Oturarak çalışanlar için: Masanızdan ayrılmadan yapabileceğiniz egzersizler ve yoga hareketleri

Tüm gün masa başında oturanların en sık karşılaştığı sorunların başında kilo artışıyla sırt, bel ve boyun ağrıları geliyor. Bunlara ek olarak araştırmalar da masa başı çalışanlarının obezite, kalp hastalıkları ve diyabete karşı daha savunmasız olduğunu ortaya koyuyor.

Ancak söz konusu olumsuz etkilerden korunmak tabii ki mümkün. Gün içinde çalışırken ayağa kalkıp ofis etrafında yapabileceğiniz kısa yürüyüşler, asansör yerine merdivenleri kullanmak ya da iş arkadaşınıza telefonla değil de yanına giderek bir şey sormak hareketsiz bir yaşam tarzını tersine çevirebilmek için yapabileceklerimiz. Ancak yoğun bir iş temponuz varsa ve çalışmaya pek ara veremiyorsanız, aynı anda hem çalışıp hem de egzersiz yapmayı da seçebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Masa başında doğru oturmanız için ipuçları

Hareketsiz yaşam şekli belli sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor.

Frankly Fitness isimli bir spor merkezine sahip olan antrenör Frank Baptise, sadece masa başında yapabileceğimiz egzersizlerle eklem sağlığımızı, dengemizi ve vücut esnekliğimizi geliştirebileceğimizi ifade ediyor. Baptise’in aşağıdaki videoda gösterdiği 6 egzersiz, masa başındaki vaktinizi değerlendirmeniz için oldukça faydalı olacak.

Videoyu izlemek için tıklayın.

İlginizi çekebilir: Bu besinleri tüketerek hareketsiz yaşam tarzının etkilerini en aza indirin

Frank Baptise’in göstermiş olduğu masa başı hareketlerine ek olarak ‘chair yoga’ şeklinde adlandırılan, sandalyede oturarak yapabileceğiniz bazı temel yoga hareketlerinden de faydalanabilirsiniz. Aşağıdaki videoda oturarak yapabileceğiniz yoga hareketlerini izleyebilirsiniz.

 

Chair Yoga: 5 min Yoga exercises at your desk

 

Gerek masa başı egzersizleri, gerekse yoga ile hareketsiz yaşam tarzınıza hareket ekleyip daha sağlıklı bir vücuda ulaşmanız mümkün. Birlikte çalıştığınız arkadaşlarınızı da bu egzersizlere dahil ederek motivasyonunuzu arttırabilir, bunu iş arkadaşlarınızla birlikte yaptığınız düzenli bir ofis rutinine dönüştürebilirsiniz. 

İlginizi çekebilir: Farklı yoga tarzları arasında kendinize uygun olanı nasıl seçebilirsiniz?

Kaynak:
health.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!