Güne daha zinde, enerjik ve mutlu başlamanın pratik yolları

Güneşli bir hava, sabah sporu, kahvaltı. Güne keyifle başlamak için ihtiyacımız olan bu gereksinimleri karşıladığımızda günü çok daha üretken ve verimli geçirmek mümkün olur. Ama her sabah bu rutini oturtmak herkes için mümkün olmuyor. Birçoğumuz sabah uyanmakta zorluk çektiğimiz için, işe gitmek üzere uyandığımızda güne düşük bir enerjiyle başlıyor ve bu negatif enerji, gün içinde yaptığımız tüm işleri olumsuz yönde etkiliyor.

Peki, güne zinde ve yüksek bir enerjiyle başlamanın yöntemleri neler? Kişilerin sabah uyandıklarında güne yorgun ve isteksiz başlamaları nasıl önlenebilir?

Uplifers olarak güne zinde başlamanıza yardımcı olabileceğini düşündüğümüz 5 öneriyi sizler için derledik.

Yorgunluğun ve halsizliğin silahı: Magnezyum

magnezyum

Diyet yaparken dengeli beslenmek, vitamin ve mineral alımınızın eksiksiz olduğundan emin olmanızla ilgilidir. Eğer diyet sırasında kendinizi yorgun ya da halsiz hissediyorsanız, bunun sebebi büyük bir ihtimalle aldığınız magnezyum miktarının yetersiz oluşudur.

Agriculture’s Human Nutrition Research Center’da yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, magnezyum eksikliği olan kadınların dengeyi yakalayana kadar kalp atışlarında hızlanma yaşanıyor ve fiziksel aktivite sırasında daha fazla oksijene ihtiyaç duyuyorlar. Vücutlarının magnezyum miktarını dengelemek için ekstra efor sarf etmesi, yorgunluk ve bitkinlik gibi belirtilerle sonuçlanabiliyor.

Günlük alınması gereken magnezyum miktarı kadınlar için 320 mg, erkekler içinse 420 mg olarak belirtiliyor. Gün içinde diyetinize bir avuç fındık ve badem ekleyerek, tam tahıllı besin tüketimini arttırarak ya da daha fazla balık yiyerek magnezyum alımınızı arttırabilirsiniz.

Tam tahıllı beslenmeyle kaliteli karbonhidrat tüketimi

IMAGE__10243Wide Choice

Tam tahıllı beslenmedeki amaç, kan şekerini dengede tutarak vücudun şeker dengeleme sırasında harcayacağı enerjiyi minimuma indirmektir. Şekerli bir yiyecek tükettiğinizde kan şekerinizde ani bir yükseliş meydana gelir ve bir anda enerji yüklendikten bir süre sonra kendinizi aşırı derecede yorgun hissedersiniz.

Tam tahıllı besinler, kan şekerindeki bu artışın yavaş ve tutarlı olmasına yardımcı olur. Böylelikle enerji seviyeniz korunur ve sürekli dengede olur.

American Journal of Clinical Nutrition’da yayınlanan bir araştırmaya göre, tam tahıllı besinleri tüketmek vücudun insüline olan hassasiyetini düşürüyor.

Vücudumuzun enerjiye en çok ihtiyaç duyduğu sabah saatlerinde kaliteli karbonhidratlarla beslenmesi, hem zihinsel hem de fiziksel olarak daha üretken ve zinde olmamıza yardımcı oluyor. Hazırlanması ve tüketilmesi çok kısa bir zaman alan hem besleyici hem de lezzetli tahıl gevrekleri, özellikle yoğun iş günlerinde sizi zinde tutabilecek pratik kahvaltı seçeneklerinden.

Fırınlanmış yulaflı yeni Special K Granola, hem formuna dikkat etmek hem de güne keyifli bir başlangıç yapmak isteyenler için harika bir seçenek. 4 farklı tam tahıl ve 6 çeşit B vitamini içeren yeni Special K Granola’nın farklı meyveli seçeneklerini yoğurtla ya da sütle karıştırarak güne sağlıklı ve zinde bir başlangıç yapabilirsiniz.

Açık havada yürüyüş

acik havada yuruyus

Yorgun ve bitkin hissettiğinizde hareket etmenin sizi daha fazla yoracağını düşünseniz de, bilimsel veriler bunun tam tersini söylüyor. Uzmanlar, fiziksel aktivitedeki (özellikle yürüyüş) artışın enerjiyi arttırdığını söylüyor.

American Heart Association ‘Choose To Move’ (Hareketi Seç) programı bilimsel danışmanı Dr. Rita Redberg, ‘Yürümeyi seviyorum çünkü ekipman ve alan açısından yapılabilecek en kolay spor.’ diyor.

Ayrıca, California State University’de Robert Thayer tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, 10 dakikalık bir yürüyüş enerjinizi arttırmakla kalmıyor, aynı zamanda etkilerinin 2 saate kadar devam etmesine yardımcı oluyor.  3 hafta boyunca düzenli olarak yapılan 10 dakikalık yürüyüşlerden sonra, bireylerin enerji seviyelerinde kalıcı bir artış gözleniyor.

Uyku düzeni uyku düzeni

Yapılan araştırmalar, fazla bilginin ve beyni zorlamanın, enerji seviyesini düşüren en önemli etmenlerden biri olduğunu gösteriyor. National Institute of Mental Health’te yürütülen çalışmalar, yorgunken yapılacak 60 dakikalık güçlü bir uykunun fazla bilgi alımından kaynaklanan olumsuz etkileri azaltmakla kalmayıp, bu bilgilerin kalıcı olmasında da oldukça etkili olduğunu gösteriyor.

granola_urunler

Güne zinde başlamanız için hazırlamış olduğumuz bu yazı Yeni Special K Granola’nın katkılarıyla hazırlanmıştır.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!