Mutfağınızdaki malzemelerle ağrılardan kurtulmak mümkün

Kronik kas ve eklem ağrısı çekenler, bununla başa çıkmanın ne kadar zor olduğunu çok iyi bilirler. Kas gevşeticiler, ağrı kesiciler ve acıyı hafifletmeye yönelik bantlar derken; bu ağrılarla yaşamamak için birer ilaç bağımlısına dönüşmek işten bile değildir.

Ancak unutmamak gerekiyor ki tüm bu ilaçlar, romatoid artrit veya fibromiyalji gibi ağrılı hastalıkların sadece semptomlarını ortadan kaldırır. Yani ilaç kullanarak sadece hastalığın belirtisi olan ağrıyı ortadan kaldırırsınız, temelde yatan sebebi değil. Ağrı tedavisinde işin kaynağına inmek isteyenler için,  kolayca temin edeceği bitkisel ağrı tedavi kürlerini araştırdık:

İlginizi çekebilir:Pilates yaparken boyun ağrısı çekmemizin nedeni ve çözüm önerileri

Papatya

Yeryüzünün en kolay ulaşılır sakinleştiricilerinden biri olan papatyanın özellikle anksiyete üzerinde önemli bir etkisi olduğu biliniyor. Özellikle adet döneminde bedeniniz normalden daha fazla hassaslaşıyor ve sonu gelmez kramplardan yakınıyorsanız bu dönem boyunca kahve yerine papatya çayı tüketmeyi deneyin. Farkı hemen hissedeceksiniz.

İlginizi çekebilir: Ağrı kesiciler ağrıyı yok ederken pozitif duyguları da öldürüyor

Zencefil

Tarihinin bilinen en eski ağrı kesicilerinden biri olan zencefil, hem Çin hem de Ayurvedik tıbbı için son derece önemli bir bitki.

Özellikle antrenman sonrası oluşan kas ağrılarının en iyi ilaçlarından biri olan zencefilin en önemli özelliklerinden biri de anti-enflamatuar olması. Yani bu bitki, vücudunuzda bulunan bir iltihabın size vereceği yangı ve acıyı da etkili şekilde tedavi eder.

Özellikle aktif spor yapanlar, profesyonel sporcular, romatizma kökenler hastalıklardan yakınanlar ve fibromiyalji hastaları her gün zencefil tüketebilirler. Zencefili hem içinde zencefil ekstratı bulunan besin destekleri vasıtasıyla, hem de mis kokulu zencefil çayları içerek tüketebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Toprağın altında büyüyen mucize: Zencefil

Zerdeçal

4000 yıldır benzersiz bir ağrı kesici ve anti-enflamatuar olarak kullanılan zerdeçal, özellikle bağ doku, eklem ve kemik ağrıları çekenlerin diyetine mutlaka eklemesi gereken bir besin. Zerdeçalı tüketmenin en etkili yolu şu: kısık ateşte ve 5-6 saat haşladığınız kemik suyunun içine zerdeçal ekleyin. Bu karışı sayesinde eklemleriniz ve bağ dokularınız adeta bayram edecek!

Sarımsak

Mısırlıların adeta taptığı hatta bir dönem para olarak kullandığı sarımsak hem güçlü bir antioksidan hem de iyi bir ağrı kesicidir. Kokusundan rahatsız olmamak için bütün sarımsağı bir miktar balla adeta bir kapsül gibi yutabilirsiniz.

Kaynak:

Mibdbodygreen.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!