Stresli günlerde modunuzu yükseltmek için nokta atışı çözümler

Bazı günler, kendimizi bir anda bir stres sarmalının içinde buluruz. Aklımızı kurcalayan, ilgilenmemizi gerektiren bir sürü şey varken, bir anda yoktan yere, hiç beklenmedik bir şekilde, başka bir stresli şey daha yaşarsınız… İyice dibe çökmeden ve o sarmala iyice gömülmeden önce yapabileceğiniz birkaç önerim olacak. 

Kendinizi ara ara kontrol edin

Çoğu zaman, bizi strese sokan durumlar, tam o anda olan şeyler değil de gelecekle ilgili ne olacağı beklentilerimizdir. Örneğin, ben, kanser sonrası doktor kontrollerimden önce, iyi olduğumu bilmeme rağmen ister istemez endişelenir ve strese girerim. Böyle durumlarda periyodik olarak kendinize “Şu anda iyi miyim?” diye sorarak kendinizi kontrol edin. Evet, iyisiniz, iyi durumdasınız. Hızlı bir pozitif onaylama ihtiyacınız olduğunda bunu gün içinde ara ara tekrarlayın. “Şu anda iyi misin?” “Evet, iyiyim.”

Arkadaşlarınızdan destek alın

Kötü bir gün (veya hafta veya ay) geçirdiğinizde, ilk içgüdünüz kendinizi izole etmek olabilir. Kimse bir suratsızı sevmez, “Hep dertlerimi mi anlatacağım?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Ama bir arkadaşınıza açılmanız, size çok iyi gelecek emin olun. Ayrıca eminim, arkadaşınız keyifsiz olduğunda siz de ona içtenlikle desek oluyorsunuzdur. Birkaç arkadaşınıza veya whatsapp grubunuza, keyifsiz bir gün geçirdiğinizi yazın ve size komik video, GIF’ler veya bebek kedi, köpek, panda fotoğrafları yollamalarını isteyin. Modunuzun değişeceğine eminim.

Yürüyün

Yürüyüş yapmak benim için bir nevi meditasyon. Her şeyden önce ekonomik, çok özel bir ekipmana ihtiyacınız yok, her yerde yapabilirsiniz, günün neredeyse her saatinde yapabilirsiniz. Yorgun olduğunuzda yürüyüşe çıkmak, bir fincan kahve içmenizden daha etkili bir enerji artışı sağlayabilir. Yürüme vücuttaki oksijen akışını artırır. Yürümek aklınızı boşaltmanıza ve yaratıcı bir şekilde düşünmenize yardımcı olabilir. Dört deneyi içeren bir çalışma, yürürken veya otururken yeni fikirler düşünmeye çalışan insanları karşılaştırdı. Araştırmacılar, katılımcıların özellikle de dışarıda yürürken yürürken daha yaratıcı olduklarını buldular. 

5 dakika nefes molası verin

Hoop, kafanızı kaldırın ve gökyüzüne bakın. Bakış açınız değişsin, bu evrende aslında küçücük bir nokta olduğumuzun farkına varıp bir nefes alın. Belki de o an çok büyük görünen stresinizin aslında o kadar da büyük olmadığını fark edeceksiniz. Mümkünse, kısa bir meditasyon yapın, rehberli meditasyon için pek çok uygulama ve video mevcut. Onlardan yararlanabilirsiniz.
Güneş enerjisinden yararlanın.

Özellikle sabahları ilk iş güneş enerjisinden yararlanmaya çalışın. Bu, servise 5 dakika önce inerek de olabilir, işyerinde terasta bir güneş molası vererek de. Yaz dönemine girdiğimiz için güneşten ve D vitamininden faydalanmayı atlamayın. Özellikle sirkadiyen ritme uyumlu yaşayabilmek ve bedeninizi uyandırmak için güneş ışığı şart.

