Pilatese başlamak için 4 neden: Pilatesin faydalarını keşfedin

Pilates son zamanların en popüler egzersiz sistemlerinden biri. Bu sistemi henüz denemediyseniz ve size ne katacağını sorguluyorsanız eğer, doğru yazıyı okuyorsunuz. Pilatesi hayatınıza almanız için en geçerli nedenler…

1. Postürünüzü daha iyi hale getirebilirsiniz.

Çalışma koşulları, eğitim hayatı, genetik faktörler gibi birçok nedenden dolayı duruş bozukluğunuz olabilir. Pilates ile hayat kalitenizi düşüren duruş bozukluklarını azaltabilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken postürünüzü daha iyi hale getirmeyi hedefleyen bir egzersiz programı uygulamanızdır. Doğru bir program ile duruş bozukluğunuzu ve bundan kaynaklı ağrılarınızı giderebilirsiniz.

2. Tüm kaslarınızı güçlendirebilirsiniz.

Pilates tüm vücudu çalıştıran bir egzersiz sistemidir. İster aletli pilates, ister mat pilates uygulayın, her ikisinde de vücudunuzdaki tüm kas gruplarını hedef alan hareketler yapabilirsiniz. Pilatesin ana hedefi core, yani merkez bölgeyi güçlendirmek olsa da bu bölgeyi güçlendirirken kol, sırt ve bacak kaslarınızı da güçlendirebilirsiniz. Bazı hareketler spesifik olarak belli bir bölgeyi çalıştırsa da kısa süreli egzersizler yapmak isteyenler tüm vücut kaslarını hedef alan plank ve 4 ayak hareketlerini uygulayabilirler. Düzenli olarak bir süre pilates yaptıktan sonra tüm kaslarınızı güçlendirmenin artılarını günlük hayatınızda da hissedebilirsiniz.

3. Esnekliğinizi artırabilirsiniz.

Kaslarını güçlendirirken bir yandan esnemeyi kim istemez ki? Tek başına pilates uygulayarak hem güçlenip hem esneklik kazanabilirsiniz. Daha esnek bir bedene sahip olmanın faydalarını günlük hayatınızda hissedebileceğiniz gibi başka bir egzersiz/spor dalıyla ilgileniyorsanız onu uygularken de hissedebilirsiniz.

4. Nerede ve hangi yaşta olduğunuzun önemi olmadan kolaylıkla uygulayabilirsiniz.

Pilates yapmak için ihtiyacınız olan hiçbir şey yok desem abartmış olmam. Matınız varsa elbette ne güzel! Ancak matınız yoksa bir havlunun üzerinde de rahatça pilates yapabilirsiniz. Sosyal medyanın etkisiyle pilatesin, sadece reformer gibi aletlerle yapıldığını düşünebilirsiniz. Eğer ki zaman, mekan, maddi kaynak gibi imkanlarınız varsa bir pilates stüdyosuna üye olarak buradaki eğitmenler eşliğinde aletli pilates yapabilirsiniz. Ancak imkanlar kısıtlıysa da üzülmeyin; evinizde mat pilates yaparak da bu egzersiz sisteminin faydalarından yararlanabilirsiniz.

Hayatınızda hiç pilates yapmadıysanız öncelikle bir eğitmenden ders alarak hareketleri ve ilkeleri öğrenebilirsiniz. Pandemi sayesinde dünyanın farklı ülkelerinden birçok eğitmenden online olarak ders alabilirsiniz. Pilates yapmak için mekanın olmadığı gibi yaşın da bir önemi yok! Kaç yaşında olursanız olun kolaylıkla uygulayabileceğiniz pilates hareketleri olduğunu unutmayın!

İlginizi çekebilir: Vücudunuza ve yaşam tarzınıza göre en iyi diyet hangisi?

Bilge Aydogan Pilates Eğitmeni
Fiziksel ve kişisel gelişime olan merakım beni koçluk ve pilates ile buluşturdu. Kadir Has Üniversitesi'nde Profesyonel Koçluk ve NLP Koçluğu eğitimlerini tamamladıktan sonra Studio ... Devam