Özüne yaklaşma yolculuğunda koçluk sana nasıl yardımcı olabilir?

Günümüzde çok popüler bir kelimeden ilham alarak hayattan tatmin olma ve anlamlı bir yaşam sürmek için kullandığımız koçluk metodunun öneminden bahsetmek istiyorum.

İnovasyon, genel olarak yenilik anlamına gelen bir söz. Latince Innovo kelimesinden geliyor ve işte tam buraya dikkat: Innovo öze dönüş manası da taşıyor. İşte bu noktada öze dönüşün yenilikle bağlantılı olması çok ilgi çekici çünkü bu yeniliğin farklılaşmaya yol açacağı önyargısında büyük bir kırılma yaratıyor. Şimdi kelimenin diğer anlamlarıyla biraz daha haşır neşir olalım ve sonrasında kendi içimizde değişim yaratmak ve hayattan tatmin olmak için öze dönmenin neden bu kadar önemli olduğundan biraz bahsedelim.

Innovo etimolojisinde aynı zamanda hayat vermek, tazelenmek, canlandırmak, hatırlatmak ve harekete geçirmek manalarını taşıyan “refresh” kelimesini de içeriyor. İnsanın özüne dönmesi ona tüm bu olanakları sağlayabilir mi? Bu olasılıkları yaşantımıza dahil etmek bize daha canlı, daha anlamlı, daha hareketli ve daha keyifli bir hayat deneyimi vermez mi? Eğer öyleyse yenilenmek için öze dönmeye ihtiyacımız olabilir mi? Peki öze dönüş ne ola ki?

Önce “öz”ün ne demek olduğuna bakmak lazım; öz esas nitelik, ruh, nefis, hakikat, gerçek diye “kısaca” tanımlanabildiği gibi herhangi bir şeyin tesadüfi veya yanıltıcı olmayan gerçek doğası olarak da geçiyor. O zaman özde mantık olarak yanıltan, sahte, maskeli, aldatıcı bir nitelik barınmamalı. Peki biz özümüze ne kadar sadığız? Nerelerde sahte, yanıltıcı, maskeli oluyor, nerelerde gerçek doğamıza uygun, esaslı ve hakikatli oluyoruz? Hangisini yaptığımızda daha iyi hissediyoruz? Hangisi bizi aşağılara çekiyor?

Durgun, değişemeyen ve çevresel olumsuzluklara maruz kalan su kirlenir ve özünü unutup o kirli, bulanık hali “kendi” zannetmeye başlar. Oysa su özünde tertemizdir, berraktır. Özünü hatırlaması için bulanıklığı yaratan koşulları görmesi ve onları ortadan kaldırması gerekir. Bu noktada koçluğu inovatif, yani öze döndüren bir yöntem olarak tanımlamak çok yerinde olur. Çünkü kişinin özündeki gerçek doğasını görmesi için ona gerekli yöntemleri sunar, değişim yaratması için onu motive eder, hatırlaması için güçlü soruları kullanır, harekete geçirmek için kişiye meydan okur. Tüm bu süreç kişinin tazelenmesine ve özüne yaklaşmasına yardım eder. Onu kendini korumak için taktığı maskelerinden, kalkanlarından ve gerçek niteliği olmayan ödünç alınmış kalıplarından özgürleştirmeyi amaçlar.

Koçluk alan kişi kendi içinde bulanıklıkları ve tortuları yaratan noktaları fark edip onları azaltmak için çabaladığında ve bu çabalarının sonuç verdiğini gördüğünde eski berrak haline dönmeye başlar. Tazelenir, yeni keşifler, neşeler ve fırsatları daha rahat görür. İlişkilerinde ve kariyerinde daha hafif hissetmeye başlar. Özünü hatırlar, özüne yaklaşır. İşte bu yüzden koçluk inovatif, yani kişiyi özüne yaklaştıran bir yöntemdir.

(Online) koçluk & danışmanlık taleplerin için [email protected] adresine mail atabilirsin. Pozitif psikoloji pratikleri ve hayat deneyimlerimi paylaştığım Instagram hesabıma buradan, YouTube kanalıma buradan ulaşabilirsin.

13-24 Eylül tarihleri arasında düzendeliğim Endişeyle Baş Etmek için Mutluluk Ritüelleri 101 online takipli çalışmama katılmak ya da bilgi almak için tıkla.

Kocaman sevgiler…

İlginizi çekebilir: Harekete geçmek için soru sormak neden önemlidir?

İrem Ülgü Orhan Profesyonel Koç
Berkeley, North Carolina ve Pennsylvania Üniversitelerinde bulunan Pozitif Psikoloji kürsülerinde, Pozitif Psikoloji alanında eğitimler almış olan İrem Ülgü Orhan, bu eğitimlerini şamanik öğretiler ile ... Devam