Bu besinleri tüketerek hareketsiz yaşam tarzının zararlı etkilerini en aza indirin

Hareketsiz yaşam tarzı dendiğinde aklımıza gelen günün çoğunu oturarak veya yatarak geçirmek olmalı. Özellikle ofis çalışanları arasında yaygın olan bu yaşam şeklinin zararları artık hepimizce biliniyor. Üstelik daha önce bu konuyla ilgili yayımladığımız Hareketsiz bir yaşam tarzına sahip bireylerin egzersiz yapması etkili değil mi? başlıklı yazıda, hareketsiz yaşam tarzının zararlarının spor yaparak yok edilemediğini anlatmıştık. Ancak bu, tabi ki sporu bırakmamız ya da bu zararları en aza indirgeyecek yöntemleri uygulamamamız anlamına gelmemeli.

İştah artışından yüksek tansiyona, diyabetten eklem ağrılarına, kas ağrısından obeziteye kadar birçok rahatsızlığa yol açan hareketsiz yaşam tarzıyla mücadele etmek için ofiste belli aralıklarla kalkıp yürümek veya esneme hareketleri yapmak gibi yöntemleri biliyoruz.  Bunların dışında uzmanların yaptıkları açıklamalar, aynı zamanda doğru beslenmenin de hareketsiz yaşam tarzının olumsuz etkilerini azalttığını ifade ediyor.

hareketsiz yaşam tarzının zararlı etkileri
Uzmanlar hareketsiz yaşam tarzının zararlarıyla mücadelede doğru beslenmenin önemini vurguluyor.
Hareketsiz yaşam tarzının zararlarını azaltan besinler

Ruhsal ve bedensel sağlık açısından çok önemli olan sağlıklı beslenme, hareketsiz yaşam tarzının etkilerini en aza indirmede de fayda sağlıyor. Uzmanlar bununla ilgili olarak “antienflamatuar” olarak adlandırılan, vücuttaki yangıyı ve iltihabı önleyen yiyecekleri öneriyor. Harvard Üniversitesinde beslenme ve epidemiyoloji alanlarında uzmanlığı olan Profesör Dr. Frank Hu, vücutta oluşan iltihabın aslında birçok sağlık sorunuyla bağlantılı olduğunu ifade ediyor. Nitekim hareketsiz yaşam tarzı da vücutta kronik inflamasyon, yani iltihap ve yangı oluşmasına neden oluyor. Ve kronik inflamasyon Dr. Hu’nun da belirttiği gibi kanser, kalp hastalıkları, diyabet, depresyon ve Alzheimer’s gibi birçok rahatsızlığa davetiye çıkarıyor. Dolayısıyla hareketsiz yaşam tarzının küçük veya büyük ölçekteki tüm zararlarını azaltmak için antienflamatuar besinleri tüketmek oldukça önem taşıyor.

Harvard Üniversitesinin internet sitesinde yayımlanan bilgilere göre antienflamatuar besinleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Domates

Zeytinyağı

Ispanak, lahana gibi yeşil yapraklı sebzeler

Badem, ceviz gibi kuruyemişler

Somon, ton, uskumru, sardalye gibi yağlı balıklar

Çilek, yaban mersini, kiraz ve portakal gibi meyveler

Bunun dışında aynı zamanda işlenmiş et, rafine karbonhidrat, kızarmış yiyecekler ve asitli veya şekerli içecekler gibi vücutta inflamasyona sebep olan besinleri de beslenmemizden tamamen çıkarmamız gerekiyor. Bu şekilde, egzersiz ve doğru beslenmeyi birleştirerek hareketsiz yaşam tarzının zararları etkilerini mümkün olduğunca azaltmamız mümkün.

İlginizi çekebilir: Hareketsiz bir yaşam tarzı beyin fonksiyonlarını nasıl etkiliyor?

Kaynak:

eatthis.com

health.harvard.edu

experiencelife.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!