Boşanmış bir erkekten evlilikle ilgili “kalp açan” tavsiyeler

Bugün, geçtiğimiz haftalarda sosyal medyada sıkça paylaşılan bir yazı okudum. Yazı İngilizce, başlığı “The Best Marriage Advice from a Divorced Man” olarak geçiyor. Yani, “Boşanmış Bir Erkekten Evlilikle İlgili Tavsiyeler”…

Başlığı okuduğunuzda bu yazıda evlilikle ilgili negatif yargılar bulacağınızı düşünüyorsanız şaşıracaksınız çünkü bu yazı bir erkeğin 16 yıl süren evliliğinde yaşadığı farkındalıklar, gözlemler ve keşiflerinden yola çıkarak oluşturduğu muhteşem tespitlerle dolu.

Baştan sona kalbime dokunan bu yazıyı Türkçe’ye çevirip sizinle de paylaşmak istedim. Yazı orijinalinde bir erkeğin ağzından erkeklere hitaben yazılmış tavsiyelerden oluşuyor. Ben, bu dili hem kadın hem de erkeklere hitap edecek şekilde değiştirdim. Zira, bu maddelerin hepsinin hem kadın hem de erkeğin sorumluluğu olduğuna tüm kalbimle inanıyorum. 

Keyifli okumalar…

Onun kalbini korumaya söz verdiğin gibi kendi kalbini de aynı hassasiyet ve uyanıklıkla koru. 

“Ben bir ilişki uzmanı değilim. Ancak, bu hafta gerçekleşen boşanma, ardında keşke daha önce bilseydim dediğim bakış açıları bıraktı. Aşık olduğum kadını kaybettikten ve 16 yıl süren evlilikten sonra, keşke daha önce bilseydim dediğim tavsiyeler: 

Evlendikten sonra da sevgili kalmaya devam et

Birbirinize kur yapmaktan asla vazgeçmeyin. Asla birbirinizi garanti olarak görmeyin. Birbirinize evlilik sözü verdiğinizde birbirinizin kalbini kendi kalbiniz gibi sahiplenip koruyacağınıza söz verdiniz. Bu, hayatınız boyunca size emanet edilecek en önemli ve en kutsal hazinedir. Siz birbirinizi seçtiniz. Bunu asla unutmayın ve ilişkiniz içinde asla tembellik yapmayın.

Kendi kalbini her zaman koru

Onun kalbini korumaya söz verdiğin gibi kendi kalbini de aynı hassasiyet ve uyanıklıkla koru.  Kendini olduğun gibi çok sev, dünyayı tüm açıklığınla sev, ancak kalbinde her zaman sadece eşin için ayırdığın ve başka kimsenin giremeyeceği özel bir alan yarat. O alan, eşinin her zaman erişebileceği bir yer olsun ve sen de onu oraya davet et ve ondan başka kimsenin o alana girmesine izin verme.

Ona tekrar ve tekrar aşık ol

Sürekli değişeceksin. Sen evlendiğin günkü kişi değilsin artık ve bundan 5 yıl sonra da bugünkü sen olmayacaksın. Değişim sizi bulacak ve her değişimde yeniden birbirinizi seçmeniz gerekecek.

O seninle yaşamak zorunda değil bunu unutma. Eğer, birbirinizin kalbine özenli olmazsanız o kalbi bir başkası fethedebilir ve asla geri alamayabilirsin. Her zaman onun aşkını kazanmak için savaş, tıpkı evlenmeden önce yaptığın gibi.

Her zaman onun içindeki EN İYİ olanı gör

Onda her zaman sadece sevdiğin şeylere odaklan. Neye odaklanırsan yaşamında onu büyütürsün. Sadece hatalara odaklanırsan, gördüğün tek şey hatalar olacaktır. Aşka odaklanırsan, aşk tarafından fethedileceksin. 

İlişkine aşktan başka bir şey göremeyeceğin şekilde odaklanırsan, dünyanın en muhteşem eşine sahip en şanslı insana dönüşürsün. 

