Profesyonel bir yaşam koçu ile çalışmanın en önemli getirisi nedir?

Yaptığım iş ile ilgili sanıyorum ki beni en çok mutlu eden nokta, birlikte çalıştığımız insanlardan koçluk süreçleriyle ve hayatlarına etkileriyle ilgili içtenlikle ve kendiliğinden gelen yorumlar duymak oluyor. Profesyonel koçluk eğitimlerine başlamadan önce çok araştırmıştım, dolayısı ile koçluğun ne olduğu hakkında bir fikrim vardı. İtiraf etmem gerekir ki aslında yanılıyormuşum. O zamandan beri profesyonel koçluk hakkında konuştuğum herkese koçluğun, deneyimlemeden ne olduğunun tam olarak anlaşılabilecek bir süreç olmadığını söylüyorum. Bunun yanında, kendi hayatında böyle bir desteğe ihtiyacı olabileceğini düşünen, ancak ne olduğunu bilmeyen veya emin olamayan kişiler için de koçluğun ne olduğuna ve koçluğun faydalarına değinmek isterim.

Kişisel deneyimime dayanarak şunu paylaşmak isterim ki, bir koçluk ilişkisinin en önemli getirisi kişiye merakla, yargılanmadan, samimiyetle dinleneceği bir alan yaratmasıdır. Öyle ki, odağın yalnızca sizde olduğu bu zaman diliminde sesli düşünmek, sorgulamak ve kimi zaman zorlanmak süreç içerisinde pek çok kilidin anahtarını bulmanıza destek olur. Einstein’in sevdiğim bir sözü var, “Bir problemi, onu ortaya çıkaran bilinç düzeyi ile çözemezsiniz” der. Burada koçun varlığı size sizi yansıtır, bakış açınızı fark etmenizi sağlar ve gerekirse değiştirmenize destek olur.

Öncelikle koç sıfatının günümüzde pek çok farklı alanda kullanımına şahit oluyoruz. Spor hocalarına, beslenme danışmanlarına, insanların ellerine belli bir alanda yönergeler verip bunları yapıyor mu, yapmıyor mu takip eden kişilere dahi koç deniyor. Ancak, benim burada bahsedeceğim koçluk, profesyonel koçluk olacak. Koç kelimesi TDK tarafından “kişilerin liderlik veya yöneticilik özelliklerini, becerilerini geliştirmeye yönelik, belli bir amacı hedefleyerek daha etkili sonuçlara ulaşmasını sağlamak için çalışan kimse” olarak tanımlanır. ICF (Uluslararası Koçluk Federasyonu) ise koçluğu, “günümüzün belirsiz ve karmaşık ortamlarında özellikle önemli olan, kişisel ve mesleki potansiyeli en üst düzeye çıkarmak için ilham veren, düşünmeye teşvik eden ve yaratıcı bir süreçte müşteri ile ortaklık ilişkisi” olarak tanımlar.

Diyebilirsiniz ki ne konuşuyoruz peki koçluk seanslarında? Çok basitçe cevaplamam gerekirse, size ve hayatınıza dair siz ne konuşmak istiyorsanız onu konuşuyoruz aslında. Örnek vermek gerekirse; ulaşmak istediğiniz hayal ve hedefleriniz, bu yoldaki engelleriniz, hayatınızı nasıl daha mutlu, dengeli ve doyumlu yaşayabileceğiniz, hayatınızdaki karmaşayı azaltıp bir düzene koymak isteğiniz, hoşlanmadığınız veya rahatsız olduğunuz bir alışkanlığınız/huyunuz, dönüm noktasında olduğunuzu düşündüğünüz zamanlar, çözümleyemediğiniz konular, alamadığınız veya alıp da uygulamaya geçiremediğiniz kararlar, düzeltmek istediğiniz ilişkiler… Bunların hepsi koçluk alarak çözümleyebileceğiniz konulardır.

Ben kimim? Gerçekten ne istiyorum? Nasıl biri olmak istiyorum? Hayattan ne bekliyorum? Ulaşmak istediğim hedefler, benim gerçek amacıma hizmet ediyor mu? Bunlar günlük hayatta düşünmeye genellikle vakit ayırmadığımız, ama yönümüzü belirlememize destek olacak önemli sorular. Bu yüzden kendini daha iyi tanımak, anlamak ve gelişmek isteyen herkes koçluk desteği alabilir.

Koçluk ilişkisi kişiye neler kazandırmayı hedefler?

 • Düşünceleri netleştirmek ve farkındalık kazandırmak.
 • Kişinin tarafsız ve yargısız dinlenildiği bir ortam yaratmak.
 • Güçlü yönlerin keşfedilmesini sağlamak.
 • Doğru sorularla farklı bakış açıları kazandırmak.
 • Mutlu ve başarılı yaşama becerisini artırmak.
 • İhtiyaç duyulan kaynakları ortaya çıkarmak.
 • Kişinin adım atmasına destek olmak.
 • Özgüven geliştirmek.
 • Kendi gözlemleri ile kişinin amacına giden yöntemi belirmesine yardımcı olmak.
 • Düşünceleri harekete geçirerek çözüm üretme sürecini tetiklemek ve dönüşümü gerçekleştirmek.
 • Kişiye, bilmediği yönleriyle kendini tanıtmak.

Sorularınızı iletmek ve daha fazla bilgi almak için [email protected] adresinden iletişim kurabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Gelecekte ne yapmak istediğinizi bilmiyor musunuz: Paniğe kapılmadan tutkularınızı keşfetmek

Beyza Turan Profesyonel Yaşam Koçu
Profesyonel olarak yaşam koçu, amatör olarak yazarım. “Bu hayatı nasıl daha iyi yaşarım?” sorusuna kafayı takmış biri olarak öğrendiklerimi paylaşmayı çok önemsiyorum. İlgi alanlarım ... Devam