Ofiste sağlıklı bir gün için dikkat edilmesi gereken 6 önemli nokta

Tüm gün koşuşturma ve stresle geçen bir günün ardından eve döndüğünüzde yorgunluktan koltukta uyuyakalıyorsanız, iş yerinde yetersiz ve sağlıksız beslenme ya da farkında olmadığınız diğer sorunlardan kaynaklı bazı sorunlar yaşayabilirsiniz.

Ofiste sağlıklı bir gün için dikkat edilmesi gereken 6 önemli nokta
Haftanın 5 günü sabahtan akşama kadar saatlerinizi bilgisayar başında ya da uzun toplantılarda geçirdiğiniz bir işe sahipseniz, farkında olmadan sağlığınızı ihmal ediyor olabilirsiniz.

İş yerinizde daha zinde ve enerjik hissederek bu gücünüzü tüm güne yaymak istiyorsanız, sizin için sunduğumuz önerilere göz atabilirsiniz.

1. Güne kahvaltısız başlamayın

Bir klişe gibi gelebilir ama kahvaltı günün en önemli öğünlerinden biri. Sabahın erken saatlerinde besin değeri yüksek yiyecekler tüketmeniz, tüm günü verimli ve enerjik geçirmeniz için harika bir başlangıç olacaktır. Kahvaltılarınızı pratik ve besleyici bir hale getirmek için, yeni Special K granolayı taze meyvelerle renklendirerek süt veya yoğurtla karıştırıp tüketebilirsiniz.

Ofiste sağlıklı bir gün için dikkat edilmesi gereken 6 önemli nokta
4 farklı tam tahıllı Special K granola, düşük yağ oranına sahip ve zengin bir lif kaynağı olmasının yanı sıra, 6 çeşit B vitamini içeriyor.
2. Masanızda uzun süre hareketsiz kalmayın

Sabah ofise gelmenizle e-posta trafiğiniz, yetişmesi gereken işler ve aniden ortaya çıkan ‘acil’ raporlar nedeniyle uzun saatler bilgisayarınızın başında hareketsiz bir şekilde kalabiliyorsunuz. Bu çalışma tarzı maalesef hem duruş bozukluklarına hem de kilo almanıza neden olabiliyor. Gün içinde belirli aralıklarla masanızdan kalkmanız, esneme hareketleri yapmanız ve mümkünse temiz hava almanız bir yandan kafanızı toplamanıza ve odaklanmanıza yardımcı olurken, diğer yandan da bedeninizi rahatlatmanıza ve daha iyi hissetmenize yol açacaktır. Çoğu zaman kolay yola kaçmayı tercih etseniz de, asansör yerine merdivenleri kullanmanız ofisteki hareketliliğinizi önemli ölçüde artırabilir.

3. Öğle yemeklerinizi evden getirin

Kalabalık ofislerde öğle yemeklerini genellikle pratik ve ulaşımı kolay olmasından dolayı iş yerinizin civarındaki restoranlarda yemeyi tercih edersiniz. Fakat uzun süre hazır ya da fast food yiyecekler tüketmek sindirim sisteminizi yavaşlatarak kilo almanıza ve sağlıksız beslenmenize yol açabilir. Her gün olmasa da haftada 2-3 gün, bir akşam önceden evinizde kolayca hazırlayabileceğiniz az kalorili ve sağlıklı yiyeceklerinizi yanınızda getirerek iş yerinizdeki öğle yemeklerinde tüketebilirsiniz. Böylelikle restoranlardaki yüksek kalorili hazır gıdalara mecbur olmak yerine, kendi hazırladığınız yiyeceklerle rahatlıkla beslenebilirsiniz.

4. Uzun toplantılarda beslenmenize dikkat edin

Bilgisayar başında geçirdiğiniz uzun saatler gibi, bitmek bilmeyen sunumlar ve neredeyse yarım gün süren yorucu toplantılara da katılmak durumunda kalabilirsiniz. Bu toplantılarda ikram edilen yüksek kalorili, yağlı ve hamurlu yiyecekleri tüketmek yerine yanınızda sağlıklı atıştırmalıklar getirebilirsiniz.

Ofiste sağlıklı bir gün için dikkat edilmesi gereken 6 önemli nokta
Taze meyveler ya da kendi evinizde hazırladığınız mini sandviçleri tercih edebilir ve bol miktarda çay-kahve tüketmek yerine yeşil çay ya da bol su içebilirsiniz.
5. Bol su tüketin

Ofiste sürekli bir şeyler içtiğinizde sıvı tükettiğinizi sanıyor olabilirsiniz. Fakat sürekli çay-kahve ya da gazlı içecekler tüketmek, içerdikleri şeker nedeniyle hem kilo almanıza hem de içerdikleri yüksek kafein nedeniyle bedeninizde olumsuz etkilere yol açabilir. Sandalyede hareketsiz kaldığınızda bile bedeninizin suya ihtiyacı vardır. Su içmek, yenilenmenize ve tazelenmenize yol açarken aynı zamanda vücudunuzun ihtiyacı olan su oranını da karşılayarak sizi zararlı içecekler içmekten uzak tutabilir. Suyunuzu tatlandırmak isterseniz limon, nane ya da tarçın kabuğuyla birlikte içebilirsiniz.

6. Spor disiplini kazanın

Tüm gün iş yerinizde enerjinizi tükettiğinizi sanıyorsanız bir kez daha düşünün. Eve gidip hareketsiz bir şekilde televizyonun ya da bilgisayarın karşında uyumak yerine, işten çıkar çıkmaz sporunuza gidecek şekilde haftalık planınızı yaptığınızda kendinizi daha dinç hissedebilirsiniz. Yanınızda spor çantanızı getirerek iş çıkışlarında spor salonunuza gidebilir ya da sabah bir saat daha erken kalkarak ofisinize gitmeden sporunuzu yapabilirsiniz. Bir kere spor disiplini kazandığınızda işten önce ya da iş çıkışı spor yapmaya kesinlikle üşenmeyecek, aksine daha zinde ve enerjik hissedebileceksiniz.

Yeni alışkanlıklara merhaba deyin

Ofiste sağlıklı bir gün için dikkat edilmesi gereken 6 önemli nokta
Ofiste sağlıklı bir gün için dikkat edilmesi gereken 6 önemli noktayı derlediğimiz bu yazımız, yeni Kellogg’s Special K Granola‘nın katkılarıyla hazırlanmıştır.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!