PMS kabusuna son veren mucize besinler

Kadınların için, gişe rekortmeni gerilim filmlerinden, böceklerden, karanlıktan ve hatta yükseklikten daha korkunç bir şey var: PMS! Her ay küllerinden doğan bu kabus gibi sendrom yüzünden kadınlar her ayın 1 haftasını sıkıntı içinde geçirebiliyor. Baş ağrıları, kramplar, kas ağrıları, geçmek bilmeyen yorgunluk hissi ve asabiyet derken hayatı iyiden iyiye zorlaştıran bu dönemi atlatmak için romantik komedi filmleri eşliğinde bol kalorili çikolatalı pastalara sarılmaktan daha iyi bir çözüm biliyoruz: İşte kadınların PMS döneminde kurtarıcısı olacak 5 besin:

İlginizi çekebilir: Regl dönemi ile ilgili açıklığa kavuşan 5 söylenti

Yüksek kalsiyum ve D Vitamini içeren besinler

Araştırmalar gösteriyor ki belli bir dozda kalsiyum ve D vitamini tüketmek adet döngüsünü düzene sokuyor ve östrojen salgısını dengeliyor. Bu yüzden süt, yoğurt, peynir ve yumurtayı özellikle regl öncesi döneminizde bol bol tüketin. Eğer vegan besleniyorsanız brokoli ve kale tüketebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Mutfağınızdaki malzemelerle ağrılardan kurtulmak mümkün

Omega 3 içeren besinler

Somon ve sardalya gibi balıklar hem ağır metaller içermemeleri hem de tam bir Omega 3 deposu olmalarıyla regl kramplarının en büyük düşmanıdır.

B6 vitamini içeren besinler

Özellikle PMS döneminde yaşanan meme hassasiyeti, depresiflik ve ödem eğilimli olma gibi sorunların üstesinden gelmenin en iyi yolu hiç kuşkusuz B6 vitamini yönünden zengin besinler tüketmektir. Bu vitamini almanın en kestirme yolu ise sabah kahvaltılarında muzlu yulaf lapası tüketmektir.

İlginizi çekebilir: Muzun sağlık kazandıran 20 muhteşem etkisi

Magnezyum içeren besinler

Özellikle PMS döneminde can sıkıcı kas krampları ve hayat kalitesini yerle bir eden karın ağrıları ile mücadele eden kadınlar bu dönemde, magnezyum yönünden çok zengin olan kabak çekirdeği, badem, fındık ve ceviz gibi kuru yemişleri tüketebilirler.

Manganez içeren besinler

Şahane bir manganez kaynağı olan ananas tüketerek regl öncesi dönemin bünyenizde yaptığı ödemlenme etkisinden kurtulabilirsiniz. Ayrıca ananasın içerdiği doğal meyve şekeri ile bu dönemde düşen kan şekerinizi dengeleyebilir ve bol bol mutluluk hormonu salgılayabilirsiniz!

Kaynak:

Popsugar.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!