Özgüveninizi artırmanıza yardımcı olacak 15 öneri

Şüphesiz ki özgüveni yüksek insanları kalabalık bir topluluk içinde bile olsa kolayca fark edebiliyoruz. Çalışmalar, yüksek özgüven seviyesine sahip insanların hayatlarında daha başarılı işler yaptıklarını, insan ilişkilerinde daha iyi olduklarını, profesyonel ve özel hayatlarında daha eğlenceli deneyimler yaşadıklarını ortaya koymakta. Aynı zamanda, işverenlerin uzmanlık veya deneyim yerine yüksek özgüveni olan kişileri seçtikleri de çalışmaların bulguları arasında yer almakta. Bu durumda, kendine güvenen insanların bir adım daha önde olmaları gerçeğini kabul etmekte fayda var.

Bireysel ve toplumsal yaşamda oldukça büyük önemi olan “özgüven” ne yazık ki kendi kendine gelişen bir olgu değil. Özgüveni yükseltmek, basit değişiklikler ve yeniliklerle mümkün. Özgüveni geliştirebilmenin ilk yolu kişinin kendisini tanımasından geçiyor. Neleri yapıp yapamayacağını bilmek, güçlü ve zayıf yönlerini tanımak, ilham verici yolları keşfetmek ve en uygun rutini oluşturmak için kişinin bir öz değerlendirme yapması şart. Kendisini iyi tanıyan biri, bu yolda nasıl ilerleyeceği ve özgüvenini artırmak için neler yapabileceği konusunda daha başarılı adımlar atabilir.

Dış görünüş, kişinin kendi olan güveni konusunda etkileyici bir faktör. İyi görünmek istiyorsanız önce gerçekten iyi hissetmelisiniz. Sadece küçük bir konuda bile negatif düşünmek diğer düşüncelerin de onun etrafında dönmesine neden olur. Olumsuzluğu mümkün olduğunca hayatımızdan çıkarmak, olaylara daha pozitif bir gözle bakmak zihnimizde anında güzel etkiler yaratmaya başlar. Pozitif bir tutum sergileyerek güzelleştirdiğimiz auramıza, dış görünüşümüzde yapacağımız değişiklikler ile de katkı sağlayabiliriz. Yeni bir saç modeli, bakımlı bir cilt, sağlıklı bir beden, özenle seçilmiş kıyafetler, hepsi bir araya geldiğinde özgüvenini yükseltmek için çalışırlar. Tabi ki, sağlıklı bir beden de tıpkı özgüven gibi üzerinde çalışma gerektiren bir konu. Yediklerimize dikkat ederek ve düzenli egzersiz yaparak bedenimizi istediğimiz şekle sokabiliriz.

Özgüveninizi artırmanıza yardımcı olacak diğer bir alan ise insan ilişkileri. İnsan, toplumun bir parçası olarak o topluluğa ait diğer insanlarla ne kadar çok zaman geçirirse o kadar özgüvenini artıracak yollar keşfedebilir. Konfor alanından uzaklaşmak, yeni insanlarla yeni deneyimler yaşamak, denenmemiş şeyleri denemek özgüven söz konusu olduğunda önemli etmenlerden. İşte sizin tüm bu bilgilerden yola çıkarak derlediğimiz özgüveninizi artırmanıza yardımcı olacak 15 öneri:

Kaynak: liveboldandbloom