Uçucu yağlardan yararlanın

Özellikle lavanta yağı, rahatlamak için birebir bir yağ. Hem nane, hem de lavanta yağlarının sakinleştirici etkisi, baş ağrısı hafifletmede etkilidir. Araştırmalar, nane yağının uygulandığı yerde kan akışında önemli bir artışa neden olduğunu ve kas kasılmalarını yatıştırdığını gösteriyor. Ayrıca, lavanta yağı ile ilgili yapılan bir araştırma da, lavanta yağının kullanımının migren baş ağrısının güvenli ve etkili bir tedavisi olduğunu göstermiştir. Ufak bir uyarı da eklemek istiyorum: Uçucu yağlar çok ucuzsa kuşku verici bir durum olduğu için almayın ve iyi, emin olduğunuz ve kaliteli kaynaklardan satın alın.

Sebze ve meyvelerden yararlanın

Avusturalya’da yapılan bir araştırmaya göre, günde 5-7 porsiyon sebze-merve tüketen kişilerde stres oranı ortalama yüzde 14 daha az, kadınlarda bu oran yüzde 23 daha az. Stresli olduğunuz bir anda paketli bir gıdaya sarılmaktansa, meyve yemek veya sebze suyu içmek için bir sebep daha…

En sevdiğiniz şarkınızı dinleyin

Eminim sizin de favori şarkılarınız vardır, benimkilerden bazıları çok utanç verici ama kulaklıkla son ses onları dinlemek, hatta ortam müsaitse deli gibi bağıra bağıra şarkıya eşlik etmek de müthiş rahatlatıcı. Ve mümkünse son bonus şarkıyla beraber dans etmek. Zürih Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışmada, müzik dinlemenin sadece stres seviyenizi değil, vücudunuzun stresten kurtulma yeteneğini de etkilediği ortaya çıktı. Ayrıca müzik dinlemek, beyinde dopamin hormonun salınmasını tetikler. Pek çok araştırmada, müziğin, beyinde dopamin reseptörlerinin de bulunduğu, ödül ve keyif merkezinde aktiviteleri çoğalttığı bulundu. O zaman son ses, gaz verin!

Güncel paylaşımlarım ve yeni günlük bilgiler için Instagram hesabıma bakabilirsiniz.

Referanslar:
1- Stair walking is more energizing than low dose caffeine in sleep deprived young women, Derek D. Randolph, Patrick J.O’Connor, Physiology & Behavior Volume 174, 15 May 2017, Pages 128-135
2- Give your ideas some legs: The positive effect of walking on creative thinking., Oppezzo, M., & Schwartz, D. L. (2014), Journal of Experimental Psychology: Learning, Memory, and Cognition, 40(4), 1142-1152.
3-Lavender essential oil in the treatment of migraine headache: a placebo-controlled clinical trial; Sasannejad P, Saeedi M, Shoeibi A, Gorji A, Abbasi M, Foroughipour M.
4-Essential plant oils and headache mechanisms; Göbel H, Schmidt G, Dworschak M, Stolze H, Heuss D.
5- Fruit and vegetable consumption and psychological distress: cross-sectional and longitudinal analyses based on a large Australian sample, Binh Nguyen, Ding Ding, Seema Mihrshahi, BMJ Journals, Volume 7, Issue 3
6- The Effect of Music on the Human Stress Response, Myriam V. Thoma, 1 , 2 Roberto La Marca, 2 Rebecca Brönnimann, 2 Linda Finkel, 2 Ulrike Ehlert, 2 andUrs M. Nater 3 , *
7-Brain correlates of music-evoked emotions. ,Koelsch S., Nat Rev Neurosci. 2014 Mar;15(3):170-80. doi: 10.1038/nrn3666.
8-Intensely pleasurable responses to music correlate with activity in brain regions implicated in reward and emotion., Blood AJ, Zatorre RJ., Proc Natl Acad Sci U S A. 2001 Sep 25;98(20):11818-23.

İlginizi çekebilir: Dünyanın en ucuz ilacı: Gülmek

Deniz Alayat ICF Bütünsel Yaşam Koçu & IIN Sağlık Koçu
Ben Deniz, Bütünsel Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Koçu’yum. 2016 yılının sonuna doğru bir anda kendimi çok halsiz hissetmeye başladım. Bir hafta önce günde 30 ... Devam