Pozitif bir yaşam için 10 öneri

Ortalama bir insanın aklından günde yaklaşık 70.000 düşünce geçer! Aklınızdan geçen düşünceleri düşünmek için bir dakikanızı ayırın. Olumlu ve canlandırıcı mı? “Bugün muhteşem bir gün olacak!” Veya olumsuz ve hırpalayıcı mı? “Bugünü geçirecek enerjim yok.” Olumlu düşünceler ruh halinizi, ruhunuzu güçlendirir ve yaşamınızda daha fazla pozitiflik ve mutluluk üretir. Kötümser düşünceler de, tam tersine, olumsuz bir domino etkisi yaratır. Düşünceleriniz, hayatınızı nasıl yaşadığınızı ve başkalarının sizi nasıl algıladığını büyük ölçüde etkiler. Neyse ki, olumsuz konuşan zihniniz ile yaşamak zorunda değilsiniz. Bu elbette pratik gerektirir, ancak pratik ettikçe, zihniniz doğal olarak olumlu düşüncelere yönelir.

Bunlardan uzak durun!

Negatif iç ses

Kendinizi küçültmek sağlığınıza zarar verir. Kendi kendinize olumsuz iç sesinizle konuştuğunuzu fark ettiğinizde, “iptal iptal” deyin ve kendinize şefkatli davranmak için onu olumlu bir yorumla değiştirin.

Egonuz

Doğru ve haklı olmak size güzel gelebilir, ama mutlu ve huzurlu olmak daha güzel. O yüzden bazen egonuzla mı hareket ediyorsunuz, fark edin.

Sınırlandıran inançlar

Artık size hizmet etmeyen inançları canlandırıcı, destekleyici düşüncelerle değiştirin. Konfor alanınızdan çıkabilmenin en kolay yolu da ne gibi sınırlandırıcı inançlarınız olduğunu fark etmekten geçer. 

Direnç

Farklı sonuçlar almak istiyorsanız, farklı yöntemler kullanın. Küçük değişiklikleri tutarlı bir şekilde yapın. Küçük değişiklikler, hayatınızı toplarlar ve dönüştürürler. Değişim korkutucu olabilir, ama kendinizi geliştirmeniz için çok önemli.

Karşılaştırma

Başkalarının sahip olduklarıyla kendinizinkini karşılaştırmak çekici gelse de kendinizi karşılaştırmak şu anda sizin için sahip olduğunuz her şeyi bir yana koyup unutmanıza sebep olabilir. Hayran olmanın elbette hiçbir sakıncası yok, çünkü hayranlık genellikle kendimiz için istediğimiz harika şeylerin bir yansıması olarak görülür. Ancak hayranlık ve karşılaştırmalı özyargı arasında ayrım yapmayı öğrenin.

Bunları daha sık yapın!

Şükran

İstediğiniz her şeye sahip olmadığınızı düşünseniz bile, bugün sahip olduğunuza odaklanın. Bir şükran günlüğü tutun ve her gün için minnettar olduğunuz beş şeyi yazın.

Kendinizle ilgilenin

Kendimizi önemsemek ve ilgilenmek, bencil olmanın tam tersidir, çünkü bizi güçlendirir ve sevdiklerimizi desteklememizi sağlar. İçsel mutluluğumuzu bulamazsak, bir zaman sonra kendimize ve sevdiklerimize faydamız azalır ve en iyi halimiz olamayız. Her zaman verdiğim bir örnek var, kendimizi bir kupa yada kova gibi düşünelim, kovanın altında delikler varsa, ne kadar su doldurursak dolduralım, içi dolmaz. Ne kendimize su verebiliriz, ne de sevdiklerimize. Kendimizle ilgilenmek, kendimizi daha güçlü, enerjik ve sağlıklı yapabilmenin bir yolu.

Sessiz zaman

Kendinizi yansıtmak, meditasyon yapmak veya sadece kendinize sessizce vakit ayırmak için özel zaman ayırın. Gerekirse bunu takviminizde işaretleyin. Zihninizi temizleyin ve fiziksel gerginliğin erimesine izin verin.

Arkadaşlarınızla bir araya gelmek

Etrafınızı sizi destekleyen, olumlu bir frekansta olan insanlarla çevreleyin. Böylece birbirinizden ilham alabilirsiniz. Olumlu arkadaşlar, sizin kendinize inanıp ilerlemenize yardımcı olur. Araştırmalara göre, destekleyici arkadaşlara sahip olmak, hedeflerinize asılma olasılığınızı yüzde 20 artırıyormuş.

Nezaket

Birine iltifat ederek veya nazik jestler yaparak onun enerjisini yükseltin. Sonra bu davranışın sizin ruh halinizi ve enerjinizi nasıl etkilediğini görün. Çok şaşıracağınıza eminim.

Güncel paylaşımlarım ve yeni günlük bilgiler için Instagram hesabıma bakabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Stresli günlerde modunuzu yükseltmek için nokta atışı çözümler

Deniz Alayat ICF Bütünsel Yaşam Koçu & IIN Sağlık Koçu
Ben Deniz, Bütünsel Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Koçu’yum. 2016 yılının sonuna doğru bir anda kendimi çok halsiz hissetmeye başladım. Bir hafta önce günde 30 ... Devam