Pazartesileri benim Yin günüm, peki senin Yin günün ne zaman?

Yin ve Yang şeklini eminim bir yerlerde görmüşsündür. Hani şu beyaz ve siyah parçalardan oluşan ve bir bütünlüğü simgeleyen, “her iyiliğin içinde bir damla kötülük, her kötülüğün içinde bir damla iyilik vardır” anlamına gelen yuvarlak…

Çin felsefesi ve kültürü, Yin Yang zıtlığı üzerine kurulu.

Çin felsefesi ve kültürü aslında bu Yin Yang zıtlığı üzerine kurulu. Yazılı olarak bakarsan 4000 yıllık bir uygarlık ve sözlü destanları takip edersek 8000 + yıllık bir kültürden bahsediyoruz. Mutlu ve uzun yaşam konusunda bunca yıldır başarılı oldular ise belki de onlardan kendi kültürümüze adapte edeceğimiz iyi stratejiler vardır, kim bilir?

En azından ben bu “ikilik” kavramını, yaşamımda geçtiğim süreçleri, bazen nedensiz hissettiğim duyguları analitik olarak betimleyebilmede kullanıyorum. Bilinmeyen, mantık ile bilinir bir hale geliyor ve rahatlıyorum. Görünmeyen enerjiler bilinir oluyor yani.

Yin – Dişi Enerji – Siyah, Karanlık, Kuzey, Su (dönüşüm), Pasif, Ay , İçe dönük, Duran, Ruhsal:

  • Sağlıklı ve dengede ise Sevgi’nin ifadesi, çoşkulu, merhametli, istikrarlı, sabırlı ve empatik,
  • Sağlıksız ve dengesiz ise Korku’nun ifadesi, melankolik, yargılayıcı, pes eden, sabırsız, kontrolcü ve bencil.

Yang – Eril Enerji – Beyaz, Işık, Güney, Ateş (yaratıcılık), Aktif, Güneş, Dışa dönük, Hareketli, Materyalist:

  • Sağlıklı ve dengede ise Güç ifadesi, hedef ve tamamlama odaklı, özgüvenli, kararlı ve saygılı,
  • Sağlıksız ve dengesiz ise Zayıflık ifadesi, alıngan, sinirli, kaygılı, şüpheci, tutarsız, mantıksız.
Yin ve Yang enerjinizi dengelemek iç enerjinizi dengelemek demek.
İyi ama yin – yang gün ne demek?

Yukarıdaki özelliklere bakarak, hafta içinde hangi enerjiye uyandığınızın çetelesini tutup, bu dönem hangi günlerin sizin için Yin, hangi günlerin Yang olduğunu bulup haftalık iş, toplantı, özel hayat planlamanızı ona göre yapabilirsiniz. Böylece iç enerjiniz ile dış enerjiniz dengelenir, daha verimli, daha sevgi dolu olabilirsiniz.

Tabi ki bu günlerin özellikleri kalıcı değildir, dönemden döneme değişir. Eskiden Pazartesileri benim Yang günümdü. Bayılırdım hafta başları denilen bu güne. Erken uyanır, odaklı bir şekilde işlerimi planlar, sporuma gider, haftalık planlama, hedef belirleme toplantılarımı bugün yapardım. Ve Pazartesi gün bitiminde kontrol, tamamlanmışlık hissi doğardı.

Yaklaşık 6 aydır Pazartesileri benim için Yin doğmaya başladı. Pazar da Yang… Yani haftam, Pazar günleri başlar oldu. Pazar sabahları erken uyanıp, spora gidip, haftayı planlar, yazılı toplantılarımı Pazar günü yapar oldum. Pazartesileri ise (Pazar akşamları erken uyumama rağmen) geç uyanır, miskin, biraz içe kapanık ama aynı zamanda umutlu hissettiğimi fark ettim. Ve eskiden ruhsal çalışmalarımı Pazar yaparken, şimdi Pazartesi gününe aldım. Böylelikle kendimi, doğal akış ile gelen enerjimi zorlamıyor, Pazartesileri kendime daha sevgi, saygı ve merhametli davranıyorum. 

Acaba senin için hangi gün hangi enerjide? Yaz bana…

Sevgiyle…

İlginizi çekebilir: Dişil ve eril enerjiyi dengeleyen rahim ve hara bilgeliği

Yazarın diğer yazıları için tıklayın.

Muse Yeliz Rüzgar
İzmir doğumlu ve uluslararası tanınırlığı olan Yeliz Rüzgar, Bütünsel Yaşam Koçu ve Enerji terapistidir. Yurt dışı ve yurt içinde ortağı olduğu koçluk ve danışmanlık ... Devam