bir kereden daha fazla seks yapmanın mutluluğu olumlu yönde etkilemediği gösterildi. Seksin sıklığından ziyade, önemli olan şey cinsel tatmin. Cinsel hayatlarından memnun olan insanlar ilişkilerinde daha mutlu ve daha memnun hissetme eğiliminde. Öte yandan cinsel tatmin ise çok sık seks yapmak anlamına gelmiyor. Her ne kadar daha sık seks yapan çiftlerde bir sıkıntı görülmese de kasıtlı olarak kendinizi her gün seks yapmaya zorlamak, beklediğinizin aksi sonuçlara sebep olabilir. Örneğin bebek sahibi olmak için seks yapan çiftler seksten daha az zevk alır çünkü seks için bir zaman belirlemeleri gerekmektedir ve seksi, duygularının spontane bir şekilde ifade edilmesi olarak değil, bir amacı olan bir araç olarak görürler.

İlginizi çekebilir: İlişkinizde mutlu olmak için seks hayatınızda realist beklentiler içinde olun

 “Erkekler Mars’tan, Kadınlar Venüs’ten”

Pek çok tavsiye kitabı toplumsal cinsiyet hakkında “Erkekler Mars’tan, Kadınlar Venüs’ten” gibi büyük genellemeler yapıyor. Ortalama olarak erkeklerin kadınlardan farklı olduğu pek çok alan vardır. Bu farklılıkların bazıları epey büyüktür; örneğin, beden gücü ve uzunluk gibi. Kişisel farklılıklar gibi diğer farklılıklar ise daha küçüktür. Bu farklılıklara rağmen kadınlarla erkekler arasında azımsanmayacak büyüklükte kesişimler mevcuttur. Boy farkı gibi büyük farklılıklarda bile, bazı kadınların bazı erkeklerden daha uzun olduğu görülür. Kişilik ve davranış farklılıklarına gelince, daha fazla kesişim mevcuttur. Yani bir kişiyi – partnerinizi – anlamak söz konusu olduğunda, o kişinin davranışlarını cinsiyetine dayalı olarak yargılamaktansa o kişiyi bir insan olarak anlamaya çalışmak daha faydalı olacaktır. Esasen erkeklerin ve kadınların tamamen farklı olduğu inancı, pek çok araştırmacı tarafından maladaptif (uyum bozucu) ilişki inancı olarak görülür ve bu inancın ilişkiler üzerinde olumsuz etkileri mevcuttur.

Romantik ilişkilerinizde dikkate alınmaması gereken tavsiyeler

 “Kavga ediyorsanız mutsuz bir ilişkiniz var demektir”

Pek çok insan kavga etmenin ilişki açısından kötü olduğuna inanır. Ama bu inanç da tıpkı erkeklerle kadınların birbirlerini anlayamayacağı kadar farklı olduğu inancı gibi, bir tür maladaptif ilişki inancıdır. Gerçekte ise kavga etmek, doğru yapıldığı taktirde yapıcı olabilir. İlişkinizde sorunlar varsa ve bunları tartışmıyorsanız, bu sorunlar çözülmeyecektir. İyi bir ilişki çatışmadan uzak bir ilişki değil, çatışmaların doğru bir şekilde yönetildiği bir ilişkidir. Bu demek değildir ki çatışma için fırsat kollamanız gerek. Bazen küçük şeyleri umursamamanız gerekir. En iyi yöntem uzlaşmadır.

“Asla yatağa küs girmeyin”

Sorunlarınız hakkında tartışmak önemli olsa da esasen kızgın hissettiğiniz bir konu hakkında tartışmadan önce biraz sakinleşmek iyidir. Birine kızdığımız zaman aslında demek istemediğimiz şeyler söyleyebiliriz. Dolayısıyla uyumak, sakinleşmek için ihtiyaç duyduğunuz zamanı size verebilir ve çoğu durumda sabah olduğunda bir önceki gece kızdığımız şey o kadar da kötü görünmeyebilir.

