Vücudunuza ve yaşam tarzınıza göre en iyi diyet hangisi?

Bu sene güneş sıcaklığını bizlerle biraz geç de olsa paylaşmaya başladı. Ramazan dolayısıyla henüz yaz moduna geçilememiş olsa da bayram tatili itibariyle büyük şehirlerde yaşayan birçok kişi yazlık yerlere kaçmaya ve tatile çıkmaya başlayacak. Deniz sezonunun açılmasıyla da özellikle kadınları “plajda ne giyeceğiz?” telaşı sarmaya başladı. Bir kısım kadın soğuk geçen uzun kışa aldırmayıp dengeli beslenmeye ve spor yapmaya devam ederek fiziğine özen göstermiş olsa da bir kısım mevsimin verdiği rehavetle canının istediğini yiyerek yağlanmanın ve şişmanlamanın önüne geçemedi.

Dikkat etmeyenlerin şu günlerde elbette en sık düşündükleri ve internette araştırdıkları şeylerden biri de; “en iyi diyet hangisi?” sorusu. Maalesef ki bu sorunun net bir cevabı olmadığını doktorlar ve beslenme uzmanları zaten her fırsatta vurguluyorlar. Ancak siz yine de en iyi diyetin ne olduğunu merak ediyorsanız, diyetinizin en iyisi olup olmadığını bazı kriterlere göre değerlendirip kararlaştırabilirsiniz. Bu kriterler için birkaç öneride bulunmak istiyorum, siz de bu kriterler listesini uzatarak kendiniz için en iyi diyeti kolayca bulabilirsiniz!

İlk kriter olarak diyet en basit şekilde uygulanabilir olmalıdır. Bu demektir ki; diyetinizin günlük hayatınıza yani iş hayatınıza, aile hayatınıza ve sosyal hayatınıza çabucak adapte edilebilmesi gereklidir. Örneğin; siz her ayın son cuma günü akşam yemeğinde geniş ailenizle kallavi bir akşam yemeği yiyorsanız diyetiniz de bu aktiviteye uyum sağlamalıdır. Günlük yaşamınızın herhangi bir döneminde diyetinize uygun bir şeyi yemek için stres altına giriyorsanız o diyetin sürdürülebilirliği tartışma konusu olabilir. Öyle bir diyet yapıyor olmalısınız ki diyet yaptığınızın farkında olmadan, bir işkenceye maruz kalıyormuş gibi hissetmeden yaşıyor olmalısınız.

İkinci kriter de diyetin ideal kilo ve ideal bedene ulaşmanızı ve bu durumu korumanızı sağlayacak olmasıdır. İdeal kilo ve ideal beden ölçüleri de yine sizin isteğiniz doğrultusunda belirlenebilir. Beslenme uzmanınız veya bir yakınınız 34 beden olmanızı istiyor diye sizin bu isteğe karşılık vermeniz zorunlu değildir. Diyete yeni başlayan kişiler maalesef ki ideal ölçü belirlemelerinde başkalarının etkisi altında kalabiliyor. Siz de bu nedenden dolayı yanılmamak adına diyetinizin ilerleyişine göre ideal ölçülerinize karar verebilirsiniz. Unutmayın; sizin bedeniniz, sizin kararınız!

Önerebileceğim bir diğer kriter ise; beslenme biçiminizin kan değerlerlerinizi ideal düzeyde tutacak şekilde olmasıdır. Nasıl ki doktor veya beslenme uzmanı gözetiminde diyet yapmaya başladığınızda bazı kan değerlerinizi ölçtürüyorsanız, bunu dengeli ve sağlık beslenme düzenine geçtiğinizde de belirli periyotlarla tekrarlatabilirsiniz. Böylece işin görünmeyen yüzü olan “bu diyete iç organlarım ne tepki veriyor?” sorusunun cevabına da bir yanıt alabilirsiniz.

Gelelim öbür kriterimize; diyetiniz ve sonrasında devam ettireceğiniz yeni beslenme alışkanlığınızın sevdiğiniz yiyecek ve içecekleri içermesidir. Bu; şekerli içecekleri çok seviyorsunuz diye her gün litrelerce tüketebileceğiniz anlamına gelmiyor ancak eğer ki vazgeçemediğiniz bir şey olduğuna inanıyorsanız tüketebileceğiniz doğru miktarı beslenme uzmanınızdan veya doktorunuzdan öğrenebilirsiniz! Damak zevkinize en uygun beslenme alışkanlığı sizin en uzun ömürlü uygulayabileceğiniz alışkanlık olabilir.

Son olarak şunu eklemek istiyorum ki; her bir birey yeryüzüne farklı özelliklere sahip bir biçimde geldiğine göre, herkes için “en iyi” kavramı da farklı cevaplar içerir. Yani siz teksiniz ve size uygun olan diyet de yalnızca size uygundur. Bu nedenle yakınlarınızın beslenme listelerini uygulayarak başarıya ulaşmayı hayal etmemenizi öneririm.   

İlginizi çekebilir: Kilo alma farkındalığı nedir?

Yazarın diğer yazıları için tıklayın.

Bilge Aydogan Pilates Eğitmeni
Fiziksel ve kişisel gelişime olan merakım beni koçluk ve pilates ile buluşturdu. Kadir Has Üniversitesi'nde Profesyonel Koçluk ve NLP Koçluğu eğitimlerini tamamladıktan sonra Studio ... Devam