Pilates, kilo vermek için iyi bir egzersiz mi?

Pilates, popüler bir düşük etkili egzersizdir. Şekillenmek, yağsız kas elde etmek ve postürü düzeltmek için etkilidir. Onu uygulamak sağlığınıza faydalı olabilir ve sağlıklı bir kiloda kalmanıza yardımcı olabilir. Ancak kilo verme konusunda koşma ve yüzme gibi diğer kardiyo egzersizler kadar da etkili değildir. Çünkü pilates matındaki hareketlerde genellikle kardiyodan daha az enerji tüketirsiniz.

Fakat pilates hoşunuza gidiyorsa düzenli olarak yaparak spor rutininize bağlı kalmanız mümkün olacaktır. Ayrıca sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürme eğiliminiz de artar. Eğer hedefiniz kilo vermekse, pilatesi sağlıklı beslenme ve diğer spor formları ile birleştirmeniz faydalı olabilir. Pilatesin yanında güç egzersizleri ve kardiyo egzersizleri uygulamak daha fazla fayda elde etmenizi sağlayacaktır.

Araştırmalar ne diyor?

Pilates konusundaki araştırmalarda karmaşık sonuçlar var.

2017 yılında 30-50 yaş arası 37 fazla kilolu veya obez kadınla yapılan küçük bir çalışmada, sekiz hafta boyunca pilates uygulamasının şu konularda verimli olduğu görülmüş:

  • kilo verme
  • beden kitle endeksini düşürme
  • beli şekillendirme
  • karın ve kalça çevresini azaltma

Çalışmaya göre yağ hariç beden kütlesinde herhangi bir değişim meydana gelmemiş. Bu grup, bu aralıkta egzersiz yapmayan bir diğer grup ile karşılaştırılmış.

2015 yılındaki başka bir çalışmada ise 59-66 yaş arasındaki menopoz sonrası dönemdeki kadınlar gözlenmişler. 12 hafta boyunca pilates uygulamasının beden kompozisyonunda bir değişim yaratmadığı görülmüş.

Ancak katılımcıların karın, üst ve alt uzuv güçlerinde artış meydana gelmiş. Araştırmacılar beden kompozisyonunda değişim olmamasını, katılımcıların beslenmelerinde hiç değişiklik yapmamalarına bağlıyorlar.

Ayrıca 2015 yılındaki umut verici bir çalışmaya göre pilates kronik bel ağrılarına ve diğer sakatlıkların rehabilitasyonuna katkı sağlayabiliyor. Fakat bu konuda daha fazla çalışma gerekiyor.

Özellikle sakatlığınız ve ağrılarınız varsa pilates öncesinde doktorunuzdan izin alın.

Pilates kaç kalori yakmanızı sağlar?

Yaktığınız kalori miktarı mevcut kilonuza, mat veya reformer uygulamanıza, dersin zorluğuna bağlı olarak değişecektir. 68 kilo birisi için 50 dakikalık pilates mat dersi yaklaşık olarak 175 kalori yakılmasını sağlayacaktır. Daha ileri bir 50 dakikalık pilates dersi ise 254 kalori yakmanızı sağlayabilir.

Derste nabzınız ne kadar yüksek olursa o kadar kalori yakarsınız.

Kaloriler kilo vermeyi nasıl etkilerler?

450 gram kilo vermek için 3500 kalori yakmanız gerekir. Eğer hedefiniz kilo vermekse, yürüme, koşma, bisiklet gibi kardiyo egzersizlerini de pilatese ek olarak yapmanız gerekir. Ayrıca yağsız proteinler, tam tahıllar, meyveler ve sebzelerden oluşan sağlıklı bir beslenmeye sahip olmanız gerekir.

Pilatesi ne kadar sık yapmalı?

Eğer pilateste yeniyseniz, tüm faydalarını elde etmek için haftada 2-3 defa uygulamanız gerekir. Ayrıca reformer dersleri gibi daha gelişmiş teknikleri de deneyebilirsiniz. Geleneksel pilates dersleri yerine tüm bedeni çalıştıran derslerde daha fazla kalori yakarsınız.

Kilo vermeyi hedefliyorsanız, haftada bir kaç defa kombinasyon derslerine katılmak en yüksek faydayı sağlar. Ayrıca pilates derslerine ek olarak kardiyo ve güç egzersizleri de yapabilirsiniz. Pilatesi diğer kardiyo ve güç egzersizleri ile birleştirmek ve sağlıklı yemek, kaslarınıza şekil vermenizi sağlar ve kilo verme hedeflerinize ulaşmanıza katkı sağlar.

Pilates etkisi nedir?

Pilates etkisi, pilatesin duruşta, kas tonusunda ve şekilli bir core bölgesinde yarattığı etkidir. Bu etkinin sonucunda kilo vermiş gibi görünebilirsiniz, daha fit görünürsünüz ama kilo vermemiş olursunuz.

Kilo vermek için ipuçları

Spor kilo vermek için önemlidir ancak beslenmeye odaklanmak da bir o kadar önemlidir. Sağlıklı atıştırmalıklar ve öğünler, yağsız proteinler, sebzeler, meyveler ve tam tahıllar tüketmek gerekir. Hedeflerinize uygun bir beslenme planı için doktorunuza görünmeniz fayda sağlar. Ayrıca günde asla 1200 kalorinin altını tüketmemek gerekir.

Pilates etkili bir düşük zorlayıcılıkta spordur. Kasları şekillendirmek, core bölgesini toparlamak ve postürü iyileştirmek için faydalıdır. Ayrıca bel ağrılarına da bölgeyi güçlendirerek bir çözüm sağlayabilir.

Eğer kilo vermeyi hedefliyorsanız, pilatesi sağlık planınız içine katabilirsiniz ancak onu sağlıklı beslenme ve yaşam tarzıyla birleştirmeniz gerekir. Ayrıca yeni bir egzersiz rutinine başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir.

Kaynak: healthline

İlginizi çekebilir: Pilatese başlamak için 4 neden: Pilatesin faydalarını keşfedin

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!