Ramazan ayında su ihtiyacınızı karşılayacak 5 öneri

Su, vücudumuzun fonksiyonlarını doğru bir şekilde yerine getirmesi adına hayati öneme sahip bir içecektir. Vücudumuzdaki su oranı cinsiyete, yaşa ve kiloya göre değişmekle birlikte bildiğimiz bir şey var ki, vücut ağırlığımızın yarısından fazlası sudan oluşur. Yaşamımız için bu denli öneme sahip suyun görevleri saymakla bitmez. Örneğin su, yeni hücrelerin yapı taşıdır ve hücrenin hayatta kalmak için güvendiği anahtar besin maddesidir. Ayrıca günlük beslenmemizde tükettiğimiz besinleri metabolize eder ve vücut içerisinde taşır. Özellikle idrar yoluyla atıkların temizlenmesine yardımcı olur.

Ramazan ayında suyun önemi daha da artmaktadır. Uzun süreli açlık sonrasında vücuttaki sıvı dengesi oldukça bozulur. Vücudumuzun suya ihtiyacı artar. Aman dikkat, bu durum istemediğimiz rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. Peki ne yapalım? İşte oruç tutarken vücudumuzun susuzluktan olabildiğince az etkilenmesini sağlayacak 5 öneri…

1. Mutlaka sahur yapın.

Çoğu insan sahur yapmadan oruç tutmayı tercih ediyor. Bu oldukça yanlış bir yaklaşımdır. Yaptığımız sahur bizi gün içerisinde tok tutar, enerjimizi sağlar ve su ihtiyacımızı giderir. Sahurda koca bir bardak su içmeyi ihmal etmeyin.

2. Sahur menünüzü doğru planlayın.

Örneğin sahurda mutlaka sebzelere ve meyvelere yer verin. Salatalık, domates, marul gibi sebzeler yüksek su içerikleri nedeniyle gün içerisinde bize oldukça destek olur. Sucuk, pastırma, tuzlu peynir ve zeytinlerden olabildiğince kaçının.

3. Çay, kahve veya şekerli içeceklerden kaçının.

Bu içecekler su ihtiyacımızı karşılamaz, aksine vücudumuzun suya olan ihtiyacını artırır. O nedenle Ramazan ayında sınırlı tüketmekte fayda var. Çay ve kahve tüketirken yanında koca bir bardak su içmeyi de ihmal etmeyelim.

4. Yavaş su tüketelim.

Su tüketimi hızlı olduğunda vücudumuz yararlanamadan, çoğu idrarla dışarı atılır. O nedenle ihtiyacımız olan suyu iftar ile sahur arasına paylaştırarak tüketmekte fayda var.

5. İftarda mutlaka sıvı yemeklere yer verin.

Çorbalar, sulu sebze veya kuru baklagil yemekleri, su içeriği yüksek salatalar gün içerisinde eksik olan su ihtiyacınızı tamamlamanız adına size destek olacaktır. Yanında ayran, kefir gibi sıvı içecekler veya az şekerli kompostolar tercih edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Brezilya cevizi: Doğal bir selenyum madeni

Gamze Altınay Diyetisyen
Diyetisyen, aromaterapist, voleybolcu, hemşire, doğal ve organik yaşam aşığı biri olarak %100 burslu olarak okuduğum İstanbul Bilgi Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik ile aynı anda ... Devam