Senin mutluluğun tamamen senin sorumluluğunda ve sen iç mutluluğunu sağlayabildiğinde bu mutluluk ilişkine taşacak ve ilişkinde aşkı besleyip büyütecektir.

Onu değiştirmek veya iyileştirmek senin işin değil

Senin işin onun değişeceği yönünde bir beklenti içinde olmadan sadece onu sevmek. Eğer, değişirse dönüştüğü şeyi sev, bu istediğin yönde bir değişim olsa da olmasa da.

Kendi duygularının sorumluğu tamamen sana ait

Seni mutlu etmek eşinin görevi değil ve aynı şekilde seni mutsuz da edemez. Senin mutluluğun tamamen senin sorumluluğunda ve sen iç mutluluğunu sağlayabildiğinde bu mutluluk ilişkine taşacak ve ilişkinde aşkı besleyip büyütecektir.

Sinirlendiğin veya gerildiğinde asla eşini suçlama

Onu suçlama çünkü onun yaptığı tek şey sendeki canlı olan ve iyileşmek isteyen yanlarını tetiklemektir.  Yaşadığın hisler tamamen sana ait. Bu hislere kapıldığında kendine biraz zaman tanı ve o anın içinde mevcut olmaya odaklan. İçine dön ve bak şu anda içinde neler oluyor? İyileşmek isteyen hangi yanın dikkat çekmeye çalışıyor?

Sen bu kadına veya adama çekildin çünkü iyileşmek isteyen tüm yanlarını tetikleyecek en muhteşem varlık o. O tetikleyecek ki iyileşebilesin. 

Kendini iyileştirebildiğinde artık o konularda tetiklenmediğini göreceksin, öfkelenmeyeceksin ve hatta eskiden neden o konuya bu kadar tepki verdiğini bile anlamakta zorlanacaksın.

Onun kendisi olmasına izin ver

Üzgün veya mutsuz olduğunda onu iyileştirmek senin görevin değil. Bırak, acısını yaşasın. Senin yapman gereken onu dinlemek ve ona acısını yaşayabilecek güvenli ortamda olduğunu hissettirmek.  Duygular, insanı fırtına gibi oradan oraya savurur. Sen onun fırtınası içinde güçlü ve yargısız kalabildiğinde, o senden aldığı güven ile kalbini açma cesareti bulacak.

O mutsuz olduğunda oradan kaçıp gitme. Güçlü bir şekilde onun yanında kal ve tüm duygusallığının ötesinde gerçekten ne söylediğini duymaya odaklan.

Saçmala

Kendini ciddiyete kurban etme. Gül ve güldür. Gülmek her şeyi kolaylaştırır.

Onun ruhunu besleyen şeyler yap

Onun kendini değerli ve harika hissettiği şeyleri keşfet. Sevildiğini hissettiği 10 şeyden bir liste oluştur. Bunları hatırla ve düzenli olarak yap.

Onunlayken tamamen orada mevcut ol

Ona sadece zamanını değil odağını, dikkatini ve ruhunu da ver. Onunla buluşmadan önce kafanı boşaltmak için ne gerekiyorsa onu yap ki onunla olduğun zamanlarda sadece onunla olabilesin.

Salakça şeyler yapma

Hepimiz hata yaparız. O da sen de elbet hata yapacaksınız ama çok büyük hatalar yapmamaya gayret göster ve hatalarından dersler çıkarmayı öğren. Mükemmel olmak zorunda değilsin, kimse mükemmel olamaz, ancak salaklık da yapma.

Onunla geçirdiğin zamanlar dışında da yaşam alanları yarat

Kendinizi yenilemek için ikinizin de birbirinizle geçirdiğiniz zamanlar dışında da yaşam alanları olsun. Kendinizi, ruhunuzu besleyecek yeni keşiflere çıkın. Bunu yapın ki yenilenin ve böylece ilişkiniz de sizin taze enerjiniz ile yenilensin, çiçeklensin.

