İş yerinde dikkat çekmeden yapabileceğiniz 10 egzersiz

Sağlığımız için iyi olmadığını bile bile, çoğumuz uzun süre masa başında çalışıyoruz. Hareketsiz bir hayat tarzı kilo almamıza neden oluyor, diğer yandan da arada bir kalkıp dolaşmazsak odaklanma problemi yaşıyoruz. İşte bu nedenle ofiste egzersiz yapabilme fikri cazip geliyor. “Ofisin ortasında kalkıp nasıl spor yapacağım, insanlar delirdiğimi düşünebilir” diyen okuyucularımız için hazırladığımız bu egzersizleri iş yerinizde rahatlıkla yapabilirsiniz.

Bacak egzersizi: Calf Raises

Fotokopi makinesi ya da yazıcı başında beklerken, mikrodalga fırında öğle yemeğinizi ısıtırken yapmanız için harika bir egzersiz. Ayakta dururken sadece topuklarınızı kaldırıp parmak uçlarınızda yükselin. Tekrar orijinal konumunuza dönün ve tekrarlayın. Tabi ki insanlar bunu görecek, ama çok dikkat çeken bir hareket olmadığı için insanlar egzersiz yaptığınızı anlamayacak bile.

Yürüyüş

Ofiste egzersiz için ilk akla gelen büyük ihtimalle yürümek olmuştur. Oldukça kolay ve günlük hayatta zaten yaptığımız bir aktivite. Öğle yemeğinizi ikiye bölüp çıkıp ofis dışında biraz yürüdükten sonra yiyebilir ya da önce yiyip sonra yürüyüş yapabilirsiniz.

Kegel egzersizi

Bu egzersizin pelvik tabanınızı güçlendiren en iyi egzersiz olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Pelvik tabanı sıkıp gevşetmekle yapacağınız bu çalışmayı, garanti ediyoruz ki kimse fark etmeyecek.

Sandalye ile yapacağınız egzersiz

Listemizdeki egzersizler arasında en çok dikkat çekecek olanı bu. Bölmelerle ayrılmış, herkesin bir arada çalıştığı bir ofisiniz varsa, umuyoruz ki bölmeleriniz yüksektir ve bu sayede çok dikkat çekmezsiniz. Sandalyenizin kollarına tutunup vücudunuzu kaldırıp indirmeniz gereken bu egzersiz vücudunuzun birçok bölgesini aynı anda çalıştırıyor.

Merdivenleri kullanın

Klasik olarak önerilen bir egzersiz: Asansör yerine merdivenleri kullanın. Ancak bizim önerimiz eğer yapabiliyorsanız bunu olabildiğince fazla yapmaya çalışın, hatta birkaç kere inip çıkın. Dikkat çekmemek ve egzersizi eğlenceli hale getirmek için elinize bir dosya alın ve onu bir yere götürüyormuş gibi yapın. Kimse sorgulamayacaktır.

ofisegzersiz

Bacak egzersizi

Bir bacağınızı dümdüz, yere paralel uzanacak şekilde, dizinizi hiç kırmadan kaldırın. Birkaç saniye bekleyin, sonra yavaşça indirin. 10-15 kere tekrarladıktan sonra diğer bacağa geçin.

Gerinme

Ofiste herkesin farkında olarak ya da olmadan yaptığı tek egzersiz. Ofiste kardiyo ya da kuvvet idmanı yapmak pek mümkün olmadığı için ve tüm gün oturmanın sonucu olarak vücudun çeşitli bölgelerinde ağrılarla boğuşuyoruz. O nedenle sandalyenizden kalkın; kollarınız, bacaklarınız, sırtınız için mutlaka esneme hareketleri yapın.

Sandalye yerine egzersiz topu kullanmak

“Yok artık, hadi canım” demeyin, artık devir değişti. Artık birçok kişi bunu yapıyor, o nedenle ofise egzersiz(pilates) topu getirip, sandalye yerine kullanabilirsiniz ve emin olun kendi ofisinizde yeni bir trend başlatabilirsiniz. Bu egzersizle, karın kaslarınızı güçlendirmenin yanı sıra oturuşunuzu ve duruşunuzu da düzelteceksiniz.

Kasları sıkıp gevşetme

Karnınız ve kalçanız bu egzersizi yapmak için ideal bölgeler. Birkaç saniyelik periyodlar belirleyin, kaslarınızı sıkıp içinizden sayın ve sonra bırakın. 10-15 tekrarlı 2 ya da 3 set yapabilirsiniz.

Doğru duruş şekli edinin ve bunu koruyun

“Bu nasıl bir egzersiz önerisi, zaten bütün gün duruyorum” diyenler olabilir, evet duruyorsunuz; ama doğru mu duruyorsunuz? Eğer kötü bir duruşunuz varsa, sırtınızda ya da belinizde ağrılar oluyorsa (annelerimizin söylediği “aman evladım, dik dur” tavsiyesine uymuyorsanız), o zaman gerçekten bu bir egzersiz. Doğru ve dik duruş alışkanlığını kazanmanız demek, sırt kaslarınızı ciddi olarak çalıştırıyorsunuz ve egzersiz yapıyorsunuz demektir.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!