Ağrı kesiciler ağrıyı yok ederken pozitif duyguları da öldürüyor

Ağrı kesici birçok ilacın içeriğinde bulunan parasetamol maddesi, sadece ağrıyı değil aynı zamanda pozitif duyguları da yok ediyor.

Şimdiye kadar yapılan bilimsel araştırmalar, ağrı kesicilerin hem fiziksel hem de psikolojik acıyı dindirdiğini gösteriyordu. Ancak ilk defa, ağrı kesicilerin psikolojik açıdan negatif duyguların yanı sıra pozitif duyguları da yok ettiği ortaya çıktı.

Psychological Science dergisinin Haziran 2015 sayısında sonuçları yayımlanan yeni bir araştırmaya göre 600’den fazla ilaçta bulunan parasetamol (asetaminofen) maddesi, olumlu veya olumsuz ayırt etmeden tüm duyguları yok ediyor.

Ağrı kesiciler ağrıyı yok ederken pozitif duyguları da öldürüyor
Ağrı kesicilerin psikolojik açıdan negatif duyguların yanı sıra pozitif duyguları da yok ettiği ortaya çıktı.

Araştırma kapsamında katılımcıların yarısına günlük ortalama doz olan 1.000 mg parasetamol, geri kalan yarısına ise plasebo ilaç verildi. Tüm katılımcıların tamamına bir saat sonra, bazı fotoğraflar gösterildi ve bu sayede pozitif veya negatif duyguları ortaya çıkarılmaya çalışıldı. Testin sonunda parasetamol alan katılımcıların, plasebo ilaç alanlar gibi duygu iniş-çıkışları yaşamadıkları anlaşıldı. Yani mutlu bir fotoğraf gördüklerinde plasebo ilaç alanlar mutlu hissederken, parasetamol alanların duygu seviyesi ortalamada kaldı.

Ağrı kesiciler ağrıyı yok ederken pozitif duyguları da öldürüyor
Parasetamol maddesi, sadece ağrıyı değil aynı zamanda pozitif duyguları da yok ediyor.

Araştırmacılar, birçok kişinin parasetamol aldıklarında yaşadıkları bu etkinin farkında bile olmadığını söylüyor. Diğer ağrı kesici maddelerin ise aynı etkiyi yaratıp yaratmadığı henüz bilinmiyor.

Kaynak:
Psy Blog ve http://pss.sagepub.com/content/26/6/750

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!