İlişkinizde mutlu olmak için seks hayatınızda realist beklentiler içinde olun

Uzun yıllar boyunca, kişisel gelişim kitapları ve terapistler çiftlere başarılı bir ilişkinin anahtarı olarak bol bol seks yapmayı tavsiye ettiler. Ancak yeni yapılan araştırmalar, mutlu çiftlerin aslında haftada bir kez seviştiğini ortaya çıkarıyor.

sevişmek
Bireylerin seks yaşamında realistik beklentilerde olmaları önemli, çünkü bugün birçok çift iş hayatı ve aile sorumluluklarıyla meşgul durumda.

University of Toronto-Mississauga’ya göre daha çok cinsel ilişkiye girme daha çok tatmini veya mutluluğu beraberinde getirmiyor. 30.000 Amerikalı üzerinde 30 yıl süren araştırmalarda, araştırmayı yürüten Dr. Amy Muise şunları söylüyor: ‘ Bu araştırmadan çıkaracağımız sonuç, aslında çiftlerin cinsel birlikteliklerinde romantizmi korumaları ve devam ettirmelerinin önemi kadar, bireylerin seks yaşamında realistik beklentilerin de en az diğeri kadar önemli olduğu; çünkü bugün birçok çift iş hayatı ve aile sorumluluklarıyla meşgul durumda. Araştırmalarımız gösteriyor ki; ilişkilerde düzenli olarak seks yapmak daha çok mutluluk getiriyor; fakat bu durum en fazla haftada bire kadar. Sıklıkla seks yapmak bireyleri daha iyi veya mutlu yapmıyor.

Bu sonuçtan hareketle çiftler yapabildikleri kadar çok seks yapmak zorunda değiller diyebiliriz.’

Araştırma, ilişkide çiftlerin ortalama haftada 1 seks yapmaya eğilimli olduğunu gösteriyor.

Genel basmakalıp düşüncelere rağmen (erkekler daha çok seks isterler ve yaşlı insanlar daha az sevişirler), aslında bulgulara göre seks eğilimi yaşa, cinsiyete veya ilişkinin uzunluğuna göre farklılık göstermiyor.

‘Bulgularımız kadın veya erkek için, genç veya yaşlı için veya yeni evli çift veya uzun yıllardır evli çiftler için tutarlılık gösteriyor.’ diyor Dr. Muise.

İlişki Uzmanı Tracey Cox bu sözleriyle çiftlere rahat bir nefes aldırıyor:

‘Seks, ilişkilerde çiftlerin birbirlerine bağlanması ve birbirlerini hala çekici bulmaları açısında önemli, fakat aslında haftada bir seks yapma yoğun insanlarda daha realist bir amaç olarak görülüyor. Hala sürekli seks yapmamız gerektiği efsanesine tutunuyoruz; fakat bedenimiz bu şekilde inşa edilmedi ve eğer partneriniz sürekli seks yapmak isterse bu sizin için oldukça yorucu olacaktır.’

Ayrıca başka bir araştırmaya göre seks yapmak, yüksek gelir sahibi olmaya göre insanları daha mutlu ediyor. 335 kişi üzerinde yapılan online araştırmada, uzun dönemli ilişkilere sahip kişilere yıllık maaşı soruldu. Yüksek maaş alıp az seks yapan insanların, düşük maaş alıp daha çok seks yapan insanlara göre daha mutsuz oldukları ortaya çıktı.

İlgili yazı: Mutluluğu artık para değil seks getiriyor!

‘İnsanlar sıklıkla daha fazla seks yapmakla daha çok para kazanmayı mutluluğa ulaşmada eşit görüyorlar; fakat bu durum sadece bir noktaya kadar’ diyor Dr Muise. Dr. Muise’nin araştırması Society for Personality and Psychology dergisinde yayınlandı.

Kaynak:

telegraph.co.uk

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!