 “Aşk bittiyse ilişki de biter”

Gerçek şu ki, aşık olmak insanları bir araya getirip üremeye teşvik eden doğanın bir oyunudur. Lakin bu oyun bir gün sona erer; “aşık olmak” geçici bir şeydir. Bununla beraber aşkın bitmesi o insanı sevmekten vazgeçmemiz gerektiği anlamına gelmez; biten şey sadece aşk sarhoşluğudur ve genelde gerçek sevginin başladığı an bu aşk sarhoşluğunun bittiği andır.

 “Aldatma varsa ilişki bitmiş demektir”

İyi niyetli dostlarından ve ailesinden bu tavsiyeyi duyan pek çok insan pişmanlık yaşayabiliyor. Sadakatsizliğe yol açan pek çok sebep vardır. Arkanızı dönüp gitmeden ve birlikte yaşadığınız her şeyi bir kenara atmadan önce bir ilişki danışmanına gidin, sorunun ne olduğunu bulun. Bu şekilde ilişkiyi bitirip bitirmeyeceğinizden gerçekten emin olursunuz ve ayrılık sonrası pişmanlık yaşayan yüzlerce insandan biri olmazsınız.

İlginizi çekebilir: Boşanmış bir erkekten evlilikle ilgili “kalp açan” tavsiyeler

Romantik ilişkilerinizde dikkate alınmaması gereken tavsiyeler

 “Sana böyle davranmasına müsaade etme”

Arkadaşlarınız ve aileniz ilişkinizde sizin negatif yanlarınızı görmez. Sizi tanıyan ve seven insanların, sizin mağdur olduğunuza inanmaları doğaldır ama gerçekte çatışmalara yol açan taraf siz de olabilirsiniz. Bu nedenle önce ilişkideki kendi payınızı gözden geçirin, sonra neyi değiştirmeniz gerektiğine karar verin.

 “Her zaman doğruyu söyle”

Partnerinizin bilmesi gereken önemli bir gerçeği ona söylemek ile teknik açıdan dürüstçe olsa da sadece partnerinizi incitmeye yol açan düşüncesiz laflar söylemek arasında bir fark vardır. Ayrıca büyük aldatmacalar ile karşımızdaki kişinin duygularını incitmemek için söylenen “beyaz yalanlar” arasında da bir fark vardır. Partnerinizin öz güvenini zedeleyecek şekilde gereksiz yere doğruları söylemek sadece onun savunmacı bir tavır takınmasına ya da karşılık olarak kabalaşmasına yol açacaktır. Zaman zaman tamamen dürüst olmaktansa ince düşünceli olmak daha iyidir.

 “Birbirinizin ihtiyaçlarını karşılamalısınız”

Bu, şu anlama geliyor: Siz muhtaç bir insansınız ve size muhtaç olduğunu gösterecek bir insana ihtiyacınız var. Bu şekilde, ilişkiniz bir diğerinin ihtiyaçlarını karşılama isteği ve yeteneği üzerine kurulacaktır; bu da birbirinizin enerjisini emeceğiniz anlamına gelir. İyi bir ilişkiye giden yol bu değildir. En son ne zaman duygusal olarak muhtaç bir insana saygı duyduğunuzu, o kişiyi çekici bulduğunuzu bir düşünün.

 “Hoşuna gitmeyen şeyler yapıyorsa cezalandır”

Koşullu sevgi, ilişkinizi yıpratır. Partnerinize hoşunuza gitmeyen şeyler yaptığı için daha az sevgi gösteriyorsanız muhtemelen kendini değersiz hissedecek, koşullara bağlı olarak sevildiğini düşünmesine sebep olacaktır. Seksi de bir ödül ya da ceza yöntemi olarak kullanmak benzer şekilde yıkıcı bir etkiye sahiptir.

 

İlginizi çekebilir: İlişkide problem yaşanmasını tetikleyen 10 kötü alışkanlık ve kurtulma yolları

Kaynaklar
Psychology Today
Best Life
Business Insider

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!