Kırılgan ol

Korkularını ve duygularını ifade etmekte istekli ve hatalarını kabul etmekte hızlı ol.

Tamamen şeffaf ol

İlişkinde güven yaratmak istiyorsan, her şeyini paylaşmalısın. Özellikle de paylaşmak istemediklerini… Kalbini açmak ve tüm kalbinle sevmek cesaret ister. Öyle ki kalbine giren kişi gördüğünü beğenmeyecek bile olsa, kalbini sonuna kadar açmaktan çekinmemelisin. Ancak bu sayede eşin seni tamamen sevebilir; karanlığın ve ışığınla. Maskeni düşür. Eğer, maske takmakta ve mükemmel görünmekte ısrarcı olursan asla gerçek aşkı tecrübe edemezsin. 

Onunla birlikte büyümekten asla vazgeçme

Tıpkı çalıştırmadığın bir kasın köreleceği gibi ilişkin de üzerinde çalışmazsan körelecektir. Birlikte çalışıp erişebileceğiniz ortak hedefleriniz ve hayalleriniz olsun.

Parayla ilgili kaygılı olma

Para bir oyundur. Takım halinde birlikte çalışıp kazanmanın yollarını bul. Takım arkadaşları kavga ederse asla hedefe ulaşamazsınız. Kazanmak için birbirinizin zayıf yanlarını nasıl kuvvetlendirebileceğinize odaklanın.

Hemen affet

Geçmişin yükünü taşımak yerine enerjini geleceği tasarlamaya odakla. Geçmişin seni esir etmesine izin verme. Geçmiş hatalara tutunmak sizi sürekli geri çekecek bir çapa gibidir. Affetmek özgürlüktür. Çapayı sökün ve her zaman aşkı seçin. 

Evlilik tıpkı yaşam gibi inişli çıkışlıdır. Tüm döngüleri kucaklamak, birbirinizden öğrenmeyi öğrenmek ve tüm deneyimleri sevmek sizi güçlendirir.

Her zaman aşkı seç

Her şeyin sonunda aslında ihtiyacınız olan tek tavsiye bu. Eğer, tüm seçimlerinizde rehberiniz aşk olursa, hiçbir şey evliliğinizi tehdit edemez. Evlilik her gün mutluluk demek değildir, evlilik için çalışmalısınız. Evlilik, birlikte büyümek için verilmiş bir bağlılık sözüdür ve çalıştığınızda mutluluk peşi sıra gelir. Evlilik tıpkı yaşam gibi inişli çıkışlıdır. Tüm döngüleri kucaklamak, birbirinizden öğrenmeyi öğrenmek ve tüm deneyimleri sevmek sizi güçlendirir.

Bunlar uzun zaman içinde, büyük zorluklarla ve çok geç öğrendiğim dersler. Ancak, bu konularda kendimi geliştirmeye ve ilerlemeye kararlıyım. Gerçek şu ki ben evliliği sevdim ve bir gün tekrar evlenmek istiyorum. Ancak o gün geldiğinde güçlü fırtınalarda bile sarsılmayacak bir zeminim olsun istiyorum. Bugün onun için çalışıyorum.

Eğer bu yazdıklarımı okudunuz ve acımın içinde bilgelik bulduysanız, kalbi hala umutla dolu genç evlilere ve aşkı unutmuş olan çiftlere ulaşması için paylaşın.

Belki uzaklarda bir yerde benim yaşadıklarımı yaşayan ve çıkış yolu arayan birileri vardır ve bu yazı onlara rehber olur.”

İlginizi çekebilir: Evlilikte çiftlerin oynadığı roller ve ilişkide mutlak dengeyi yakalamanın yolları

Yazarın diğer yazıları için tıklayın.

Diğdem Girici Yoga Eğitmeni
İnanıyorum ki doğru bilgiye ulaşabilen ve bu bilgiyi hayatında doğru şekilde kullanmayı öğrenen her insan hayal ettiği yaşamı yaratabilir. İşte bu yüzden yazıyorum, yaşamımı ... Devam